Προς το περιεχόμενο

Ποιά από τις δύο;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι ανάμεσα σε 2 ψηφιακές:

 

Sony DSC-T5 και Sony DSC-W50

Οι τιμές τους είναι παραπλήσιες

 

Η μια είναι 5.1MP έχει καλύτερη οθόνη και είναι πολύ λεπτή, και η άλλη είναι καινούριο μοντέλλο έχει καλύτερη αυτονομία και 6MP

 

Ρίξτε μια ματιά στη σύγκριση στο site της sony

 

Από πλευράς πιο ειδικών χαρακτηριστικών (πέρα από τα megapixels) ποιά είναι η καλύτερη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα την Τ5 πρόσφατα και είναι πολύ τζιτζι το video που τραβάει είναι πάρα πολύ καλό ενώ τραβώντας τοπία με χαμηλό φωτισμό θα παρατηρήσεις σίγουρα πρόβλημα.

Το μικρό της μέγεθος και το πολύ καλό video ήταν αυτά που τράβηξαν εμένα σε αυτή τη μηχανή...

Τώρα αν είσαι απαιτητικός με της φωτογραφίες το καλύτερο είναι να κοιτάξεις τις Olympus

EDIT: Αν θέλεις οτιδήποτε άλλο να ρωτήσεις στείλε Pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Από την αρχή και εγώ για την w50 σκεφτόμουνα.

Όσο για τις olympus θα διαφωνήσω με τον Sanctu82.

Αν είσαι απαιτητικός με της φωτογραφίες θα αγοράσεις sony :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι απαιτητικός με της φωτογραφίες θα αγοράσεις sony :)

 

αυτά μόνο οι άσχετοι με το αντικείμενο τα λένε. Οι Olympus ήταν και είναι κλάσεις ανώτερες απο τις μούφα sony.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

canon χωρίς δεύτερη κουβέντα.

sony μόνο βιντεοκάμερα.

EDIT:

Εντάξει είναι υπερβολή να λέμε ότι η canon βγάζει γενικά τις καλλίτερες ψηφιακές γιατί μπορεί να έχει καί αποτυχημένα μοντέλα όπως καί κάθε άλλη εταιρία.Αν αγοράσεις όμως από την σειρά IXUS σίγουρα δεν θα με βρίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τελευταιες Sony εχουν πολυ καλους και ποιοτιους φακους, και τραβανε παρα πολυ καλες φωτογραφιες, κλασεις ανωτερες απο αυτες που θυμομασταν πριν απο 4-5 χρονια.

Τωρα, η λογικη λεει W50, αλλα εγω θα σου πω το εξης: Σε μια ψηφιακη, η πλειοψηφια των αγοραστων θα χαρει πολυ περισσοτερο την μεγαλη φορητοτητα και το ομορφο design, παρα την ποιοτητα της φωτογραφιας, η οποια δε θα υστερει σχεδον καθολου (για ενα amateur ματι, οπως των περισσοτερων ανθρωπων) σε σχεση με την W50.

Δε διευκρινιζεις ομως για τι ακριβως τι θελεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά μόνο οι άσχετοι με το αντικείμενο τα λένε. Οι Olympus ήταν και είναι κλάσεις ανώτερες απο τις μούφα sony.

 

Αν δεις στην ίδια κατηγορία (6mp και περίπου ίδια λεφτά), τι βγάζει η olympus θα καταλάβεις οτι έχω δίκιο. Διάβασε λίγα reviews και λίγες συγκρίσεις και θα αλλάξεις άποψη. Η olympus πάει από το κακό στο χειρότερο σαν εταιρεία.

Πρόσφατα είθα στα χέρια μου μια sony 4.1MP και την olympus mini μ και αν δεις τι διαφορά είχανε στα ίδια settings σε sharpness και χρώματα θα πάθεις πλάκα.

Από κει και πέρα για τις cannon έχω ακούσει και εγώ πολύ καλά λόγια :)

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσα απαιτήτικός με την φωτογραφία, θα αγοράσεις sony R1. Αν δεν μπορείς να αγοράσεις αυτήν , καλύτερα να μην πάρεις sony.

Eκτός από αυτήν, καμμία άλλη sony δεν θεωρείται εργαλείο. Καλός ο Carl Zeiss, αλλά όχι αρκετός, καθώς όλες οι μηχανές της πιο πολύ Lifestyle προσανατολισμό έχουν.Ίσως αλλάξουν τα πράγματα με την σειρά α.

Μα πώς η Olympus πάει κατά διαόλου; Εκτός από τις "φτηνές" SP350, SP500, η E-500 και η Ε-330 δεν λένε τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι απαιτητικός με την φωτογραφία θα δείς κανένα review στο net και θα καταλαβεις τι σου λέω

Και εγώ Sony εχώ πάρει όπως είπα παραπάνω

Γράψε στο google πχ Τ5 Review και δες

βρές και μια Οlympus στα ίδια λέφτα και τσέκαρε και αυτή και μετά τα λέμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πώς η Olympus πάει κατά διαόλου; Εκτός από τις "φτηνές" SP350' date=' SP500, η E-500 και η Ε-330 δεν λένε τίποτα;[/quote']

Φυσικά καί είναι δυνατά εργαλεία αλλά σε άλλη κατηγορία.Απ ότι είδες μιλάει γιά compact μοντέλα.Δεν νομίζω πάντως η olympus να πηγαίνει κατά διαόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά καί είναι δυνατά εργαλεία αλλά σε άλλη κατηγορία.Απ ότι είδες μιλάει γιά compact μοντέλα.Δεν νομίζω πάντως η olympus να πηγαίνει κατά διαόλου.

Οι SP350, 500 compact δεν είναι; Aπό αυτές (και κάτι canon Α540) αρχίζει η κατηγορία των ψηφιακών φωτογραφικών μηχανών, όλα τα παρακάτω gadget είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...