Προς το περιεχόμενο

Σοβαρο Προβλημα σε acer 1513LMi


jstark

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετε,

πριν απο περιπου 2 χρονια αγορασα τον φορητο Acer Aspire 1513LMi ο οποιος πριν απο λιγο καιρο παρουσιαζει ενα περιεργο προβλημα. Πιο συγκεκριμενα, ο υπολογιστης σβηνει μονος του στα πρωτα λεπτα λειτουργιας του. Αυτό συμβαινει ειτε πριν μπει στα windows, είτε αφου μπει. Δεν προκειται μαλλον για προβλημα software καθως εχω χρησιμοποιησει το recovery disk και το προβλημα υφισταται ακομη, αλλά εχω δοκιμασει και διανομη Linux Live CD με το ιδιο προβλημα να υπαρχει.Το παραδοξο ειναι πως μετα από περιπου 20-30 προσπαθειες συνεχων επανεκκινησεων, ο υπολογιστης λειτουργει κανονικα χωρις προβλημα !!! Απο τη στιγμή που θα λειτουργησει, λειτουργει αψογα και τις επομενες ημερες. Επίσης, εχω ελεγξει τις θερμοκρασιες με διαφορα προγραμματα και ειναι κανονικες. Επειδη λειπω συχνά και δεν χρησιμοποιώ συνεχώς τον υπολογιστη, μετά από κάθε περιοδο μή-λειτουργιας αυτου (3-4 ημέρες ή και περισσότερο) παρουσιάζεται το ίδιο προβλημα. Ο υπολογιστης αγοραστηκε πριν απο 2 περιπου χρονια (λιγοτερο απο 2). Καταρχην, εχετε καμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει; το μηχανημα θεωρητικα εχει εγγυηση 1 χρονο, αλλα εχω ακουσει πως η εγγυηση ολων των (ηλεκτρικων) συσκευων στην ΕΕ ειναι 2 χρονια. Ισχυει αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια επικοινωνια καταρχην με την αντιπροσωπεια και επισκεψη για ελεγχο του μηχανηματος (με χρεωση μαλλον) ισως ελυνε το προβλημα σου.

 

παντως ετσι γενικα πρεπει να εχει hardware προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχω πιθανότατα το ίδιο πρόβλημα με σένα σε έναν Aspire 1673.

Δυστυχώς δεν έχω βρει κάποια λύση.

Πάντως είτε είναι hardware πρόβλημα είτε μπορεί να λυθεί με flash του Bios. Λέω για flash του Bios γιατί έχω μια υποψία ότι κάνει auto-shutdown λόγω υψηλής θερμοκρασίας. Δεν έχω βρει όμως κάποια καινούργια έκδοση του Bios καθώς εγώ ήδη έχω κάνει μια φορά flash το Bios γιατί το πλήκτρο "\" δεν λειτουργούσε όταν τον αγόρασα. Έφταιγε το Bios τότε και λύθηκε με ένα flash.

Από την άλλη, αν είναι πρόβλημα hardware, μπορεί να σχετίζεται με τους ανεμιστήρες. Εξ'ου και το ότι κλείνει ...νομίζω.. όταν πάει να βάλει μπρος τον ανεμιστήρα.

Το laptop έχει 2 ανεμιστήρες και ο ένας νομίζω δε γυρίζει καθόλου. Στο Bios πάντως δεν υπάρχει επιλογή να εκκινήσω τους ανεμιστήρες. Δοκίμασα να τον ανοίξω και να καθαρίσω ανεμιστήρες (επιφανειακά σχετικά χωρίς να πειράξω τίποτα..) αλλά δεν έγινε τίποτα.

Εμένα ανοίγει αν 'κρυώσει' αρκετά και μπορεί να κλείσει αν τον βάλω να κάνει πολλά γράψε-σβήσε στον δίσκο μετά από πολύωρη (ως πολυήμερη) εργασία...

 

Αν βρεις κάποια λύση γράψτην και εδώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ακούγεται για πρόβλημα μπαταρίας ή μετασχηματιστή. Καλύτερα τσέκαρε σ'έναν ηλεκτρολόγο ή κάποιο καλό εργαστήριο PC τον μετασχ. και την μπαταρία. Απ'ότι ξέρω δεν υπάρχει αντιπροσωπεία της Acer στην Ελλάδα και θα το στείλουν στην Ιταλία :cry: :( .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jstark pithanotata einai provlima sklirou diskou i provlima ram. Kalytera pigene to se kapoio service (oxi aparaitita tin antiprosopia) gia na kanoun ena hardware check. An ksereis apo ypologistes kai mporeis na vgaleis akri vres kai katevase to bootcd pou einai to image enos boot cd rom me diagnostika programatal. to kais se ena cd, kaneis boot apo afto kai dialegeis ergasies apo to menu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...