Προς το περιεχόμενο

anevasma istoselidas


almeros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάρε όλα τα αρχεία και φακέλους που έχεις φτιάξει και μετέφερέ τα

στον δικτυακό σου χώρο μέσω ftp. Λογικά πρέπει να έχεις ένα ftp account

ώστε να μπορείς να ανεβάσεις εκεί τα αρχεία σου. Αυτό προυποθέτει βέβαια

να έχεις νοικιασμένο κάποιο χώρο (ή απλά να τον έχεις αν είναι δικός σου).

 

Αν το site σου είναι δυναμικό θα πρέπει να μπεις και στη προσωπική σου βάση δεδομένων και να περάσεις τη βάση του site.

 

Αυτά, αν έχεις απορίες post a reply :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εκανα αυτο. έχω ονομάσει την αρχική σελίδα Index και την έσωσα ως html. τα υπολοιπα αρχεια τα αφησα ως ειχαν, δηλαδή αρχεία publisher. φόρτωσα λοιπόν μέσω cute ftp όλο το directory στο site αλλα εν.ω μου δε.ιχνει την αρχική σελ.ιδα δεν πάει παρακάτω. δεν δουλε.υουν δηλαδη τα υπόλοιπα links. όταν την ανοίγω τοπικά στο pc μου όλα δουλεύουν κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν δουλευουν δηλαδη τα υπόλοιπα links. όταν την ανοίγω τοπικά στο pc μου όλα δουλεύουν κανονικά

 

λογικά το πρόβλημα είναι οτι έχεις absolute links (αν δεν κάνω λάθος, κάθε φορά που ήθελες να φτιάξεις ένα link, το publisher σου ζητούσε το αρχείο κάνοντας browse στον σκληρό σου.. έτσι, κάθε φορά που έβαζες εσύ το link, ήταν της μορφής :

 

C:\my website\photos\photo1.html ..

 

τσέκαρε το.. κανονικά τα links στις σελίδες σου πρέπει να είναι της μορφής :

 

..\photos\photo1.html (relative link)...

 

ψάξε και για κάποιο σχετικό tutorial στο google.. όπως..

 

http://www.extropia.com/tutorials/web_design/relative_absolute_links.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
λογικά αυτό είναι αλλιώς μπορείς να μιλήσεις με τον hosting provider και να ζητήσεις να σου κάνει enable τα parent paths!

μιλησα με τον provider (HOL) και του ειπα για τα parent paths. μου ειπε λοιπόν αφου είδε τα αρχεια που εχω ανεβασει ότι ειναι λαθος τα Links. τα links, μου ειπε, παραπέμουν στη διαδρομή που βρισκεται το καθε αρχειο μεσα στο pc μου και γι΄ αυτό δεν παίζει. πως μπορω όμως να το αλλάξω; εχω φτιάξει τα Links ως εξής : μαρκάρω τη λέξη που θέλω να χρησιμοποιήσω σαν link και μετά πάω εισαγωγή υπερσύσδεσης από όπου βρίσκω και το σχετικό αρχείο το οποίο βέβαια είναι στο pc μου. είχα φτιάξει κάτι παρόμοιο παλιότερα με το frontpage, δημιουργώντας τα links με τον ιδιο τρόπο, και δουλευε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλό.

Ας πούμε για παράδειγμα ότι ένα link βρίσκεται στο

c:/program files/blabla/index.html

 

εσύ για να παίξει χρειάζεται να το κάνεις

index.html

όπως και c:/program files/blabla/contact.html θα γίνει contact.html σκέτο.

 

Απλώς κοίταξε να ανεβάσεις στον κεντρικό φάκελο τις σελίδες σου χύμα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...