Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

...είπαμε ότι "οι πολύπειροι με τα πολλά τρόπαια" είναι στην ουσία ο Πρίντεζης. Ο Καλάθης με εξαίρεση το '11 έχει τα σκαμπανεβάσματα που έχει με συνολικά πτωτική καριέρα, ο Παπανικολάου ασχολίαστος, ο Σλούκας ρολάρει πολυτελώς στην Φενέρ (ενώ στον ΟΣΦΠ ούτε το πολυτελώς είχε), ο Μπουρούσης το μοναδικό μπάσκετ της ζωής του το έπαιξε το '16, ο Μάντζαρης κλασσικά εξαφανισμένος μια ζωή (με ΨΗΓΜΑΤΑ ανόδου φέτος), και να μην συνεχίσω.

Όλοι τους σχεδόν χωρίς μόνιμο χαρακτήρα, πίσω από μεγαλύτερα ονόματα, που κάποιες φορές παλιότερα (ΟΣΦΠ '12-'13) κάνανε πράγματα ως μέρος συνόλου και όχι ξεχωρίζοντας ατομικά. Όσο για τον Μίσσα, είπαμε και γι' αυτόν ότι απλά στο συγκεκριμένο επίπεδο η προϊστορία του ανύπαρκτη και ελάχιστο καιρό στην ομάδα.

Διαφωνω στο πρωτο. Το να εχεις κατακτησει Ευρωλιγκες, πχ 3 οπως ο Σλουκας αν δεν κανω λαθος, εστω και αν δεν ειχες ηγετικο ή πρωταγωνιστικο ρόλο σε αυτες αλλά πιο πολυ ως "ρολιστας"(αν και δεν ειναι ακριβως ετσι, δεν ειναι και τοσο μικρος ο ρολος και η συμβολη του ρολιστα), ή το να παιζεις συνεχως σε υψηλο επιπεδο σε τοπ ομαδες Ευρωλιγκας και σε φαιναλ-4 κλπ, σε κανει πολυπειρο.

Ή εστω με αρκετη εμπειρια.

 

 

(Το "βαριόντουσαν" το θεωρώ επιπέδου Σωτήρη Γεωργίου ως ανάλυση, συνεπώς τί να σχολιάσω; )

 

 Ναι αλλά παντα το συνοδευα με τα άλλα 2, οτι ηταν ξενερωμενοι και μαλωμενοι μεταξυ τους. Δεν εννοω οτι θελανε να πανε για βουτιες αντι για να παιζουν στην εθνικη οποτε το ειδαν ας παιξουμε αφου αναγκασιτκα πρεπει να παιξουμε, αλλά εννοω το οτι δεν βγαζανε τον αληθινο εαυτο τους και τις πραγματικες δυνατοτητες τους και την 100% συγκεντρωση τους ηταν ηλιου φαεινοτερον!

Αυτη την εννοια ειχε η λεξη "βαιροντουσαν".

 

Δεν ξέρω τί θα κάνουν την Τετάρτη, όπως ούτε εσύ ξέρεις. Εγώ απλά λέω δεν υπάρχει λόγος να έχουμε υψηλές προσδοκίες.

Και το ότι ο Σλούκας ήταν ιδανικός χθες, δεν είναι ο "λόγος" που λέω.

Από την άλλη όπως κανείς δεν έχει συμβόλαιο με την επιτυχία, έτσι και δεν έχει ούτε εναντίον της "μη-επιτυχίας" : κάλλιστα μπορεί οι αντίπαλοί μας να είναι το ίδιο σκοτωμένοι με τους Λιθουανούς.

Σούμα : έχουμε καλούς (προς μέτριους) παίκτες συνολικά, με τάδε (αξιοσέβαστες, δεν λέω) εμπειρίες, και σαν δυνατότητα, το έχουν να κερδίσουν και αυτό και το επόμενο παιχνίδι. ΑΝ παίξουν "πολύ καλά". Αυτό όμως που έχουμε ΔΕΙ, από τα ΦΙΛΙΚΑ ακόμα (ή και στις ομάδες τους), είναι ότι πιο πιθανό είναι να ΜΗΝ παίξουν "έτσι". Το γεγονός ότι το σύνολο, οι ρόλοι, η χημεία και γενικά ο χρόνος μαζί με αυτό το προπονητικό τημ, είναι πολύ λίγος για αυτοματισμούς και δέσιμο, το ενισχύει.

 

Δεν διαφωνω και δεν διαφωνησα σε τιποτα απο αυτα....

 

 

Τέλος, έχεις δει τελείως λάθος αυτό που λέω για τα "καλοκαίρια" : αυτό που εγώ βλέπω και λέω, είναι ότι στα δι-εθνικά τουρνουά (ενώ οι ψημένοι παίκτες απλά αποδίδουν αυτό που ήδη έχουν μάθει να κάνουν) οι νέοι έχουν την ευκαιρία που δεν έχουν να αναδειχθούν/να χτίσουν χαρακτήρα μέσα από τις ομάδες τους τον χειμώνα. Δεν έχει να κάνει με "νοοτροπία" που λες ότι δεν σου αρέσει, αλλά με την υπάρχουσα πραγματικότητα. ΔΕΝ είναι ότι τα δι-εθνικά τουρνούα δεν έχουν σημασία για 'μένα λοιπόν, ίσα-ίσα πιο πολύ τα χαίρομαι. Από μόνα τους αυτά όμως, δεν είναι για πολλά-πολλά, καθώς διαρκούν μόλις μερικές βδομάδες κατά τις οποίες συγκεντρώνονται οι εθνικές, ενώ για 11 μήνες τον χρόνο δεν κουνιέται φύλλο.

Ναι το ψιλιαστικα οτι ισως εννοεις αυτο αλλά επιλεξα να εστιασω στην αλλη περιπτωση, στην κακη. Οποτε ευτυχως που το εννοεις με αυτον τον τροπο. :-D

 

Κι όσο αφορά την βαθμολογική θέση, πάλι κοιτάς παραμορφωτικά αυτό που έχω πει : ότι για εμάς τους φιλάθλους (πρωτίστως), αλλά και για τις ομάδες, δεν θα έπρεπε να είναι νυν υπερ πάντων η πρωτιά. Με την έννοια ότι όταν αποτυγχάνει μια ομάδα, μετά περιμένουν πώς και πώς να την κρεμάσουν. Καλή η κριτική, καλή η βελτίωση - αυτό που απεχθάνομαι εγώ είναι το "τα πάντα για την νίκη αλλιώς τραβάτε ψοφήστε". Με αντερστέντ;

 

Μα εγω δεν λεω παντα για την νικη αλλιως τραβατε ψοφηστε, αλλά τα παντα και παντα για την νικη αλλιως αποτυχατε οποτε την αλλη φορα προσπαθηστε περισσοτερο.

 

 

Ρωσία - Κροατία, http://webtv.ert.gr/ert2-live/

 

Τι υποστηριζουμε?

Ρωσια λογικα? Προτιμω Ρωσια παντως, δεν με τρομαζει τιποτα σε δαυτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι υποστηριζουμε?

Ρωσια λογικα? Προτιμω Ρωσια παντως, δεν με τρομαζει τιποτα σε δαυτους.

 

Γενικά δεν είμαι λάτρης/υποστηρικτής κάποιας εκ των δύο ομάδων.

 

Επίσης δεν μπορώ να εκφέρω και άποψη σχετικά με ποια από τις δύο ομάδες είναι καλύτερη/ταιριαστή για να παίξει με την εθνική μας στον προημιτελικό

 

Πάντως ανέκαθεν, Ρωσία και Κροατία (με λίγο καλύτερη την Ρωσία, οχι ΕΣΣΔ) είναι δυνάμεις στο basket με τις καλές και τις κακές τους στιγμές.

 

Τεσπα, η Ρωσία έχει καθαρίσει τον αγώνα τώρα.

 

Θα έχουμε έναν μεγάλο και ωραίο ημιτελικό νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και προτιμουσα Ρωσία θεωρώ ότι ειναι πολυ κακό που ερχεται τοσο έτοιμη και με τοση καλή ψυχολογία, θα ηταν καλύτερα να ειχαμε την Κροατία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια ολα αυτα, αλλα εγω ανησυχησα απ' την...ανετη 100αρα!
Αν στο παιχνιδι μας, οι ποντοι του νικητη, περασουν τους > +80,
βλεπετε πιθανοτερο οτι, θα μπορουμε να τους ριξουμε εμεις? :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια ολα αυτα, αλλα εγω ανησυχησα απ' την...ανετη 100αρα!

Αν στο παιχνιδι μας, οι ποντοι του νικητη, περασουν τους > +80,

βλεπετε πιθανοτερο οτι, θα μπορουμε να τους ριξουμε εμεις? :ph34r:

 

Δεν ισχυουν ολες αυτες οι απλουστευσεις στο μπασκετ. Εβαλαν 100αρα αρα ανησυχουμε, αν βαλουνε 80+ εμεις μπορουμε να βαλουμε 80+ για να νικησουμε? Κλπ κλπ.

 

 Δεν ισχυουν! ΑΠΕΙΡΕΣ περιπτωσεις οπου βρισκεσαι στην μερα σου και βλεπεις το καλαθι σαν βαρελι, βρισκεσαι σε κακιστη μερα και δεν σου βγαινει τιποτα, ταιριαζει η μια ομαδα απεναντι στην αλλη και της παει το παιχνιδι,  garbage time ποντοι, κλπ, κλπ.

Ενα απο τα τρανοτερα παραδειγματα: Ποιος θα το ελεγε οτι αν μας εβαζε 95 οι ΗΠΑ θα νικουσαμε βαζοντας 101?

Αν και προτιμουσα Ρωσία θεωρώ ότι ειναι πολυ κακό που ερχεται τοσο έτοιμη και με τοση καλή ψυχολογία, θα ηταν καλύτερα να ειχαμε την Κροατία. 

 

Εγω προτιμω να ερθει η Ρωσια με την 100σταρα. Ειναι σχεδον βεβαια οτι θα επελθει μια μικρη χαλαρωση/αποσπαση συγκεντρωσης. Μικρη. Νομοτελειακο ειναι σχεδον στον αθλητισμο αυτο. Με εξαιρεσεις βεβαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προτιμω να ερθει η Ρωσια με την 100σταρα. Ειναι σχεδον βεβαια οτι θα επελθει μια μικρη χαλαρωση/αποσπαση συγκεντρωσης. Μικρη. Νομοτελειακο ειναι σχεδον στον αθλητισμο αυτο. Με εξαιρεσεις βεβαια.

 

Αυτό ισχυει και για μας. Η Ρωσία μας βολευει απο αποψη ματσαρίσματος παιχτων, ενώ αν κλεισουμε τον Σβεντ το παιχνίδι ειναι δικό μας, απλως θεωρώ ότι ειναι μια ομαδα που θελει να αποδείξει πραγματα οπως και εμεις ενώ εχουν καλό κλίμα και αν εξαιρεσεις 10-15' με τη Λετονία περασε αερα απο εναν εξαιρετικά δυσκολο ομιλο κερδιζοντας Σερβια - Τουρκια.

 

Ενιγουει, με τους Ρωσους παιζουμε και δεν εχει νοημα να σκεφτόμαστε τα αν.. Οι αντιπαλοι ειναι στα μετρα μας μενει να ειμαστε σοβαροί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι αν ειναι να θεωρητικολογησουμε & με παραδειγμα αλλων εποχων,
μια χαρα θα λειτουργουσε την Τεταρτη, ακομη και η...αμυνα Μαλκοβιτς!
:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνω στο πρωτο. Το να εχεις κατακτησει Ευρωλιγκες, πχ 3 οπως ο Σλουκας αν δεν κανω λαθος, εστω και αν δεν ειχες ηγετικο ή πρωταγωνιστικο ρόλο σε αυτες αλλά πιο πολυ ως "ρολιστας"(αν και δεν ειναι ακριβως ετσι, δεν ειναι και τοσο μικρος ο ρολος και η συμβολη του ρολιστα), ή το να παιζεις συνεχως σε υψηλο επιπεδο σε τοπ ομαδες Ευρωλιγκας και σε φαιναλ-4 κλπ, σε κανει πολυπειρο.

Ή εστω με αρκετη εμπειρια.

  

 Ναι αλλά παντα το συνοδευα με τα άλλα 2, οτι ηταν ξενερωμενοι και μαλωμενοι μεταξυ τους. Δεν εννοω οτι θελανε να πανε για βουτιες αντι για να παιζουν στην εθνικη οποτε το ειδαν ας παιξουμε αφου αναγκασιτκα πρεπει να παιξουμε, αλλά εννοω το οτι δεν βγαζανε τον αληθινο εαυτο τους και τις πραγματικες δυνατοτητες τους και την 100% συγκεντρωση τους ηταν ηλιου φαεινοτερον!

Αυτη την εννοια ειχε η λεξη "βαιροντουσαν".

 

Μα εγω δεν λεω παντα για την νικη αλλιως τραβατε ψοφηστε, αλλά τα παντα και παντα για την νικη αλλιως αποτυχατε οποτε την αλλη φορα προσπαθηστε περισσοτερο.

 

...εγώ όμως κολλάω με το "κατακτήσει 3 Ευρωλίγκες ο Σλούκας". Διότι ακούγεται σα να είχε ηγετικό/αναντικατάστατο ρόλο.

Τον Κώστα τον πάω κι εγώ από έφηβο, που σαρώνανε μετάλλια. Και ήταν ο πρώτος που ξεκίνησε την μνημειώδη αντεπίθεση του ΟΣΦΠ το '12 στην Πόλη, πράγμα επίσης (πολύ) εκτιμητέο, όπως επίσης συνέβαλλε αρκετά και στο Λονδίνο. ΑΛΛΑ, όσο επίσης και  να είχε τα ξεπετάγματά του και μέσα στις χρονιές, πρωταγωνιστικό ρόλο όπως πχ ο Μπογκντάνοβιτς, δεν είχε ποτέ. Ούτε καν επαρκώς υποστηρικτικό, καθώς ποτέ δεν ήταν στάνταρ η απόδοσή του. Συνεπώς, δεν μπορώ να δεχτώ ότι είναι παίκτης με Ευρωλίγκες στην πλάτη του - ΑΡΑ το προσμετράμε για να βγάλουμε το...ρεζουμέ που είπε και το βλήμα ο Ιωάννου κάποια στιγμή απόψε (τέρας αμορφωσιάς...). Τα ίδια επίσης και χειρότερα ισχύουν και για τους υπόλοιπους παίκτες μας, με εξαίρεση όπως είπα τον Πρίντεζη. ΝΑΙ, είναι καλός παίκτης ο Κώστας, και κάθε χρόνο βελτιώνεται σταθερά. Στα 27 του όμως, είναι πιο πίσω από το να του χρεώνουμε τις Ευρωλίγκες που πήρε, όσο κι αν όπως είπα βοήθησε (πραγματικά) σε αυτές. ΙΣΩΣ να είναι σε καλό δρόμο για να γίνει (έστω και αργά) "αστέρας" (ενδεικτικό το χθεσινό παιχνίδι του). Αλλά μένει να το δούμε.

Οι εμπειρίες λοιπόν που έχουν οι παίκτες μας είναι σεβαστές, αλλά αν ήταν επαρκείς, δεν νομίζω να είχαμε παρουσιάσει την εικόνα που παρουσιάσαμε μέχρι το παιχνίδι με την Λιθουανία (όσες "δικαιολογίες" κι αν χωράνε για την  απόδοσή μας). Οπότε είναι λάθος για εμένα να "ελπίζει" κανείς για "πολλά" από αυτήν την ομάδα, με βάση χαρακτηριστικά όπως "έχουν πάρει ευρωκούπες". Μη σου πω και άδικο δηλαδή, γιατί ανεβαίνει πολύ έτσι ο πήχης, και το κράξιμο μετά τις συγκρίσεις.

 

(...κατά τ' άλλα, δεν διαφωνώ ότι ο ρόλος του...ρολίστα είναι σημαντικός. Απλά προσπαθούσα να πω ότι πολλοί ρολίστες μονο, ΔΕΝ κάνουν μια καλή ομάδα. Οπότε να μην υπάρχουν απαιτήσεις...)

 

Για το "μαλωμένοι", εγώ δεν είμαι καθόλου βέβαιος. ΔΕΝ νομίζω ότι υπήρχε "κακό" κλίμα στην Εθνική, όλες αυτές τις βδομάδες. Πιο πολύ νομίζω υπήρχε η γνωστή "χαλαρότητα" του Μίσσα, που αντιμετωπίζει τους παίκτες σαν κολλητός κι όχι σα προπονητής μαστιγίου. Επίσης κακό βέβαια, γιατί αν δεν υπάρχει μια τάδε πειθαρχία, και μόνο σαν παρεπόμενο το ότι έτσι δεν συγκεντρώνονται οι παίκτες σε στόχους, αλλά πάνε να παίξουν "στον αυτόματο", αρκεί. 

Ούτε με το "ξενερωμένοι" συμφωνώ. Πιο πολύ ανέτοιμοι (από διάφορες απόψεις) μου κάνανε εμένα. Προσπάθεια έβλεπα, αλλά δεν αρκούσε.

(...δεκτή η διευκρίνηση εν τω μεταξύ για το "βαριόντουσαν" - όμως παραμένει κακή επιλογή λέξης. Είναι σα να λες κάποιον μαλάκα, και μετά προσπαθείς να του εξηγήσεις ότι εννοούσες την...μαλθακότητα που εμπεριέχει ο όρος.)

 

...τέλος, το "αποτύχατε" δεν πολυαπέχει και από το "ψοφήστε τώρα" που είπα...Κυρίως με τον τρόπο που το χρησιμοποιούν οι συνέλληνες. Κι αυτή η εθνική, ως "νέα", θέλει στήριξη. Δεν λέω για χάιδεμα : κριτική ναι, αλλά όχι φόρτωμα με βαριές εκφράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...