Προς το περιεχόμενο

"εξακριβωση" επιδοσεων φορητου.....


ppsakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα......

εχω μια καπως κουφη απορια...

προσφατα αγορασα το LG P1 και εχω ψιλοαπογοητευτει με τις επιδοσεις του .Δηλαδη αυτα που περιμενα αναλογικα με τα χαρακτηριστικα του ,ειναι πολυ λιγοτερα απο αυτα που οντως φαινεται να εχει να δωσει....

 

σκεφτομαι μηπως κατι δεν παει καλα με το μηχανημα ,αλλα ακομα και αν συμβαινει αυτο ,δεν ειναι κατι εμφανες ,δεν δειχνει να εχει κανενα ουσιαστικο προβλημα στη λειτουργια του.Και καθως ειναι ο 1ος φορητος που ειχα ,και ειμαι συνηθισμενος σε "desktop επιδοσεις " , μπορει καλλιστα να κανω λαθος.Αλλα μιας και μου εχει μπει η ιδεα οτι κατι μπορει να συμβαινει ,υπαρχει καποιο προγραμμα ή καποιος τρόπος να ελένξω οτι έχει τα χαρακτηριστικα που λεει και οτι ολα λειτουργουν σωστα?

 

Ολα αυτα τα cpu/mem tests και αυτα που κυκλοφορουν δεν φαινεται να κανουν αυτο που ζηταω....υπαρχει κατι περα απο αυτα που να μπορω να δοκιμασω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε το super pi, θα το βρείς πολύ εύκολα στο google. Υπολογίζει το π με όσα δεκαδικά ψηφία του πείς εσύ μετά την υποδιαστολοί. Οι περισσότεροι το τρέχουν με 2 εκκατομύρια ψηφία και βλέπουν πόσο χρόνο διήρκεσε η εκτέλεση. Είναι πάναπλο στην λειτουργία του, μην σε τρομάξει η "μαθηματική" του φύση. Με τον Τ2400 του μηχανήματός στο πρέπει να βγεί ο χρόνος κοντά στο ένα λεπτό και είκοσι δεπτερόλεπτα.

Από πλευράς cpu αυτό έχω να σου προτείνω και πίστεψέ με είναι αρκετά αληθές! Τώρα αν θες για γραφικά ψάξε κάτι σε benchmark...

 

Υ.Γ μην ξεχνάς ότι οι δίσκοι των λάπτοπ γυρνάνε στι 5.400 rpm κάτι που ρίχνει σημαντικά τις επιδόσεις σε file proccessing σε σχέση με τα desktop που γυρνάνε στι 7.200

Καλή τύχη και το μηχάνημα σου μην το φοβάσαι, είναι φοβερό εργαλείο το έχω δει. Απλά να εύχεσαι η LG να βγεί ασπροπρόσωπη σε θέματα όπως αξιοπιστία - σέρβις - εγγύηση - εξυπηρέτηση πελατών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kanto format, perase kanonika windows, Katebase new drivers gia to laptop sou kai tha deis oti tha fisaei meta.Episis bgale oti axrhsth malakia programa exei to laptop pou den thn xreiazesai.

 

Kai se mena etsi htane.

 

Apo thn allh an exeis mobile epeksergasth des sta posa Mhz douleuei.

 

Episis auto pou leei o D_e_v einai alitheia gia tous sklhrous diskous.Kai oute kan stis 5.4 .. sinithos einai stis 4.5 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το ιδικο λαπτοπ και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

Τωρα σχετικα με την αξιοπιστια/εξυπηρετηση πελατων της LG... h LG feretai αποψα στους πελατες της στις οθονες (αλλαγες γινονται σε 24 ωρες με καινουργια σε περιπτωση καμενου πιξελ κτλ) αρα πιστευω οτι και στα λαπτοπ θα ακολουθει την ιδια αριστη πολιτικη.

Για μενα ειναι κορυφαια εταιρια και σεβεται τους πελατες της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

d_e_v δοκιμασα το super pi και οντως κανει τοσο οσο λες (1:22).....

 

ΗexStatic αυτο με τα περιττα προγραμματα το σκεφτηκα και εγω αρχικα,αλλα δεν ειναι απο τα φορητα που ερχονται φορτωμενα με ενα καρο βλακειες .....αυτα που εχει φαινεται να ειναι τα ακρως απαραιτητα......θα δοκιμασω το φορματ παντως στο μελλον ....

ο δισκος παρεμπιπτοντος ειναι στις 5400....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα καταλαβαίνεις ppsakis οτι το μηχάνημά σου είναι κουρδισμένο τόσο όσο λένε τα specs του, μην ανησυχείς, δεν μπορούν να σε κλέψουν... Γενικά πάντως ένα φορμάτ πάντα επιταχύνει τις καταστάσεις! Καλά γκάζια λοιπόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...