Προς το περιεχόμενο

Αδύνατη η αλλαγή του phpBB σε Ελληνική γλώσσα


leftezi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγκατέστησα το phpBB 2.0.20.

Κατέβασα τα απαραίτητα αρχεία για τα Ελληνικά και τα τοποθέτησα στους φακέλους τους σύμφωνα με τις οδηγίες.

Μετά από αυτό εμφανίστηκε και η δυνατότητα επιλογής για ελληνική γλώσσα στο General Configuration (πριν είχε μονο την επιλογή για αγγλικά).

Επιλέγω λοιπόν ελληνικά αλλά μόλις κάνω Submit δεν αλλάζει τίποτα, παραμένει στα Αγγλικά!

Τι φταίει;

:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την είχα βάλει. Τώρα την έβαλα αλλά το μόνο που άλλαξε είναι ότι το admin panel είναι τώρα στα ελληνικά.

 

Η προεπιλεγμένη γλώσσα πάλι δεν αλλάζει. Έχει... μουλαρώσει στο "Englisch".

Μετά την "Υποβολή" Γυρίζω στο Γενική Διαχείριση > Ρυθμίσεις και δείχνει πάλι σαν προεπιλεγμένη τα αγγλικά.

 

Tο περιβάλλον του forum όμως είναι Ελληνικό, έχω την εντύπωση ότι πριν ήταν αγγλικό (έχω μπερδευτεί από το ψάξιμο και τα τόσα πέρα - δώθε από τις ρυθμίσεις στις δοκιμές)

 

Έκανα και μια δοκιμή αλλάζοντας το όνομα στο "Test Forum" σε "Δοκιμαστικό Forum" αλλά το δείχνει σαν "??????????? Forum"

 

Προσπάθησα να κάνω και μια καταχώριση μηνύματος με τίτλο "Ελληνικά στο Forum" και ενώ το περιεχόμενο του μηνύματος στην προεπισκόπιση διαβάζεται στα ελληνικά, ο τίτλος δεν εμφανίζεται. Μόλις προσπαθήσω να κάνω "Υποβολή" μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα λάθους:

 

Γενικό Λάθος

Could not insert new word matches

DEBUG MODE

INSERT INTO phpbb_search_wordmatch (post_id, word_id, title_match) SELECT 6, word_id, 0 FROM phpbb_search_wordlist WHERE word_text IN ('Ελληνικά', 'στο', 'forum')

Line : 251

File : functions_search.php

 

Πάντως δεν πάτησα "search"!!

 

Σημ.1: Αν καταχωρίσω μήνυμα με αγγλικούς χαρακτήρες μόνο, το δέχεται κανονικά!

Σημ.2: Πριν κάνω αυτή την αλλαγή δεχόταν την καταχώριση με ελληικά αλλά ενώ το περιεχόμενό του διαβαζόταν στα ελληνικά, ο τίτλος του είχε τους ελληνικούς χαρακτήρες με τη μορφή αριθμών.

 

 

:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ είναι:

http://www.leftezi.freegr.net/forum/

 

Κάνοντας "Προβολή πηγαίου κώδικα" με τον Firefox κάπου στην τρίτη σειρά έχει

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-1">

 

Αν φταίει αυτό, πες μου σε πιο αρχείο (αρχεία) πρέπει να γίνει η αλλαγή (και τι αλλαγή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά θα πρέπει να έχει επιλογή από το admin panel για την αλλαγή του charset, αν δεν έχει πρέπει να πας στο header template ή κάπως έτσι και να το αντικαταστήσεις με iso-8859-7 ή utf-8. Προτείνω το 2ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βρήκα τέτοιο αρχείο.

Κατέβασα όλο το forum στο δίσκο και έκανα search μέσα στα αρχεία για την καταχώριση "charset=iso-8859-1". Υπήρχε μέσα σε καμιά 10αριά index αρχεία και πουθενά αλλού. Δεν βγάζω άκρη έτσι.

Τι στο καλό ελληνικό πακέτο είναι αυτό. Αν χρειάζονται κάποιες ρυθμίσεις δεν θα έπρεπε να αναφέρονται κάπου; Το απεγκατέστησα προς στιγμή αλλά θα ξαναπροσπαθήσω.

 

 

Μήπως υπάρχει κανένα πακέτο με προρυθμισμένα πλήρως τα Ελληνικά ώστε να μην μπερδευόμαστε με επιπλέον εγκαταστάσεις και ρυθμίσεις στο admin panel και μέσα στα αρχεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν δουλεύω το phpbb. Όμως απ όσο ξέρω δεν πρέπει να αλλάξεις κάποιο αρχείο αλλά κάποιο template μέσα από το admin. Αν θες δώσε μου σε pm ένα προσωρινό κωδικό για το admin, να το κοιτάξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τη βοήθεια αλλά τα έχω κάνει αρκετά μπάχαλο, έχω πειράξει αρκετά αρχεία και πρέπει να το απεγκαταστήσω. Θα δω αν το βάλω πάλι ή θα δοκιμάσω κάτι άλλο.

 

Τώρα που το σκέφτομαι θα φτιάξω καινούργιο θέμα για έτοιμα ελληνικά πακέτα φόρουμ.

 

EDIT:

Το έφτιαξα

ΕΔΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...