Προς το περιεχόμενο

Mac OS X: Viruses and Security


e-tic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...

ta duo basika tou arthrou... einai ta parakatw:

 

As Apple Computer points out: "A Mac running with factory settings will protect you from viruses much better than a PC, but itʼs never a bad idea to run extra virus and security software."

 

kai..

 

"just because there are no file-infecting viruses that can affect Mac OS X now, that doesn't mean there won't be a really nasty one released in the next five minutes"

 

alla pisteyw oti ayto to post tha eixe megalyteri apixisi sto section twn windows... :) We all know about MAC here... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο multirama πουλάνε αυτό το πολύ χρήσιμο antivirus της symantec για mac...

ρωτάω και εγώ τον πωλητή ποια η χρησιμότητα του απο τη στιγμή που δεν υπάρχει κάτι για mac?

Και μου απαντάει για σένα μπορεί να είναι άχρηστο, αλλά κάποιον στην επιχείριση του που έχει δίκτυο είναι αναγκαίο! Και αναρωτιέμαι τώρα πιθανούς συνδυασμούς... τι θέλει να πει ο ποιητής? Υπάρχει περίπτωση να περάσει virus από mac σε pc? ΠΩΣ?!?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα xalia πολυ σωστα σου απαντησε ο πωλητης γιατι υπαρχει περιπτωση να περασει ιος σε pc απο Mac οπως αν ξερεις το ιδιο γινετε και σε Linux. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. πολύ απλό παράδειγμα: κάποιος με PC σου στέλνει με e-mail ένα έγγραφο Word μολυσμένο με ιό. Εσύ φυσικά στο mac σου δεν καταλαβαίνεις τίποτα ;) αλλά προωθείς το e-mail σε ένα άλλο φίλο σου με PC, ο οποίος μολύνεται με τον ιό.

 

Παρ' όλα αυτά, για το Norton Antivirus for Mac έχω ακούσει τα χειρότερα (όχι ως antivirus, αλλά ως πρόγραμμα γενικότερα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα xalia πολυ σωστα σου απαντησε ο πωλητης γιατι υπαρχει περιπτωση να περασει ιος σε pc απο Mac οπως αν ξερεις το ιδιο γινετε και σε Linux. ;)
μεγάλε που το θυμήθηκες

τό χα ξεχάσει εδώ και ~3 χρόνια

πάντως με τη καμμία anti virus στο mac.πεταμένα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε, όπως έχουν τα πράγματα αυτή τη στιγμή το να εγκαταστήσει κάποιος antivirus πρόγραμμα στο mac του είναι κάτι τουλάχιστον περιττό για να μην πω αρνητικό. Από τι θα μας προστατεύει αυτό το πρόγραμμα; Από τιπότα φυσικά.

 

Πώς οι εταιρείες που φτιάχνουν antivirus θα μπορέσουν να μπουν στο χώρο των mac;

1.Προσπαθούν να φτιάξουν ιούς. Δυστυχώς γι'αυτούς μεχρι τώρα απέτυχαν...

2.Προσπαθούν να πείσουν τους χρήστες ότι είναι αναγκαίο το antivirus στο mac για να είναι ασφαλείς οι χρήστες των windows! Και τι κάνουν; Copy-paste το software που έχουν στα windows και μία υπερέξυπνη ειδοποίηση σε έμας του στύλ: "αυτό το πρόγραμμα είναι του τυπου .exe και περιέχει τον διάσημο ιο τάδε, παρακαλώ σβήστε το αρχείο". Στα π@@ρια μου κύριε αν κινδυνεύουν άλλοι χρήστες!Η κάθε εταιρεία και ο κάθε διαχειριστής είναι υπευθυνος για την ασφάλεια στο δικτυό του. Ε οχι και ετσι όμως. Για ηλίθιους μας περνάνε; (Ναι ειναι η απάντηση...).

3. Προσπαθούν να μας πείσουν ότι ένας καινούριος ιος μπορεί να βγει για το mac ανα πάσα στιγμή. Δεν διαφωνώ.Αλλά αυτοί τότε πως θα μας προστατέψουν; Γιατί να μην περιμένω 1-2 μερες να βγει από την Αpple ένα security update;

 

Τέλος πάντων, εδώ και τόσα χρόνια που υπάρχει το BSD εγώ δεν θυμάμαι ποτέ να άκουσα ή να χρειάστηκε να κάνω κάτι ιδιαίτερο που αφορά αντιμετώπιση ιών κτλ. Και με το System 10 τα πράγματα δεν αλλάζουν ιδιαίτερα. BSD βάση με έναν αριθμό από καλά ορισμένα frameworks. Απλά πράγματα.

Στο κάτω κάτω γιατί κάποιος (εκτος των εταιρειών) που φτιάχνει ιούς να ασχοληθεί με το mac από τη στιγμή που υπάρχει ο παράδεισος των Windows;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να το κάνεις το antivirus στο mac?

Αν θέλει ο pc-άκιας να προφυλαχθεί ας το εγκαταστήσει αυτός, γιατί να τρέχω εγώ άχρηστο (για εμένα) λογισμικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...