Προς το περιεχόμενο

Ξαφνικά shutdowns σε laptop! HELP PLEASE!


Green Dragon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες εδω και μερικές μέρες το laptop μου ( Acer Travelmate 2100 ) μου έχει κλείσει στα ξαφνικά 2-3 φορές.

Πως μπορώ να το ψάξω; Έχετε καμμιά ιδέα;

 

Κάθε 2-3 λεπτά μου βγάζει ένα προειδοποιητικό ήχο, χωρίς καμμία οπτική ένδειξη, που δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι. Η μπαραρία του είναι νεκρή και το έχω μόνιμα στο ρεύμα.

Επίσης στο speedfan βλέπω θερμοκρασία 74 C. είναι φυσιολογική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταξε αν μπορεις μιας και θα το ανοιξεις να βαλεις και καινουρια θερμοαγωγιμη (as5) σε cpu,gpu

 

Δεν έχω ανοίξει ποτέ το laptop. Και λίγο φοβάμαι να το κάνω.

Μόνο στο κανονικό pc έχω βάλει πάστα 2-3 φορές στη cpu.

Χρειάζεται κάτι να προσέξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαξε για ενα thread εδω μεσα απο μενα για υπερθερμανση του aspire 1524. Απ'ότι ειδα εχουμε το ιδιο heatsink. Γραφω εκει περα τι πρεπει να ξεβιδωσεις και να καθαρισεις.

 

Για αρχη καθαρισε μονο το heatsink απο τις σκονες. Αν δεν δεις βελτιωση τοτε αλλαξε και παστα στη cpu.

 

Ψαξε και για το service guide του 2100. Αμα το βρεις θα σου εχει αναλυτικες οδηγιες για το πως να ξεβιδωσεις τα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Axelfc,

το άνοιξα το μηχάνημα, καθάρισα τον ανεμιστήρα, έβαλα και πάστα αλλά η κατάσταση δεν άλλαξε. Στο speedfan μου δείχνει σταθερά 74c.

 

Έκανα και μία m@m@ki@ και έσπασα ένα δοντάκι του cpu!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Τέλος πάντων παίζει τώρα κανονικά, αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να μου παρουσιάσει αργότερα.

Τι λέτε; Είναι μεγάλη ζημιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ανεμιστηρα τον καθαρισες και εσωτερικα η μονο τις ελικες? Εγω εσωτερικα βρηκα μπροστα απο την ψυκτρα μια "κουβερτα" απο σκονη η οποια εμποδιζε τον αερα να φτασει πανω στη cpu. Δες το τοπικ που σου ειπα για να καταλαβεις.

 

Τωρα για το δοντακι που εσπασες μπορεις να ψαξεις για τα specs της cpu σου να δεις ακριβως τι κανει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...