Προς το περιεχόμενο

μια μικρη βοηθεια για το φορητο μου?


koylis27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια.εχω ενα φορητο compaq presario2100 intel celeron 2.00GHz 256RAM.θελω να του προσθεσω μνημη γιατι δεν τραβαει καθολου.μπορει καποιος να μου πει ποση μνημη δεχεται παραπανω το μοντελο μου?και να με συμβουλεψει ποση μνημη να του βαλω και ποια μαρκα.ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

ελευθερο σλοτ υπαρχει.η μνημη που εχει αυτη την στιγμη ειναι η εξης.samsung ddr 256 pc2100(133MHz).πειτε μου ποιες ειναι συμβατες σε 512 και 1γιγα να παω να την αγορασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελευθερο σλοτ υπαρχει.η μνημη που εχει αυτη την στιγμη ειναι η εξης.samsung ddr 256 pc2100(133MHz).πειτε μου ποιες ειναι συμβατες σε 512 και 1γιγα να παω να την αγορασω.

 

opoiadipote mnimi einai symbati.apla an pareis mnimi me megalytero bandwidth >133Mhz tha douleuei sti syxnotita tis mikroteris.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίξω καινούργιο θέμα θέλω να ρωτήσω το εξής όποιον ξέρει:

Έχω ένα φορητό που έχει 512 ram και μια υποδοχή ελεύθερη. Θέλω λοιπόν να το αναβαθμίσω, όπερ σημαίνει 512 συν ή 1024 συν. Το ερώτημα είναι υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν η μια μνήμη είναι 512 και η άλλη 1024; Μην τυχόν πληρώσω για 1g συν και μου μείνει στο χέρι η άλλη λόγω κάποιου προβλήματος. Λογικά όχι αλλά αν κάποιος έχει πετύχει κάποια περίπτωση από πρώτο χέρι θα βοηθήσει.

Εγώ παλιότερα είχα βάλει σε desktop 256+512 χωρίς κάποια, τουλάχιστον εμφανή, δυσλειτουργία αλλά επειδή με τους φορητους δεν είναι να παιζουμε όποια βοήθεια δεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να ισχύει κάτι διαφορετικό στα laptops. Τώρα, εάν η mobo του φορητού υποστηρίζει dual-channel μνήμες, τότε αν βάλεις 1gb τότε θα χάσεις αυτή τη δυνατότητα. Για να δουλέψει σε dual-channel πρέπει να έχεις 2 ίδια dimms. It's your choice. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...