Προς το περιεχόμενο

flash count up


MinasC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γειά σε όλους !

 

θέλω να φτιάξω ένα flash counter/timer που να μετράει το χρόνο σε χρόνια , μήνες , μέρες , ώρες , λεπτά και δευτερόλεπτα ! στην ουσία το θέλω να δείχνει την ηλικία κάποιου , οπότε να μπορώ εγώ να ορίσω από πότε θα αρχίσει να μετράει . να είναι δλδ κάτι σαν banner που να λέει : ο (π.χ.) δημήτρης είναι ... ετών , ... μηνών , ... ημερών , ... λεπτών και ... δευτερολέπτων !

 

βρήκα ψάχνοντας κάποια έτοιμα που μάλιστα έλεγαν και το ζώδιο , αλλά φυσικά δεν ήταν free . αν κάποιος ξέρει πως να φτιάξω κάτι τέτοιο ή που μπορώ να βρώ κάποιο free έτοιμο ας μου πει !

 

ευχαριστώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ φίλε , μου άρεσαν πολύ (ειδικά το demo 3 kai 5) .

 

ωστόσο είναι απλά timers και δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για το σκοπό που το θέλω ! thnx anyway ! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλό. Θα φτιάξεις 6 δυναμικά πεδία (χρόνια,μήνες,μέρες,ώρες,λεπτά,δευτερόλεπτα).

 

Θα εισάγεις (είτε δυναμικά είτε κατευθείαν στον κώδικα) την ημερομηνία γέννησης, και μετά θα μετράς τα χρόνια και θα τα βάζεις στο πεδίο, τους μήνες και θα τα βάζεις στο πεδίο κ.ο.κ. Από εκεί και πέρα, απλά μετράς τον χρόνο και ανεβάζεις ανάλογα τους counters (δλδ όταν πιάσεις 60 δτλ ανεβάζεις τα λεπτά +1 και κάνεις τα δευτερόλεπτα 0, όταν πιάσεις 60 λεπτά ανεβάζεις τις ώρες +1 κ.ο.κ). Ανάλογα με το μήνα, πρέπει να κοιτάς για 30 ή 31 ή ακόμα 28/29 στις μέρες ώστε να αυξήσεις τον μήνα.

 

Πρέπει να ορίσεις και την αρχική ώρα γέννησης π.χ. 12:00:00 μέχρι και δευτερόλεπτά ώστε να κάνεις τις μετρήσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...