Προς το περιεχόμενο

Chip update


Trapper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά,

Εχω τσιπάρει το ps2 ούτως ώστε να παίζω αντίγραφα των αυθεντικών παιχνιδιών που έχω νόμιμα στην κατοχή μου (καλό ε;)

Μέχρι πριν από λίγο καιρό όταν έκανα backup των παιχνιδιών μου με το Alcohol 120% όλα ήταν οκ. Μέχρι που μια μέρα το Πλαίσιο σταμάτησε να φέρνει τα πολυαγαπημένα μου TDK με την γκρίζα (δεν τα πάω καλά με τα χρώματα) όψη. Τώρα πουλάει κάποια χρώματος σκούρου μπλέ.

Προσπαθώ λοιπόν να φτιάξω αντίγραφα ασφαλείας αλλά τζίφος. Το ps2 δεν μου τα διαβάζει με τπτ. Δοκίμασα τα TDK -, τα TDK +, τα Imation -, τα Imation +, αλλά τπτ.

Πριν από μερικές μέρες έπεσε στα χέρια μου ένα Intenso - παλιό (είχε ξεμείνει στην ντουλάπα ενός φίλου) το έγραψα και δούλεψε μια χαρά. Για να είμαι σίγουρος έκανα update στην τελευταία έκδοση του Alcohol αλλά και του firmware του DVR μου. Παρόλα αυτά το αποτέλσμα είναι ξανά τζίφος.

Ρωτάω λοιπόν: επειδή υποψιάζομαι πως φταίει το τσιπ πως μπορώ να κάνω update το bios του ώστε να διαβάζει και τα νέα δισκάκια? Επίσης πως μπορώ να μάθω ποιο μοντέλο είναι με την ευκαιρία (νομίζω πάντως πως είναι Messiah 2).

Παίζει να φταίει κάτι άλλο που αγνοώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To tsipaki den ftaiei se kamia periptosi,

ektos ean exei xekolisei i kaei...

Gia na katalabeis to Messiah1 paizei ola ta paixnidia.

 

Ean apo tin alli einai kameno i xekolimeno to tsipaki

tote den tha sou paizei kanena paixnidi.

Ean sou paizei orismenes markes dvd,

tote einai kairos na tsekreis to laser sou i to recorder sou.

Dokimase alla diskakia (oso to dunaton pio skoura moB)

kai grapseta se xamili taxytita

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως το laser του ps2 μου είναι αρκετά παλιό (αφού είναι από τα πρώτα ps2 που είχαν κυκλοφορήσει) αλλά δεν θέλω να σκάω καμιά 80αριά ευρώ τώρα για να αλλάξω κεφαλή. Αλλος τρόπος δεν υπάρχει;

Επίσης πως μπορώ να καθαρίσω την κεφαλή; Αυτά τα καθαριστικά cd που κυκλοφορούν στο εμπόριο δεν μου γεμίζουν το μάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πως μπορώ να καθαρίσω την κεφαλή; Αυτά τα καθαριστικά cd που κυκλοφορούν στο εμπόριο δεν μου γεμίζουν το μάτι...

 

Εγώ πάντως σε ένα 2 DVD (PANASONIC A350, BLUESKY BS-8315), τα άνοιξα,

και καθάρισα το laser με τα sticks που καθαρίζουν τα αυτιά :-D :-D

Από τότε παίζουν ΦΣΕΚ!!! (φυσέκι!!!)

 

Ειδικά στο Panasonic, φοβόμουν μην το χαλάσω, αλλά δεν είχα να χάσω

και τίποτα, μιας και το αφεντικό μου θα το πέταγε, και θα έπαιρνε τα

φτηνιάρικα, των 50€. Τελικά, του το έφτιαξα, και το κράτησε.. Γκρρρ!!

:-? :-? :-?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόβλημα είναι εύκολο να λυθεί απλά αγοράστε οποιοδήποτε dvd εγραφής 4Χ η 8Χ και θα σου παίζει μια χαρά...Προτείνω τα RIDISC 50άδα τα οποία είναι μασκαρεμένα TDK 8X :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Emena pali to ps2slim me to matrix infinity me to firmware 1.88 paizei ta PANTA oti dvd kai na einai kai opws kai na einai grammeno akoma kai me apli antigrafi me to nero 6. ayta. egw pali pistevw oti ftei to mati poy exei to ps2 poy exeis file kai oxi to tsip. alla kane kai kamia anvathmisi logismikoy(firmware) toy tsip poy exeis an dexete bebaia anavathmisi logismikoy mporei na ta paizei meta pote den xereis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...