Προς το περιεχόμενο

Αγορα πρωτης βιντεοκαμερας-Help


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους!

Προκειται να αγορασω την πρωτη μου βιντεοκαμερα. Δεν ειμαι γνωστης του αντικειμενου(εξειδικευμενος στον ηχο γαρ) και θα ηθελα κατι βασικο και οικονομικο. Δε με ενδιαφερει να εχει τις super δυνατοτητες. Μετα απο μια ερευνα που εκανα στο insomnia κατεληξα σε miniDV καμερα και οχι minidvd.

 

Αυτα που ζηταω ειναι τα εξης:

*Να κανω τις ληψεις μου και μετα να τις περναω για επεξεργασια στο PC και απο κει σε Sony Vegas η Premiere και μετα να φτιαχνω dvd. Θα δουλευω με PC αρκετα γι'αυτο χρειαζομαι μια καμερα που να μου δινει τη δυνατοτητα να περναω οσο πιο απλα γινεται (και κυριως απροβληματιστα) το υλικο στο PC μου.

 

Μεχρι στιγμης μετα απο μια ερευνα αγορας εχω καταληξει σε 2 μοντελα που ταιριαζουν και στο budget που διαθετω:

 

Sony DCR-HC23R kai

Panasonic NV-GS27

 

Ποια απο τις δυο μου προτεινετε?Κατεβασα το manual και των 2 και αυτο που με προβληματισε στην Panasonic ειναι οτι δεν εχει πουθενα οδηγιες για συνδεση με PC και για μεταφορα του βιντεο.:confused:

 

Περιμενω την αποψη σας:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την DCR-HC39 και η σύνδεση με το PC είναι πανεύκολη και απλούστατη.

Το καλώδιο σύνδεσης με το PC δεν το είχε μαζί, αλλά έτσι και αλλιώς κοστίζει πάμφθηνα, 5-6 ευρώ.

Σιγουρέψου μόνο ότι η HC23 χρησιμοποιεί το i.Link, που είναι η ονομασία της sony για το firewire. Η μεταφορά πορς PC είναι πολύ πιο σταθερή και σίγουρη.

Για πρόγραμμα χρησιμοποιώ το pinnacle studio 9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την DCR-HC39 και η σύνδεση με το PC είναι πανεύκολη και απλούστατη.

Το καλώδιο σύνδεσης με το PC δεν το είχε μαζί' date=' αλλά έτσι και αλλιώς κοστίζει πάμφθηνα, 5-6 ευρώ.

Σιγουρέψου μόνο ότι η HC23 χρησιμοποιεί το i.Link, που είναι η ονομασία της sony για το firewire. Η μεταφορά πορς PC είναι πολύ πιο σταθερή και σίγουρη.

Για πρόγραμμα χρησιμοποιώ το pinnacle studio 9.[/quote']

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση φιλε Voodooman!:)

 

Οταν λες οτι η μεταφορα προς PC ειναι πιο σταθερη εννοεις της Sony σε σχεση με την Panasonic? Υπαρχει περιπτωση η Panasonic να μου δημιουργησει προβληματα κατα τη μεταφορα του βιντεο σε PC? Αυτο ειναι κατι που δεν (:mrgreen: ) το θελω, καθως θα ειναι καταστροφικο για τη δουλεια που θελω να κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file mou ektos apo to budget sou, einai simantiko na exeis katalixei sto poies einai oi anages sou, alla kai ti mporei na kanei to PC sou (px prepei na exeis toulaxiston CPU 1.2 Ghz, mnimi 512 MB kai grigoro k adeio disko gia na kaneis epexergasia xwris provlima).

 

auto pou prepei na epivevaiwseis einai oti i camera exei dynatotita syndesis me to PC mesw FIREWIRE (i sony to onomazei i-link), giati auti einai i moni sigouri k apotelesmatiki syndesi cameras-pc - kai oxi i usb syndesi.

 

An i panasonic den leei kati tetoio sto manual tote mallon den ypostirizei firewire, opote nomizw oti prepei na tin agnoiseis.

 

egw exw tin sony dcr-p1000 kai den exw kanena apolytws provlima - xrisimopoiw firewire syndesi kai Ulead Videostudio 10, to opoio einai paneukolo kai praktikotato.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file mou tsekara sto site ta specs kai eisai OK, exei exodo i-link.

 

http://www.sony.gr/view/ShowProduct.action?product=DCR-HC23E&site=odw_el_GR&pageType=Overview&category=CAM+MiniDV

 

auto simainei oti i camera exei EXODO gia na peraseis to video sto PC, kai na to epexergasteis. Se akrivoteres lyseis, i thyra i-link einai kai EISODOS, diladi mporeis na dwseis sima (apo video, alli camera etc) gia an graftei sti kaseta - ginetai diladi ena mikro forito video recorder) - alla an feugei apo to budget sou, tote kai i HC23 kanei ti douleia pou theleis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια!Για την Panasonic καμμια γνωμη? Ποιοα θα επιλεγατε απο τις 2?

 

To PC μου ειναι αρκετα δυνατο πιστευω (300GB, 1GB RAM, P43GHZ)οποτε το μονο στο οποιο πρεπει να δαπανησω χρηματα ειναι η καμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θέλεις να μπλέκεις με miniDV και κασσέτες και τρεχάματα; Πάρε μια κάμερα με σκληρό δίσκο και θα γλιτώσεις όλη την ώρα που θα έκανε το pc να αντιγράψει (real time) την κασσέτα και μάλιστα με όχι τόσο καλή ποιότητα. Έχω πάρει μια της JVC- hard disk camcorder GZ-MG70E. Έχει 30GB σκληρό που ισοδυναμεί με 7 ώρες εγγραφής σε ultra fine. Μαζί έχει και τα κατάλληλα προγράμματα για επεξεργασία και ό,τι άλλο θέλεις. Οποτε μετά τη λήψη το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να συνδέσεις την κάμερα στο pc με usb και περνάς τα βιντεάκια! Στο προτείνω γιατί πριν τη JVC είχα μια Sony minidv. Δε λέω πολύ καλή κάμερα αλλά για να περάσεις τις λήψεις στο pc περίμενες... και αν γινόταν και καμία στραβή.. πάλι απο την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θέλεις να μπλέκεις με miniDV και κασσέτες και τρεχάματα; Πάρε μια κάμερα με σκληρό δίσκο και θα γλιτώσεις όλη την ώρα που θα έκανε το pc να αντιγράψει (real time) την κασσέτα και μάλιστα με όχι τόσο καλή ποιότητα. Έχω πάρει μια της JVC- hard disk camcorder GZ-MG70E. Έχει 30GB σκληρό που ισοδυναμεί με 7 ώρες εγγραφής σε ultra fine. Μαζί έχει και τα κατάλληλα προγράμματα για επεξεργασία και ό,τι άλλο θέλεις. Οποτε μετά τη λήψη το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να συνδέσεις την κάμερα στο pc με usb και περνάς τα βιντεάκια! Στο προτείνω γιατί πριν τη JVC είχα μια Sony minidv. Δε λέω πολύ καλή κάμερα αλλά για να περάσεις τις λήψεις στο pc περίμενες... και αν γινόταν και καμία στραβή.. πάλι απο την αρχή.

 

 

Απλος ο λογος: Το budget μου δεν ειναι τοσο υψηλο και δεν ειμαι και διατεθιμενος να σου πω την αληθεια να δωσω πανω απο 350-400 ευρω. Οποτε το μονο που με ενδιαφερει αυτη τη στιγμη ειναι αναμεσα σε αυτες τις 2 που σας ανεφερα να μου πειτε ποια μου προτεινετε εσεις. Μεχρι στιγμης οσους εχω ρωτησει μου εχουν πει να παω για Panasonic. Eσεις ποια προτεινετε και γιατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Greator, ψάξε στο Internet για κανένα συγκριτικό ή κανένα review της panasonic, να είσαι σίγουρος για το ποιά θα πάρεις.

Πάντως όπως και να'χει δεν πρόκειται να μετανοιώσεις ούτε για την μία ούτε για την άλλη.

Για την μεταφορλά που έλεγα πιο επάνω εννοούσα πως η μεταφορά μέσω firewire είναι πολύ πιο σταθερή και σίγουρη από ό,τι μέσω USB. Οπότε, αφού ο pp6210 λέει ότι η sony έχει σίγουρα iLink (η ονομασία του firewire από την sony), έλεγξε το ίδιο και για την panasonic ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ, αν δεν το υποστηρίζει (αν και αυτό μου φαίνεται απίθανο).

Το PC σου είναι μία χαρά για αυτήν τη δουλειά.

Όταν αγοράσεις, πες μας εντυπώσεις!

 

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ!!! http://WWW.EXPANSYS.COM.GR η DCR-HC39 (η δική μου που σου έλεγα πιο επάνω) 389 ευρώ συν καμμιά 20αριά τα μεταφορικά! Απίστευτη τιμή.

Ψαξ'το λίγο παραπάνω, είναι πολλά τα 400 ευρώ για την HC23.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file mou, opws sou eipa kai pio panw, tsekare an i Panasonic dinei dynatotita metaforas ston PC mesw firewire - mono tote paizei sygrisi me tin Sony.

 

Oi lyseis hard disk i DVD stin camera den einai poly diadedomenes kai mallon exoun ypsilotero kostos xrisis... alwste oi kassetes miniDV einai auti ti stigmi oti pio diadedomeno kai symvato...

 

Telos na sou proteinw kai egw opws o voodooman na koitaxeis mexri teleytaia stigmi tis times -egw px exw pswnisei dyo fores videocamera Sony apo pixmania kai imoun apolyta ikanopoiimenos....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο reviews και comparisons εχω βρει αρκετα, γνωριζω οτι η Panasonic εχει μεγαλυτερο zoom και οτι η Sony λεγεται οτι εχει ζωντανοτερα χρωματα.

 

Λεω να παω για την Panasonic(ναι, εχει θυρα Firewire) αλλα σκεφτομαι το εξης:

Που ειναι το σερβις της?Η Sony εχει σερβις στον Πειραια οπου και μενω. Επισης με μια βολτα στα καταστηματα διαπιστωσα οτι για τις καμερες της Sony υπαρχουν ετοιμοπαραδοτες μπαταριες και αξεσουαρ ενω για τις Panasonic μου λενε να τρεχω στην αντιπροσωπεια!!!

 

Θα ηθελα μια γνωμη απο καποιον που θα μπορουσε να μου πει ποια μαρκα ειναι πιο αξιοπιστη και εχει καλυτερη ποιοτητα/σερβις στις βιντεοκαμερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνεις και το υπολογίζεις και αυτό, αλλά αν φτάσει ένα τέτοιο προϊόν να θέλει service, τότε ασ'τα να πάνε, θα σου ζητήσουν τρελά ποσά και συνήθως δεν αξίζει η επισκευή.

Για τις μπαταρίες δεν είναι θέμα, το πολύ που θα χρειαστείς θα είναι μία ακόμη εφεδρική μπαταρία, η οποία για την sony που ξέρω είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ακριβή (150 ευρώ η γνήσια infolithium, είναι τρελοί οι άνθρωποι!), ενώ και τα αξεσουάρ μία από τα ίδια.

Γενικά είναι μην πέσεις σε ελλαττωματικό κομμάτι, αλλιώς όλες κάνουν τη δουλειά τους μία χαρά από άποψη ποιότητας. Ο μπαμπάς μου είχε πάρει μία philips το '92 και ακόμη δουλεύει σαν καινούργια. Φυσικά κανείς δεν την χρησιμοποιεί πια, γιατί έχει αγοράσει άλλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνεις και το υπολογίζεις και αυτό' date=' αλλά αν φτάσει ένα τέτοιο προϊόν να θέλει service, τότε ασ'τα να πάνε, θα σου ζητήσουν τρελά ποσά και συνήθως δεν αξίζει η επισκευή.

Για τις μπαταρίες δεν είναι θέμα, το πολύ που θα χρειαστείς θα είναι μία ακόμη εφεδρική μπαταρία, η οποία για την sony που ξέρω είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ακριβή (150 ευρώ η γνήσια infolithium, είναι τρελοί οι άνθρωποι!), ενώ και τα αξεσουάρ μία από τα ίδια.

Γενικά είναι μην πέσεις σε ελλαττωματικό κομμάτι, αλλιώς όλες κάνουν τη δουλειά τους μία χαρά από άποψη ποιότητας. Ο μπαμπάς μου είχε πάρει μία philips το '92 και ακόμη δουλεύει σαν καινούργια. Φυσικά κανείς δεν την χρησιμοποιεί πια, γιατί έχει αγοράσει άλλη...[/quote']

 

Ναι αλλα εγω μιλαω για οσο διαστημα η εγγυηση ειναι εν ισχυ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...