Προς το περιεχόμενο

Javascript:ShellExecute(?)


orestis1987

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

 

Προσπάθησα να χρησιμοποιήσω την ShellExecute σε scriptaki Javascript για να ανοιγω ενα αρχείο στο Notepad απο μια html σελιδα αλλα ο firefox μου βγαζει ActiveXObject is not defined.

 

Ο κώδικάς μου:

>
...
<script type="text/javascript" language="JavaScript">
function EditInNotepad()
{
var oShell = new ActiveXObject("Shell.Application");// Εδώ βγάζει σφάλμα
oShell.ShellExecute("c:\windows\Notepad.exe","","","open","1");
}
</script>
...

...
<a href="#" onclick="EditInNotepad()">Apache Configuration File</a>
...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω αυτό δεν ειναι language="JavaScript" αλλα "Jscript". μικροσοφτικό ξαδερφάκι.

ActiveX δεν εχουν οι firefox, opera (ενας απο τους λόγους που αρέσουν),

αλλα ακομα και ο τρύπιος IE πρεπει να ειναι στα χαμηλότερα χαμηλοτέρων security settings για να σ αφησει να το τρέξεις αυτό.

 

φαντάσου αντι ShellExecute("c:\windows\Notepad.exe"... να βάλουμε "format c:" "del ** -y" κλπ.. :) :) :) :) :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο.

 

Καμιά άλλη λύση για να τρέξω το Notepad? Πάντως εγώ δεν φοβάμαι τον εαυτό μου, είναι σίγουρο οτι Notepad θα βάλω και όχι del........:twisted: Ή τουλάχιστον έτσι νομίζω (?).

 

Επίσης θέλω οχι μόνο να τρέχει το Notepad άλλα να ανοίγει με ένα αρχειάκι κειμένου που θα του δίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτές τις δουλειές υπάρχουν οι HTML Applications (HTA). Τρέχουν σαν HTML σελίδες μέσα από το engine του IE, αλλά δεν υπόκεινται στην πολιτική ασφαλείας του IE. Επιτρέπουν και ShellExecute και πολλά άλλα (μέσω Windows Scripting Host), δες στην msdn.microsoft.com για λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...