Προς το περιεχόμενο

Joomla και Ελληνικά!


ALR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα πονεμένο θέμα γενικώς. Στο site myjoomla.gr έχει πολλά θέματα σχετικά με αυτό το πρόβλημα και πρόσφατα ασχολήθηκα με joomla και το συνάντησα δυστυχώς.

Αυτό που δεν είδα , ήταν ένα κατατοπιστικό tutorial για αρχάριους στο joomla (like me) που να εξηγεί βήμα - βήμα τι πρέπει να κάνει κάποιος για να έχει ένα εγκατεστημένο joomla στο server που φιλοξενείται, και να λειτουργεί σωστά στα Ελληνικά.

 

Καλώ λοιπόν εδώ, στο insomnia, τα μέλη που είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν, ώστε να γράψουμε ένα κείμενο-tutorial που να περιγράφει τα προβλήματα τα οποία μπορεί να υπάρξουν και την λύση τους.

 

Το δικό μου πρόβλημα έχει ώς εξής :

 

Ενώ κατέβασα την τελευταία Ελληνική έκδοση από το myjoomla.gr , δημιούργησα μια βάση δεδομένων στον server ο οποίος χρησιμοποιεί ώς default collation το Utf8-unicode-ci.

Δημιούργησα έναν χρήστη τον οποίον πρόσθεσα με όλα τα perimissions στην βάση.

πέρασα το αρχείο Gr1010.tar.gz στον Server μου και από τον file manager στο cPanel επέλεξα το αρχείο και με την επιλογή extract file contents , το ξεζίπαρα.

Ύστερα στην διεύθυνση http://mysite.gr/index.php με 3 κινήσεις εγκατέστησα το Joomla βάζοντας το όνομα της βάσης "προθεμα_όνομα" , το όνομα του χρήστη , "πρόθεμα_όνομα" και το password.

Αφού ολοκληρώθηκε η διαδικασία , διέγραψα από το ftp τον φάκελο installation και το site μου ήταν online.

Το μοναδικό πρόβλημα που έμεινε, είναι ότι κάθε φορά που προσπαθώ να αλλάξω έναν τίτλο ή ένα περιεχόμενο με Ελληνικά, εμφανίζονται ?? ερωτηματικά.

 

Αυτό πιθανόν από ότι διάβασα είναι πρόβλημα της βάσης , διότι παρότι που χρησιμοποιεί utf8-unicode-ci οι πίνακες δημιουργούνται με latin1-swedish .

Εκεί κάπως πρέπει να παρέμβουμε και να ορίσουμε ώστε οι πίνακες να δημιουργούνται με greek.

Εκτός αυτού, τι θα πρέπει να πειράξουμε στο index.php της default template και της κάθε template που χρησιμοποιούμε ;

Θα πρέπει να αλλάξουμε κάτι και στο templateDetails.xml ;

 

Παρακαλώ, τα φώτα σας! :)

 

Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H διαδικασία είναι η εξής:

 

Ανεβάζουμε με FTP το λογισμικό (joomla)

Μπαίνουμε στο cpanel και φτιάχνουμε τη βάση και τον χρήστη.

Μπαίνουμε στο phpmyadmin, επιλέγουμε τη βάση, πατάμε Operations και εκεί αλλάζουμε το default collation.

Κάνουμε την εγκατάσταση του λογισμικού.

 

Πάντως ποιος ο λόγος να παιδεύεται κανείς όταν ο host provider κάνει δωρεάν εγκαταστάσεις λογιμισκού; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα, σωστός :)

 

Αλλά όπως λένε ( πόσες φορές το έχω πεί αυτό την τελευταία εβδομάδα:P)

 

Δώσε σε κάποιον ένα ψάρι και θα του εξασφαλίσεις για μια μέρα το φαγητό.

Μάθε του να ψαρεύει και θα του το εξασφαλίσεις για πάντα ;)

Οπότε λέω να μάθω να ψαρεύω :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...