Προς το περιεχόμενο

χρεάζομαι web hosting τωρα?


themis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπόν κοιτάξτε,έχω αγοράσει ένα domain.Στο site όπου το αγόρασα κάνω login και μπορώ να το διαχειρστώ.μου λεει να δώσω κάποιες dns διευθύνσεις. H σελίδα δεν είναι ακόμα έτοιμη ωστόσο θέλω να ανεβάσω μόνο μία εικόνα που θα λέει "υπό κατασκευή κλπ..." Εαν αγοράσω κάποιο χώρο από κάποιον web hosting sever θα μου δώσει τις διευθύνσεις αυτές (dns) και έτσι όταν κάποιος πατάει στο domain μου θα πηγαίνει στο server?ουσιαστικά αγοράζω κάποιο χώρο στο server στον οποίο (χώρο) γίνεται δρομολόγηση του κάθε "κλικ" στο domain μου?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίταξε,έχω από το πανεπιστήμιο μου ένα server στον οποίο μπορώ να ανεβάσω ότι θέλω και ήδη έχω ανεβάσει δύο site αλλά αυτά τα λειτουργώ με redirection από .tk

Πώς θα γίνει όμως το αγορασμένο domain μου που ζητάει dns και όχι url να δουλέψει στον ίδιο χώρο?

επίσης απ ότι ξέρω και οι free web hosters ενα url σου δίνουν απλά είναι μακρυνάρι,ξέρεις κάποιον που να δίνει δωρεάν hosting και να σου δίνει dns διευθύνσεις για τον free χώρο σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέχασα να πώ ότι το domain που έχω αγοράσει έχει κατάληξη gr....αλλάζει κάτι μ αυτό?

 

Δεν αλλάζει κάτι ουσιαστικά.

 

Κάνε το εξής :

 

- Ανέβασε την φωτογραφία που θέλεις κάπου (έστω και σε .tk)

 

- Zήτα από την εταιρεία που κατοχύρωσες το domain, να σου ενεργοποιήσει το domain forwarding και ενημέρωσε την σε ποια διεύθυνση να γίνεται forward το domain σου (έτσι όταν κάποιος δίνει το domain .gr που κατοχύρωσες, πχ http://www.domain.gr θα πηγαίνει στην διεύθυνση που έχεις ανεβάσει την φωτογραφία)

 

- Αν η εταιρεία που κατοχύρωσες το domain, δεν υποστηρίζει την υπηρεσία ή την ενεργοποιεί με extra κόστος, ή το πληρώνεις ή κάνεις αλλαγή καταχωρητή σε κάποιον που να δίνει την υπηρεσία domain forwarding δωρεάν.

 

Ελπίζω να βοήθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...