Προς το περιεχόμενο

Χρειάζομαι ένα σωστό scanner


ALR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Ο τίτλος τα λέει όλα. Χρειάζομαι ένα σωστό scanner να κάνει καλή δουλειά, γρήγορη , με σωστά χρώματα κτλ , με σωστό λογισμικό για επεξεργασία των σαρώσεων κτλ.

 

Δεν έχω ξανα αγοράσει scanner στο παρελθόν, οπότε θα ήθελα να ρωτήσω τους γνώστες του αντικειμένου τι είναι προτιμότερο. Ένα πολυμηχάνημα που έχει και scanner ή ένα scanner αυτόνομο ;

 

Σίγουρα θα ήταν για μένα πιο βολικό να αγόραζα ένα πολυμηχάνημα και να κάνω όλες τις δουλειές, αλλά προέχει το scanner.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να μην ξεφύγω από την κατοστάρα, αλλά όσα λιγότερα τόσο το καλύτερο φυσικά.

 

Κι εμένα η λογική μου λέει ότι αν ένα scanner κοστίζει μόνο του ?80-100 θα είναι καλύτερο από ένα πολυμίξερ που κάνει 130-150.

 

Αλλά δεν γνωρίζω παραπάνω τεχνικές λεπτομέριες.

Αυτό που είναι απαραίτητο σε μένα, είναι να μπορώ ανά πάσα στιγμή να σκανάρω φωτογραφίες και εφημερίδες, γρήγορα και σε καλή ανάλυση , ώστε να να τις χρησιμοποιήσω στην ψηφιακή τους μορφή κυρίως για web design.

 

Τι ανάλυση μου αρκεί για αυτή τη δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου προτείνω ανεπιφύλακτα αυτό

Έχω το προηγούμενο μοντέλο της σειράς και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και είναι και στα λεφτά που διατίθεσαι να ξοδέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογισμικό όμως μπορούμε να βάλουμε κι εμείς αργότερα όμως σωστα;

ή υπάρχουν θέματα ασυμβατότητας ;

 

Κι εγώ αυτό κοιτούσα και από ότι είδα η διαφορά του με το προϊγούμενο μοντέλο βρίσκεται στην ταχύτητα και μόνο.

Ενώ το αμέσως επόμενο μοντέλο που κοστίζει 150 ευρώ, έχει διαφορά στην ανάλυση.

 

Υπάρχει φαντάζομαι λογισμικό το οποίο να στέλνει κατευθείαν σε word ένα άρθρο από εφημερίδα με ευανάγνωστα και μεγάλα γράμματα έτσι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ απλώς εννοούσα πως το software της "μάνας του" δεν έχει πολλές προχωρημένες επιλογές !

βέβαια τη δουλειά του την κάνει !!! απο εκεί και πέρα μπορείς να κάνεις οτιδήποτε !

 

αυτό που αναφέρεις για εφημερίδα...το κάνει σχεδόν κάθε πρόγραμμα OCR που σέβεται τον εαυτό του ! (το software των σκάνερ έχουν λειτουργία "προώθησης" της εικόνας σε τέτοια προγράμματα και μετά, αυτά αναλαμβάνουν να στείλουν κείμενα στο word)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σ΄ενδιαφέρει το OCR δες κάποιο μοντέλο που να είναι συμβατό ή να συνοδεύεται ακόμα καλύτερα από το πρόγραμμα ABBYY Fine Reader. Δυστυχώς σεν ξέρω μοντέλα για να βοηθήσω περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμβατά είναι όλα...τώρα να συνοδεύεται απο την πλήρη έκδοση του προγράμματος...χλωμό το κόβω, καθώς το πρόγραμμα κάνει πάνω-κάτω όσο και το σκάνερ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Den nomizw oti uparxei logos na dwseis polla lefta gia scanner.

900dpi einai para polla . Skepsou oti mia foto sinithos tuponetai sta 300dpi.

To ti xromata tha bgalei einai kati polly sxetiko.Opws kai to ti tha ektipwthei se sxesi me auto pou blepeis stin othonh sou.

 

Gia pio logo to theleis to scanner? Kamia siggekrimenh doulia i apla na scannaereis pragmata?

 

hint; EGw tha eperna scanner idias etairias me to printer pou exw.Px kati Hp pou exw sinergazontai apsoga metaksi tous.Px thelw na bgalw mia fototupia kai ginontai ola mona tous patontas ena koumpi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Den nomizw oti uparxei logos na dwseis polla lefta gia scanner.

900dpi einai para polla . Skepsou oti mia foto sinithos tuponetai sta 300dpi.

To ti xromata tha bgalei einai kati polly sxetiko.Opws kai to ti tha ektipwthei se sxesi me auto pou blepeis stin othonh sou.

 

Gia pio logo to theleis to scanner? Kamia siggekrimenh doulia i apla na scannaereis pragmata?

 

hint; EGw tha eperna scanner idias etairias me to printer pou exw.Px kati Hp pou exw sinergazontai apsoga metaksi tous.Px thelw na bgalw mia fototupia kai ginontai ola mona tous patontas ena koumpi.

 

Ο λόγος που θέλω το scanner είναι κυρίως για σάρωση φωτογραφιών, εφημερίδων, διαφημηστικών εντύπων για web design κυρίως.

 

Με τη λογική αυτή όμως, δεν είναι καλύτερο να πάρω ένα πολυμηχάνημα;

Ακόμα λιγότερες κινήσεις και μεγαλύτερη συνεργασία.

 

Σχετικά με το canon που πρότεινε ο φίλος, κοστίζει 77 ευρώ.

Το αμέσως κατώτερο μοντέλο κοστίζει 54 ευρώ και η διαφορά τους βρίσκεται ( από ότι είδα ) μόνο στην ταχύτητα και είναι από τα φτηνότερα στην αγορά γενικότερα.

 

Θα διάλεγες ένα εκ των 2 μοντέλων ή ενα πολυμηχάνημα λοιπόν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Den nomizw oti uparxei logos na dwseis polla lefta gia scanner.

900dpi einai para polla . Skepsou oti mia foto sinithos tuponetai sta 300dpi.

To ti xromata tha bgalei einai kati polly sxetiko.Opws kai to ti tha ektipwthei se sxesi me auto pou blepeis stin othonh sou.

 

Gia pio logo to theleis to scanner? Kamia siggekrimenh doulia i apla na scannaereis pragmata?

 

hint; EGw tha eperna scanner idias etairias me to printer pou exw.Px kati Hp pou exw sinergazontai apsoga metaksi tous.Px thelw na bgalw mia fototupia kai ginontai ola mona tous patontas ena koumpi.

 

Ο λόγος που θέλω το scanner είναι κυρίως για σάρωση φωτογραφιών, εφημερίδων, διαφημηστικών εντύπων για web design κυρίως.

 

Με τη λογική αυτή όμως, δεν είναι καλύτερο να πάρω ένα πολυμηχάνημα;

Ακόμα λιγότερες κινήσεις και μεγαλύτερη συνεργασία.

 

Σχετικά με το canon που πρότεινε ο φίλος, κοστίζει 77 ευρώ.

Το αμέσως κατώτερο μοντέλο κοστίζει 54 ευρώ και η διαφορά τους βρίσκεται ( από ότι είδα ) μόνο στην ταχύτητα και είναι από τα φτηνότερα στην αγορά γενικότερα.

 

Θα διάλεγες ένα εκ των 2 μοντέλων ή ενα πολυμηχάνημα λοιπόν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε επειδη εχω ασχοληθεί από πολύ παλιά με σκάνερ σε επαγγελματικό στυλ (το πρώτο μου ήταν Agfa με σκαζι κοντρόλερ, πραγματικό σκυλί) σου προτείνω ανεπιφύλακτα πολυμηχάνημα. Δες αυτό http://www.grammi.gr/eidos.aspx?kvd=55556995 και η ποιότητα είναι ίδια με ένα σκέτο σκάνερ συν τα άλλα εργαλεία. Στην σημερινή εποχή η τεχνολογία των πολυμηχανημάτων έχει ισοφαρίσει τα σκέτα σκάνερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά θέλω να γίνεται η δουλειά μου σωστά και ας δώσω και 150 ευρώ παραπάνω για ξεχωριστό εκτυπωτή.

 

Αν η ποιότητα ενός πολυμηχανήματος είναι εγγυημένη τότε δεν έχω πρόβλημα χώρου και φυσικά θα το προτιμούσα λόγω οικονομίας.

 

Αλλά αν ένα ξεχωριστό scanner aξίας 100 ευρώ και ένας ξεχωριστός εκτυπωτής αξίας 100 ευρώ κάνουν καλύτερη δουλειά από ένα πολυ μηχάνημα που κοστίζει 200 ευρώ, τότε θα προτιμήσω τα 2 ξεχωριστά.

 

Και στην περίπτωση αυτή, το πολυμηχάνημα κοστίζει πολύυ λιγότερο από 2 ξεχωριστές αγορές εκτυπωτή και scanner.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...