Προς το περιεχόμενο

Τοποθέτηση τραγουδιού σε Flash


Καριώτης1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να βάλω ένα τραγουδάκι σε ένα flash με την προοπτική να εκδοθεί σε ιστοσελίδα. Τον τρόπο που θα το βάλω τον ξέρω αυτό που δεν καταφέρνω είναι να μικρύνω σε μέγεθος το τραγούδι για να μπορεί κάποιος να το ακούσει βλέποντας το flash σε λογικό χρόνο και όχι μετά από 5 ή 7 λεπτά!!!

Το τραγούδι το έχω κάνει σε μορφή mp3 έκανα σωστά; Αν όχι σε τι μορφή πρέπει να είναι και με πιο πρόγραμμα θα μπορέσω να το μικρύνω όσο μπορώ περισσότερο ; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να βάλω ένα τραγουδάκι σε ένα flash με την προοπτική να εκδοθεί σε ιστοσελίδα. Τον τρόπο που θα το βάλω τον ξέρω αυτό που δεν καταφέρνω είναι να μικρύνω σε μέγεθος το τραγούδι για να μπορεί κάποιος να το ακούσει βλέποντας το flash σε λογικό χρόνο και όχι μετά από 5 ή 7 λεπτά!!!

Το τραγούδι το έχω κάνει σε μορφή mp3 έκανα σωστά; Αν όχι σε τι μορφή πρέπει να είναι και με πιο πρόγραμμα θα μπορέσω να το μικρύνω όσο μπορώ περισσότερο ; Ευχαριστώ

 

Το θέλεις οπωσδήποτε όλο; Θα μπορούσες πχ να κόψεις κάποιο μέρος του ώς χαρακτηριστικό του και να ανέβαζες αυτό στη σελίδα και χρησιμοποιώντας το loop και fade in & out θα έπαιζε συνέχεια με μικρότερο χώρο. Εκτός και αν θέλεις να παρουσιάσεις όλο το κομμάτι, τότε νομίζω δεν υπάρχει λύση μέσω του actionscript.

Μπορείς να το μικρύνεις αλλάζοντας το bitrate με κάποιο πρόγραμμα όπως ο dBpowerAMP comverter αλλά δεν θα μικρύνει και πολύ και θα χάσεις σε ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέλεις οπωσδήποτε όλο; Θα μπορούσες πχ να κόψεις κάποιο μέρος του ώς χαρακτηριστικό του και να ανέβαζες αυτό στη σελίδα και χρησιμοποιώντας το loop και fade in & out θα έπαιζε συνέχεια με μικρότερο χώρο. Εκτός και αν θέλεις να παρουσιάσεις όλο το κομμάτι' date=' τότε νομίζω δεν υπάρχει λύση μέσω του actionscript.

Μπορείς να το μικρύνεις αλλάζοντας το bitrate με κάποιο πρόγραμμα όπως ο dBpowerAMP comverter αλλά δεν θα μικρύνει και πολύ και θα χάσεις σε ποιότητα.[/quote']

Το dBpowerAMP comverter το έχω χρημοποιήσει και όχι σε ολόκληρο τραγούδι έστω και σε μισό αλλά δεν γίνετε τίποτα μέχρι και editor για mp3 χρησιμοποίησα αλλά δεν κατάφερα να το μικρίνω κάτω από 230 kb. Τώρα αυτό το loop και fade in & out μπορείς να μου το εξηγήσεις σε βάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dBpowerAMP comverter το έχω χρημοποιήσει και όχι σε ολόκληρο τραγούδι έστω και σε μισό αλλά δεν γίνετε τίποτα μέχρι και editor για mp3 χρησιμοποίησα αλλά δεν κατάφερα να το μικρίνω κάτω από 230 kb. Τώρα αυτό το loop και fade in & out μπορείς να μου το εξηγήσεις σε βάθος.

 

 

loop= επανάληψη

fade in = απαλή έναρξη , out= απαλό σβήσιμο.

Με λίγα λόγια, αν κόψεις 15 δευτερόλεπτα από το refren του κομματιού ή από ένα σημείο του που εσύ θέλεις και χρησιμοποιήσεις αυτή την τεχνική, η μουσική θα παίζει για όσο θέλεις, χρησιμοποιώντας πολύ λίγα kb. Την απαλή έναρξη και σβήσιμο την χρησιμοποιείς ώστε το αποτέλεσμα της επανάληψης να είναι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

loop= επανάληψη

fade in = απαλή έναρξη ' date=' out= απαλό σβήσιμο.

Με λίγα λόγια, αν κόψεις 15 δευτερόλεπτα από το refren του κομματιού ή από ένα σημείο του που εσύ θέλεις και χρησιμοποιήσεις αυτή την τεχνική, η μουσική θα παίζει για όσο θέλεις, χρησιμοποιώντας πολύ λίγα kb. Την απαλή έναρξη και σβήσιμο την χρησιμοποιείς ώστε το αποτέλεσμα της επανάληψης να είναι καλύτερο.[/quote']

 

Αυτά μπορεί να τα κάνει Το dBpowerAMP comverter ή πρέπει να χρησημοποιήσω κάποιο άλλο πρόγραμμα και πιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά μπορεί να τα κάνει Το dBpowerAMP comverter ή πρέπει να χρησημοποιήσω κάποιο άλλο πρόγραμμα και πιο;

 

Εγώ χρησιμοποιώ το Cool edit pro που τώρα νομίζω πως έγινε adobe premiere.

 

Έχει παρα πολλές επιλογές, μεταξύ αυτών και όσα είπαμε πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποίησε sound forge για τον ήχο αλλά δεν αρκεί να τον πετάξεις μέσα στο flash βάλε και controls για να μπορει ο χρήστης να κλείνει τον ήχο αλλιώς θα τρελλάθει αν κάτσει μισή ώρα στο site σου και ακούει συνέχεια το ίδιο loop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...