Προς το περιεχόμενο

Ετοιμαζομαι για αγορά LCD TV αλλα έχω μπερδευτεί.


Sebu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους

 

Εν οψει και του Μουντιαλ σκεφτομαι να αγορασω μια LCD τηλεοραση 32''.

 

Και επειδη θα την κανω που θα την κανω την αγορα και θα δωσω τα λεφτα θελω να υποστηριζει οσο το δυνατον περισσοτερα πραγματα.

 

Το χρηματικο οριο ειναι 1200-1500 ευρω. Εννοειται οτι θα πρεπει να ειναι HD-ready.

 

Υστερα απο ψαξιμο μιας βδομαδας σε μαγαζια εχω καταληξει προς το παρον στις παρακατω (παραθετω για διευκολυνση σας και τα αντιστοιχα λινκ των εταιρειων)

 

α) Philips LCD 32PF 5321/12

 

http://www.consumer.philips.com/consumer/catalog/catalog.jsp?fhquery=fh_secondid%3D32pf5321_12_gr_consumer%26fh_location%3D%2F%2Fconsumer%2Fel_GR%2Fcategories%3Ccatalog_gr_consumer%2Fcategories%3Ctv_gr_gr_consumer%2Fcategories%3Cflat_tv_ca_gr_consumer%2Fcategories%3Clcd_large_30_40_su_gr_consumer%26&productId=32PF5321_12_GR_CONSUMER&activeCategory=TV_GR_GR_CONSUMER&fredhopperpage=detail.jsp&activeTab=specifications&language=el&country=GR&catalogType=CONSUMER&proxybuster=W3SFAKAWMQQ4HJ0RMRCSHQNHKFSESI5P

 

β) Toshiba 32WL 66Z

 

http://www.home-entertainment.toshiba.co.uk/consumer/products.nsf/pages/lcdplasma-regza-32wl66?opendocument

 

γ) Sony KLV S 32A10

 

http://www.sony.gr/view/ShowProduct.action?product=KLV-S32A10E&site=odw_el_GR&pageType=TechnicalSpecs&category=TVP+LCD+TV

 

Και οι τρεις κοστιζουν 1290 ευρω εκαστη (με μικρες αποκλισεις στα διαφορα μαγαζια).

 

Και οι τρεις ειναι 32'' HD Ready. Τις ειδα και τις 3 live σε προγραμμα TV και προβολη DVD και μου αρεσαν εξισου.

 

Η βασικη μου απορια που δεν ηξεραν ουτε οι πωλητες (?????) ουτε αναφερεται εμφανως κατι στα site των εταιρειων ειναι αν καποια απο αυτες εχει Picture in Picture λειτουργια.Οχι ομως την μουφα που μπορεις να βλεπεις παγωμενη εικονα ή παλιοτερο βιντεο αλλα να μπορεις να χωρισεις την οθονη στα 2 και να βλεπεις 2 καναλια ταυτοχρονα.

 

Κατα τα λοιπα απο οτι εμαθα στο web η Toshiba ειναι σχεδον καινουρια (Μαρτιος-Απριλιος του 2006).Η Philips ομως συμφωνα με τις πωλησεις του 2005 βγηκε πρωτη στην Ελλαδα με αυξημενο ποσοστο σε σχεση με το 2004 ενω η Sony κατρακυλησε στην 4η θεση. Επισης η Sony αναφερει στο site της οτι η εν λογω "κυρια" εχει ψηφιακο δεκτη ετσι ωστε η μεταβαση απο τα επιγεια αναλόγικα στα επιγεια ψηφιακα να γινει απευθειας χωρις εξωτερικα κουτια και αποκωδικοποιητες. Αυτο σημαινει οτι με το καλημερα πιανεις ΕΡΤ Digital χωρις αποκωδικοποιητή???

 

Αν εχει καποιος απο τους Insomniac μια εκ των 3 θα το εκτιμουσα αν μπορουσε να δωσει καποια παραπανω στοιχεια.

 

Επισης οποιος εχει να προτεινει κατι αντιστοιχο σε χαρακτηριστικα και χρηματα (1200-1500 ευρω) εν ευπροσδεκτος.

 

Συγγνωμη για το μακροσκελες ποστ αλλα θεωρω οτι προκειται για επενδυση (δεν ειναι και λιγα τα 1500 ευρω) την οποια δεν προκειται να αλλαξω τα επομενα χρονια. Για αυτο και θελω να υποστηριζει οτι πιο νεο.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεταξυ των 3 που αναφερεις θα προτεινα sony αν και δε τη γουσταρω σαν εταιρια ωστοσο το πανελ αυτο που φοραει ειναι τεχνολογικα πιο εξελιγμενο απο ολα τα αλλα.δηλαδη........στην ουσια φοραει 3 πανελ το καθενα 1 βασικο χρωμα με αποτελεσμα οταν θα παρει το σωστο σημα να μπορει να παιξει απιστευτα.ειχα ακουσει καποτε οτι η συγκεκριμενη οθονη μπορει με σωστο σημα να πιασει αναλυσει3 megapixel δεν ξερω κατα ποσο αλυθευει αυτο.

σημαντικο επισης ο ενσωματομενος ψηφιακος γιατι θα μου πεις τωρα?????

γιατι οι περισσοτεροι ψηφιακοι δεκτες εχουν συνδεσει scart(τραγικο) γιατι το scart δεν μπορει να πιασει το hd της ψηφιακης ενω αυτες που εχουν ενσωματομενο μπορουν!!!!!

αν ξεκολησουμε απο αυτες τις 3 θα σου ελεγα να κοιταξεις και το samsung τη σειρα 71 που εχει τα καλυτερα χρωματα!!!!!

οτι και να παρεις περιμενε μεχρι παραμονη mundial οι τιμες θα πεσουν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις.

 

Κοιταω μεχρι 32'' λογω χωρου (με μεγαλυτερη τα πραγματα θα ειναι δυσκολα και η παρακολουθηση κουραστικη-δυσκολη).

 

@teneres: Η συγκεκριμενη Sony ομως δεν ειναι η Bravia.Θεωρητικα οι Bravia δεν ειναι η νεα σειρα της εταιρειας ή κανω λάθος??? Επισης σωστο αυτο που λες για το Scart. Ξερεις ομως αν η συγκεκριμενη εχει Picture in Picture(Split οθονης)????

Επισης εχεις καμια ενδειξη τιμης για τις Samsung που λες?

 

Αναφορικα με την Amoi ειδα μια 32αρα σε λειτουργια και ηταν χαλια.Σε τηλεοπτικο σημα(ΕΡΤ) ειχε εντονο πιξελαρισμα και τρεμοπαιγμα οταν μια Thomson διπλα της ηταν η μερα με τη νύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου να δεις τις : Samsung LE32R74BD τελευταιο μοντέλο με dvb-t ενσωματομένο και την Samsung LE32M61B κάπως ποιο παλιό μοντέλο.

http://www.samsung.com/uk/products/television/tftlcd/le32m61bxxeu.asp

http://www.samsung.com/uk/products/television/tftlcd/le26r74bdxxeu.asp?page=Specifications

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ksereis apo pou mporoume na tin agorasoume stin ellada?

 

Η Αmoi μπορεί να βρεθει σε όλες τις αλυσίδες ηλεκτρικών (θεωρητικά). Πρακτικά υπάρχει στο Praktiker, στο Mediamarkt και δεν ξέρω και που αλλού.

 

Φυσικά μιλάμε για τηλεόραση με ανάλυση 1920x1080p και όχι απλά HDReady (1280x720p).

 

δείτε εδώ για εντυπώσεις: http://www.avsite.gr/smf/index.php?topic=9584.0

 

και εδώ για διαθεσιμότητα: http://www.avsite.gr/smf/index.php?topic=11128.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sboo: To provlima pou entopisa me tin 32'' tin Amoi sto Praktiker einai oti eixe xalia eikona se tileoptiko sima. Kai epeidi sunithws mia tileorasi den tin agorazeis mono gia dvd kai doruforiko hdtv alla kuriws san tileorasi gia na vlepeis mpala, tainies kai kana sirial tote auto pou eida egw sto Praktiker einai xalia. Akoma kai h Funai me tin Comet pou eixe dipla tis itan polu kaluteres (h Funai malista me diplo tuner kai eixe tin othoni sta 2 kai epaize 2 kanalia). Den suzitw vevaia gia tin Samsung sto apo panw rafi.Itan h mera me tin nuxta.

Se analogia me auta pou eidan ta matakia mou loipon den mporw na katalavw tin "trela" sto avsite gia tin enlogw TV.

Ektos kai an ta paidia ekei mesa exoun mia 32ara sto saloni gia tileoptiko sima kai theloun tin Amoi mono gia dvd kai hdtv provoles.

 

Epeidi omws oi perissoteroi theloun mia lusi pou na dinei kali eikona se ola, giati vlepoun ligo apo ola den mporoun na dinoun lefta gia 2-3 flat TV kai projectores.

 

Prepei mia kai kali suskeui na kaluptei tis anagkes tous.

 

Kai pali tonizw oti auta ta lew me vasi ta osa eida live sto Praktiker.An h tileorasi dexetai kaluteres ruthmiseis kai den exei toso pixelarisma kai tholoura se kanoniko tileoptiko paw paso.An kserei kapoios pou mporw na tin dw sta "kala" tis as mou pei na riksw mia episkepsi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι με νεες προσθηκες μετα τη σημερινη βολτα στα μαγαζια.

 

α)LG RZ37LZ55 37'' 1.400 ευρω

 

β)LG 32LB1R 32'' 1.500 ευρω

 

γ) SONY KLVV26A10 26'' 1.300

 

Η 3η μπορει να ειναι 26αρα αλλα ηταν η μονη που επαιζε σε DVD ενα τραιλερ του Κωδικα Ντα Βιντσι (ειναι η καινουρια Bravia) και εχει τα καλυτερα χρωματα και εικονα που εχω δει ποτε.

 

Βασικα πριν την δω ψηνομουν για την 37αρα που εχει 1.400 αλλα με φοβιζει λιγο το μεγεθος γιατι λογω χωρου οι καναπεδες ειναι στα 2-2,5 μετρα και δεν ξερω αν για πολυωρη παρακολουθηση ειναι ξεκουραστο απο τοσο κοντα σε τετοιες ιντσες (τωρα εχω μια Grundig 21'' CRT).

 

Απτην αλλη η 26αρα μου φαινεται μικρη σε σχεση με αυτη που εχω τωρα (θα δωσω τοσα λεφτα για 5 επιπλεον ιντσες???)

 

Παιδια εχω μπερδευτει.Οσο περισσοτερες βλεπω τοσο δυσκολευομαι γιατι εχουν ολες πανω κατω τα ιδια χαρακτηριστικα στα χαρτια.

 

Οπτικα δεν ειναι ευκολο να κρινεις καθως αλλα μαγαζια παιζουν τηλεοραση, αλλα dvd, και αλλα τραιλερ της φιρμας τους απο μια κεντρικη εγκατασταση.

 

Υπαρχει καποιο μαγαζι που να μπορουμε να δοκιμασουμε μια τηλεοραση σε 2-3 διαφορετικες πηγες σηματος για να μην παρουμε γουρουνι στο σακι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File sebu Το περιοδικο Τ3 εχει τεστ για τις περισσοτερες απο τις τηλεορασεις που αναφερεις καθως και αφιερωμα στις πλασμα και τις lcd ξεχωριστα.Αν το βρεις(ελληνικη εκδοση )νομιζω θα βοηθηθεις αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο προβλημα με τον Sebu έχω και εγω προσπαθώ να βρω μια LCD 32" και δεν μπορώ να κρίνω ποια ειναι καλύτερη διότι στα καταστήματα παιζουν ανόμοια πράγματα. Αν και κλείνω προς τις καινούργιες τις PHILIPS και τις SAMSUNG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@louben: Το εχω ηδη εδω και 2 βδομαδες αλλα δεν βοηθησε αρκετα. Επιπλεον οι τιμες που δινει ειναι σχεδον 200 ευρω πανω απο την αγορα οποτε σε παραπληροφορει λιγο καθως με το που ειδα τα ευρωπουλα αλλαξα σελιδα αλλα στα μαγαζια ειδα πολυ χαμηλοτερες τιμες (ειδικα για την Toshiba,Samsung και Sharp).

 

Το θεμα ειναι οτι δεν εμπιστευομαι κανενα περιοδικο παρουσιασεων (ειτε gadget,ειτε pc,ειτε αυτοκινητου ειτε οτιδηποτε γιατι ξερουμε οτι ολοι λιγο πολυ εχουν καποια συμφεροντα)

 

Αυτο που εμπιστευομαι ειναι τα ματια μου αλλα μεχρι στιγμης κανενα μαγαζι δεν μου δινει τη δυνατοτητα να δοκιμασω μια τηλεοραση τοσο σε τηλεοπτικο οσο και σε dvd,satelite σημα, ασε δε που πολλα μαγαζια εχουν παλιοτερα μοντελα και τα λανσαρουν σαν καινουρια-προσφορες.

 

Ενταξει δεν αντεχουμε να δωσουμε 2500-3000 για τηλεοραση αλλα δεν θεωρω και τα 1500 λιγα για να μην εχεις το δικαιωμα να δεις και να δοκιμασεις πριν αγορασεις (κατι σαν τεστ drive αλλα στο χωρο του πωλητη).

 

@geo9419 : Το θεμα ειναι ποια ειναι καινουρια και ποια οχι.Εδω ορισμενοι λανσαρουν ακομα παλια μοντελα ως νεες παραλαβες(αν πας και δεις τις τηλεορασεις απο πισω οπου μπορεις,θα δεις οτι μαζι με το serial number εχει την ημερομηνια κατασκευης.Εχω δει κατι Αυγουστος-Σεπτεμβρης του 2005 να λανσαρονται ως νεες παραλαβες και προϊοντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η LG ειναι πολυ καλες τηλεορασεις και σαν ποιοτητα. Παντως εγω εμαθα οτι ολες οι τηλεορασεις χρησιμοποιουν οθονες απο την Samsung. Αγορασα πριν 3 μηνες την Samsung 26" LCD και εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος. Η δικη μου γνωμη για τηλεορασεις ειναι LG ή Samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...