Προς το περιεχόμενο

Αγορα φορητου


@topos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα αδερφια...

Ενα φιλαρακι ψαχνεται για φορητο.Εχω βρει δυο κομματια απο openmind

 

http://openmind.gr/product_info.php?cPath=309_220&products_id=2942&osCsid=370a381785b26c049f0dfc3bf61d5ea9

 

http://openmind.gr/product_info.php?cPath=309_220&products_id=2941&osCsid=370a381785b26c049f0dfc3bf61d5ea9

 

και τα δυο στα 880ευρω

 

Αναρωτιομουν ποιο απο τα δυο εχει καλυτερο επεξεργαστη(εαν ξερει κανεις κανενα λινκ turion x2 vs intel core duo...)καθως και τι παιζει με τα υποσυστηματα γραφικων(επισης κανενα λινκ?),π.χ οταν γραφουν dedicated 64ram εννοουν πως η καρτα εχει ηδη πανω τοσα?Η χ1100 ειναι στην ιδια κατηγορια με τις παλιες 5200?

 

Υ.Γ Καθε αλλη προταση δεκτη(διπλοπυρηνο,1024 ραμ κοντα στα 900ευρω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα αγοραζα το πρώτο διοτι το έχει ενας γνωστος μου και εχει μένει απόλυτα ικανοποιημενος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Akrivos opos to 2o pira ego prin 3 vdomades alla me AMD sempron 3200+

kai poli pio kato stin timi me 650€.

Eimai mexri stigmis poli efxaristimenos.Fovero mixanima.

Ara tha sou protina to 2o gia ton logo oti foraei Turion64 X2

 

Φιλε πολιδι απο που τον πηρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι τοσο χαλια?

Προς τα κει ελεγα απο την αρχη.

Διαβασε παντου απο το tomshardware.com, guru3d.com, anandtech.com και θα καταλαβεις το γιατι.Εχουν πιο πολλα χαρακτηριστικα και ειναι λιγοτερο ενεργοβοροι για αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε το πρώτο για τα λεφτά του είναι αστέρι...Αν θες να βάλεις κάτι παραπάνω δες και αυτό

Φοβερό μηχανάκι το έχει ο κολλητός μου με 1 Gb Ram και είναι αστέρι και όπως όλα τα IBM σκυλί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα προτεινω το FUJITSU-SIEMENS AMILO XI1546L T2300,

 

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.906237

 

διοτι για τα λεφτα του ειναι απαιχτο και επιπλεον επιδεχεται αναβαθμισεις. Προσωπικα το πηρα και του εβαλα extra 2 x 512 dual DDR II στα 667 MHz, 2 σκληρους Seagate Momentus 80 Giga σε RAID0 (εχει χωρο για 2ο σκληρο), 1 usb tv tuner με τηλεοραση, ραδιοφωνο και ψηφιακη τηλεοραση και ενα headset Teac 5.1 με λειτουργια δονησης. Αψογο σε ολα. Τεραστια οθονη υψηλων επιδοσεων, απαιχτα γραφικα για παιχνιδια, πολυ καλο ηχο για laptop (με ενσωματωμενο subwoofer), μεγαλες δυνατοτητες συνδεσιμοτητας, τελειο για DVD (ειδικα με το headset και ενα καλωδιο προεκτασης USB, βλεπω απ'το κρεβατι μου και δεν ενοχλω και τους γειτονες), μεγαλο desktop για εφαρμογες, εντελως αθορυβο (ειδικa με τους Seagate σκληρους), πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης (οχι οτι δε θα μπορουσε να ειναι καλυτερη) και full-length keyboard. Ο Core Duo στα 1,66 GHz δε χρειαζεται να σας ανησυχει, διοτι οι διαφορες στις επιδοσεις με αυτον στα 2,0 ή 2,16 GHz ειναι αμελητεες και δε αξιζει τα παραπανω λεφτα. Βεβαια, εδω που τα λεμε, οι Core Duo δεν ειναι στην ουσια καθολου πιο γρηγοροι απο εναν Pentium M, διοτι εχουν ναι μεν διπλασια cache, η οποια εχει ομως 40% μεγαλυερο latency (τους αλητες!!!). Το μονο που προσφερουν ειναι λιγοτερο κολλημα σε πολλες εφαρμογες μαζι, γιατι μοιραζονται το load.

 

Στα μειον συγκαταλεγω το βαρος (περιπου 4 κιλα, αλλα ειναι 17αρι), τη μειωμενη αυτονομια (1 ωρα και 45 λεπτα μεγιστο στα μεγαλα ζορια, αλλα με τοσα που εχει πανω και τετοια οθονη και καρτα γραφικων λογικο ειναι), το οτι εχει μονο PCCard express και οχι PCMCIA, αν και με τοσα που εχει πανω δυσκολο να χρειαστει η θυρα επεκτασης, η οποια ουτως ή αλλως καταλαμβανεται απο το τηλεχειριστηριο για το DVD και το οτι θα μπορoυσαν να βαλουν το TPM (Trusted Platform Module). Επισης στο eshop δεν αναφερουν οτι εχει BluCore (BlueTooth 2.0 EHD), software για να παιζει DVD χωρις να ξεκιναει το λειτουργικο, fast infrared, λειτουργια silent mode και η καρτα δικτυου ειναι 1000αρα και οχι 100αρα.

 

Ειναι all-around μηχανημα που θα μεινει για χρονια. Φυσικα δεν ειναι για πολλα ταξιδια και κουβαλημα αλλα σιγουρα αξιζει τα λεφτα του.

 

Οι dual core einai kalyteroi σε ολα απο τους Turion, απλα και μονο επειδη εχουν 4MB cache ενω οι Turion 1 MB συνολο και μνημη στα 666 MHz ενω οι Turion sta 333 MHz. Επισης οι τελευταιοι καινε 33% περισσοτερο ρευμα. Λαβε επισης υπ/'οψη σου και το υποσυστημα γραφικων, διοτι ειναι κριμα να δωσεις ενα χιλιαρικο και να μη μπορει να παιξεις παιχνιδια. Για να μεινει το μηχανημα χρονια και να μη τρεχεις σε αναβαθμισεις, το λιγοτερο που θες ειναι μια ATI X1600. Δεν αξιζει προσωπικα γαι μενα να κοψεις 10 ευρω το μηνα απο τη δοση και να μη μπορεις να παιξεις, ενω με 500 ευρω θα μπορουσες να 'χες παρει ενα Playstation 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα προτεινω το FUJITSU-SIEMENS AMILO XI1546L T2300' date='

 

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.906237

 

[/quote']

 

Stagy σε ευχαρηστω ιδιαιτερα για τον κοπο σου και την εμπεριστατωμενη αποψη σου,αλλα αλλο 880 ε και αλλο 1339(διαφορα 450 ευρω) συν του οτι το συγκεκριμενο laptop επιβαλει και την προσθηκη αλλης μιας(τουλαχιστον)μνημης ραμ 512 οποτε η διαφορα ξεπεναει τα 5 κατοσταρικα...

Παντως επεσες καρφι,αυτο που με προβληματιζει ιδιαιτερα ειναι καρτα γραφικων,θα ηθελα μια χ1600 η εστω μια χ700.Αλλα δυστηχως με το περιορισμενο budget που υφισταται δυσκολα το κοβω βρω κατι ποιο ικανοποιητικο σε υποσυστημα γραφικων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε το πρώτο για τα λεφτά του είναι αστέρι...Αν θες να βάλεις κάτι παραπάνω δες και αυτό

Φοβερό μηχανάκι το έχει ο κολλητός μου με 1 Gb Ram και είναι αστέρι και όπως όλα τα IBM σκυλί...

 

Ευχαρηστω και για τον δικο σου χρονο...

Το συγκεκριμενο προσφερεται με 512 ραμ αλλα αυτο που με χαλαει ιδιαιτερα ειναι η καρτα γραφικων(λογικα 950 intel < χ1100 ati,εαν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...