Προς το περιεχόμενο

Αγορά Dreambox DM500s από e-shop?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο forum!

 

Ενδιαφέρομαι για την αγορά του Dreambox DM500s και θα ήθελα την συμβουλή σας.

Τον συγκεκριμένο δέκτη τον έχω βρει σε κάποιο γνωστό κατάστημα στην Θες/νίκη στα 265€ μαζί με μια κάρτα xxx 8 μηνών. Πρόσφατα ανακάλυψα ότι ο ίδιος δέκτης υπάρχει και στο e-shop στα 220€ αλλά χωρίς την κάρτα που δεν με ενδιαφέρει και τόσο. Επίσης στην ιστοσελίδα του e-shop για τον DM500 δεν είδα πουθενά να λέει κάτι για εγγύηση σε αντίθεση με τον 7020.

 

Ο εν λόγω δέκτης είναι φτιαγμένος για παιχνίδια και από ότι έχω ακούσει δεν είναι λίγες οι φορές που χάνει τα πάντα μετά από κάποιο λάθος χειρισμό και ο μόνος τρόπος επαναφοράς του στην αρχική λειτουργία είναι το φόρτωμα με ειδικό πρόγραμμα μέσω J-tag που έχουν μόνο αυτοί που εμπορεύονται την συγκεκριμένη μάρκα δεκτών.

 

Η ερώτησή μου λοιπόν είναι εάν θα εμπιστευόσασταν ένα e-shop κατάστημα για την αγορά ενός τέτοιου δέκτη και μάλιστα 45€ ποιο κάτω???

 

Θα ήθελα τις γνώμες σας ώστε να κάνω μια πετυχημένη αγορά αλλά και να πληροφορηθούν σωστά άλλοι μελλοντικοί υποψήφιοι αγοραστές.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο εν λόγω δέκτης είναι φτιαγμένος για παιχνίδια και από ότι έχω ακούσει δεν είναι λίγες οι φορές που χάνει τα πάντα μετά από κάποιο λάθος χειρισμό και ο μόνος τρόπος επαναφοράς του στην αρχική λειτουργία είναι το φόρτωμα με ειδικό πρόγραμμα μέσω J-tag που έχουν μόνο αυτοί που εμπορεύονται την συγκεκριμένη μάρκα δεκτών.

 

 

an ton exeis panw se ups den prokeitai na pa8ei pote tipota.synh8ws apo diakopes reymatos xanoyn to boot sector kai den bootaroun meta.an psaxeis sto net 8a breis odhgies kai sxedia gia na ftiaxeis kalwdio kai na ton programmatiseis etsi kai ginei kati tetoio.egw exw ton 7000 3 xronia kai tou exw kanei ta panta,oti ginetai na kanei diladi,pote omws den eixa tetoio problhma pou anafereis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτησή μου λοιπόν είναι εάν θα εμπιστευόσασταν ένα e-shop κατάστημα για την αγορά ενός τέτοιου δέκτη και μάλιστα 45€ ποιο κάτω???

 

Θα ήθελα τις γνώμες σας ώστε να κάνω μια πετυχημένη αγορά αλλά και να πληροφορηθούν σωστά άλλοι μελλοντικοί υποψήφιοι αγοραστές.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Έχει και αυτός 12 μήνες εγγύηση σύμφωνα με πωλητή του καταστήματος.

 

Τον πήρα σήμερα, είναι μια χαρά, αλλά το τηλεχειριστήριο δεν είναι το νεότερο μοντέλο (λεπτομέριες...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικος ο δέκτης Sharky.gr και καλές λήψεις!!!

 

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το e-shop μου επιβεβαίωσαν ότι όντος έχει 12 μήνες εγγύηση απλά δεν το αναφέρουν στην σελίδα τους.

 

Αυτό με το τηλεχειριστήριο δεν το γνώριζα.

Δηλαδή υπάρχει παλιά και νέα έκδοση δέκτη ή τηλεχειριστηρίου??

Δώστε περισσότερες πληροφορίες για το τι διαφορές έχουν??

 

Πάντως η επίσημη αντιπροσωπεία της dreambox στην Χαλκιδική τον έχει στην ίδια τιμή με το e-shop (220€ + 5€ μεταφορικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..........

Δηλαδή υπάρχει παλιά και νέα έκδοση δέκτη ή τηλεχειριστηρίου??

Δώστε περισσότερες πληροφορίες για το τι διαφορές έχουν??

 

Πάντως η επίσημη αντιπροσωπεία της dreambox στην Χαλκιδική τον έχει στην ίδια τιμή με το e-shop (220€ + 5€ μεταφορικά).

 

Ποιά είναι η αντιπροσωπεία; Έχεις πρόχειρο το τηλέφωνο τους;

 

 

Το πρώτο είναι το "μεγάλο" κλασικο που έχει το εσοπ.

To 3ο είναι το καινούριο που αντικαθηστά τα δύο προηγούμενα.

post-12861-129062933865_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To e-shop έχει τον 500s ή τον παλιό απλό 500?

Εσείς που πήρατε από αυτούς ποιόν πήρατε?

Δεν νομίζω να υπάρχει σκέτος 500.

To 500S σημαίνει Satellite. Ή στη χειρότερη να σημαίνει Silver....

 

Υπάρχει και 500Τ... που εστί Terestrial ...δηλαδή επίγεια... ακα ΕΡΤ Ψιφιακή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος starky.gr με τις photos.

 

Το site της εταιρίας στην Γερμανία λέει ότι επίσημος αντιπρόσωπος στην Ελλάδα είναι:

SONIX ANTENNA SATELLITE SYSTEMS

Πολυτεχνείου 18 , 631 00 , Πολύγυρος ,

Τηλ . 2371 02.27.91

Email : [email protected]

http://www.satsonix.gr

 

Όλα τα μοντέλα των Dreambox 500 είναι S (Satellite).

Δηλαδή η πλήρης ονομασία του είναι: Dreambox DM-500s.

 

Το θέμα όμως είναι ποια από αυτά έχουν το καινούριο τηλεχειριστήριο???

Θα πάρω τηλέφωνο και θα ρωτήσω τι σημαίνει και κατόπιν θα ενημερώσω το forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε jimpapa μη δώσεις λεφτά να πάρεις το καινούριο control, δεν υπάρχει λόγος. Τον έχουν πάρει 2 φίλοι μου. Ο ένας έχει το παλιό & ο άλλος το καινούριο. Με το καινούριο όσο και αν προσπάθησα δεν μπόρεσα να κάνω τα κανάλια να εμφανίζονται σε τριπλή διάταξη στην οθόνη όταν κάνεις browse ενώ με το παλιό αυτό γίνεται εύκολα.

Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, η επίσημη αντιπροσωπεία δίνει 2 χρόνια εγγύηση (στον δικό μου 7000 τόσα έδινε) ενώ αυτή του e-shop πρέπει να είναι η λεγόμενη "εμπορική εγγύηση". Ελπίζω να μην έχουν κάνει ανεξάρτητη εισαγωγή γιατί αν είναι έτσι και πάθει κάτι ο δέκτης (που το απεύχομαι βέβαια) η επίσημη αντιπροσωπεία δεν τον επισκευάζει και πρέπει να σταλεί στη Γερμανία με ότι αυτό συνεπάγεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.............. Ελπίζω να μην έχουν κάνει ανεξάρτητη εισαγωγή γιατί αν είναι έτσι και πάθει κάτι ο δέκτης (που το απεύχομαι βέβαια) η επίσημη αντιπροσωπεία δεν τον επισκευάζει και πρέπει να σταλεί στη Γερμανία με ότι αυτό συνεπάγεται...

 

Τι μαμακίες είναι αυτες! :-(..

 

Αντιπροσωπεία για τις πωλήσεις τους αλλά αν το πήρες από αλλού δε σε ξέρω;...

Ο κατατεσκευαστής είναι ο ίδιος. Για ποιό λόγο να το στείλω στην αντιπροσωπεία στην Γερμανία π.χ. όταν έχουμε στην Ελλάδα;

 

Αν είναι εισαγωγή, δεν νομίζω να μας επιβαρύνει οικονομικά σε περίπτωση service καθώς το e-shop δεν έχει ανακοινώσει κάτι τέτοιο σε αντίθεση με τα laptop της acer που σε παραπέμπει στις Ελληνικές Αντιπροσωπείες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dustuxws se polla ilektronika eidi polla magazia idiws tupou e-shop gia na riksoun tin timi kanoun aneksartites eisagwges proiontwn apo to ekswteriko (kata kurio logw Germania) parakamptwntas ton edw antiproswpo-episimo eisagwgea-dianomea, me apotelesma se periptwsi vlavis entos egguisis o episimos antiproswpos-service stin Ellada na min se kserei kai na sou leei steilto apo kei pou to pires.

 

Exei sumvei me fotografiki Canon dikou mou anthrwpou to kalokairi tou 2004 agorasmeni apo Pixmania. Telika kai epeidi h edw antiproswpia (an thimamai kala Intersys) den dextike na episkeuasei ti mixani ti steilame paketo sti Gallia sto Pixmania gia ta peraiterw.

 

Kat'eme einai paranomo me dedomeni tin Paneurwpaiki eggusi pou isxuei gia oti agoraseis entos EE gia 2 xronia, aneksartita episimou antiproswpou tis kathe xwras.

 

Apla to thema einai oti kanenas den mplekei nomika-dikastika giati einai xronovoro-psixofthoro kai etsi h asudosia paramenei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Sebu

Αυτό που λες είναι σωστό εφ' όσον η εν λόγω εταιρεία (πχ η Cannon) αναλαμβάνει ΚΑΙ το service των προιόντων της. ΕΑΝ όμως το service το αφήνουν σε κάποιον "εγκεκριμένο" αντιπρόσωπο, τότε αυτός έχει το δικαίωμα να σου αρνηθεί τις υπηρεσίες του, εφ' όσον δεν καλύπτει ΑΥΤΟΣ με εγγύηση το προιόν που αγόρασες. (Ασχετο : Ποιά είναι η - γεμάτη προσόντα - κυρία της υπογραφής σου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου sharky.gr ο dreambox 500 έχει flash memory πολύ μικρή που χωράει ένα image και με το ζόρι λίγα emulators. Αναγκαστικά αν θες να δεις κάτι, θα του βάλεις ένα ανεπίσημο image από την πρώτη στιγμή που θα τον πάρεις. Αν λοιπόν πάθει κάτι, ούτως ή άλλως ο επίσημος αντιπρόσωπος έχει το δικαίωμα να σου αρνηθεί την επισκευή από τη στιγμή που το μηχάνημα δεν φοράει το επίσημο λογισμικό.

Απ' ότι ξέρω ο εδώ αντιπρόσωπος (για τον οποίον έχω ακούσει καλά λόγια) δεν το κάνει αυτό και στον επισκευάζει κανονικά, αν βέβαια τον έχεις πάρει απο αυτόν ή από καταστήματα που προμηθεύονται απο αυτόν.

Εσύ αν ήσουν στη θέση του και κάποιος σούφερνε ένα μηχάνημα που αγοράστηκε από ανεξάρτητη εισαγωγή κάποιου "έξυπνου" που πάει να μπει στα χωράφια σου, θα τον επισκεύαζες και μάλιστα τσάμπα λόγω εγγύησης???

Εγώ πάντως στη θέση του θα σούλεγα να πας σ' αυτόν που τον αγόρασες να τον επισκευάσει.

Δυστυχώς ψωνίζοντας από e-shops αναλαμβάνεις τέτοιου είδους κινδύνους & καλό είναι να τους ρωτάς αν το προϊόν είναι αγορασμένο από την επίσημη αντιπροσωπεία ή είναι ανεξάρτητη εισαγωγή και αν πάθει κάτι ποιός θα αναλάβει την επισκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.......θα τον επισκεύαζες και μάλιστα τσάμπα λόγω εγγύησης???

 

Το τσάμπα δεν υπάρχει. Τουλάχιστον όχι επαγγελματικά.

 

Θα το επισκεύασα εφόσον η DreamBox MultiMedia είχε την απαίτηση / κάλυψη.

 

Δεν κατηγορώ τον αντιπρόσωπο για κάτι που στην περίπτωση μας μπορεί και να μην ισχύει, σίγουρα η "μαμα" ευθύνεται αν σε αναγκάζει να τον στέλνεις έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...