Προς το περιεχόμενο

P ή Β


@_zerocool

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η περιπέτεια μου ξεκινάει ως εξής:

 

Ήθελα να αγοράσω μια 20’’ TFT wide screen. Ύστερα από μια μικρή έρευνα κατέληξα στην Philips 200W6CS η οποία όμως δεν υπάρχει πλέον. Πήγα λοιπόν στο εικόνα ήχος να παραγγείλω την συγκεκριμένη οθόνη, ο πωλητής μου λέει πως θα ρωτήσει στην εταιρία αν υπάρχει ακόμα και θα με έπαιρνε τηλέφωνο να με ενημερώσει. Με παίρνει λοιπόν και μου λέει ότι δεν υπάρχει και αν θέλω μπορώ να παραγγείλω τον αντικαταστάτη της (Philips 200WΒ7ES/00). Εγώ απάντησα ναι γιατί δεν έδωσα σημασία στο B που υπάρχει στο προϊόν μιας και εγώ ήθελα την P. Είχα αφήσει τα στοιχεία μου για να ρωτήσουν αν μπορεί να εγκριθεί το δάνειο για την αγορά της οθόνης. Εγκρίνεται λοιπόν από την τράπεζα και προχωρούν στην παραγγελία της οθόνης. Όλα αυτά έγιναν στην μέσα στην εβδομάδα που μας πέρασε.

 

Την παρασκευή διαπιστώνω ότι υπάρχουν δυο μοντέλα σχεδόν ίδια η 200WΒ7ES/00 και 200WP7ES/00. Παίρνω τηλέφωνο στο εικόνα ήχος να διευκρινίσω ποια οθόνη πείρα και μου λένε ότι πήρα την B. Ρωτάω αν γίνετε να ακυρώσω την παραγγελία και να πάρω την P. Μου λένε ότι δεν γίνετε, τους λέω τότε να ακυρώσουν την παραγγελία. Βέβαια ούτε αυτό γινότανε γιατί η οθόνη βρίσκετε ήδη στον δρόμο μου λενε.

 

Σάββατο λοιπόν και δεν έχω ακόμη την οθόνη. Να αρνηθώ την παραλαβή του προϊόντος μιας και δεν έχω βάλει ακόμα πουθενά την υπογραφή μου (τα στοιχεία μου βέβαια τα έχουνε όλα) ή θα έχω κάποιες νομικές κυρώσεις; Ή τελικά οι διαφορές ανάμεσα στην δυο οθόνες είναι μηδαμινές και να την κρατήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγριτικό των δύο.

Η μία (P) έχει 16,7 και η άλλη (B) 16,2 εκατομμύρια χρώματα.

Η μία έχει usb 2 υψηλής ταχύτητας (4 usb) και η άλλη usb 2 (1 usb).

Η μία έχει χρόνο απόκρισης 8ms (grey to grey) και η άλλη 8ms (on to off) [νομίζω ότι είναι καλύτερο το on to off...]

Φωτεινότητα 800:1 vs 600:1

75Hz vs 60Hz.

 

Καλύτερη είναι η P... τωρα δεν ξέρω σε τι τιμή σου την έδωσαν. 455 την βρίσκω την P στο Skroutz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η "B" (από το Business) φοράει panel TN.

 

Η "P" (από το Professional) φοράει panel S-IPS ή MVA (αυτό δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμα - και στην προηγούμενη 200W6CS κανονικά έβαζαν IPS αλλά στα τελευταία κομμάτια παραγωγής έβαλαν MVA).

 

Το TN panel είναι πιο γρήγορο και πιο φθηνό ΑΛΛΑ δείχνει λιγότερα χρώματα (το πρόβλημα εμφανίζεται πιο πολύ στα σκούρα χρώματα και το μαύρο) και έχει πολύ μικρότερες γωνίες θέασης (δηλαδή πρέπει να κάθεσαι ΑΚΡΙΒΩΣ μπροστά στην οθόνη για να βλέπεις σωστά τα χρώματα).

 

Συνεπώς, αν δε σε πειράζει η μεγαλύτερη τιμή της, πάρε την P.

 

Και αφού δεν έχεις υπογράψει πουθενά, δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα. Ο πωλητής στα λέει αυτά γιατί έχει ήδη παραγγείλει την B και δεν θέλει να του μείνει απούλητη στο μαγαζί. Ακόμα, δεν θέλει να κάτσει να ακυρώσει το δάνειο που σου έβγαλε και να κάνει νέο για το ποσό της P...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για της απαντήσεις.. την οθόνη την θέλω να βλέπω ταινίες, να παίξω κάποιο παιχνίδι και για γενική χρήση. Την οθόνη μου την άφησαν 500e. Κολλάω στο γεγονός οτι από δικια μου μαλακία έγινε αυτό το λάθος και αν παω εκεί και τους πω ότι δεν την παίρνω θα εκθέσω των πωλητή που μου συμπεριφέρθηκε αρκετά καλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά 500 ευρώ για την B είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ. Κοίτα πόσο μπορείς να την βρεις: http://www.skroutz.gr/search.php?sp_keyword=philips+200wb7&sp_catcode=SKROUTZ

 

Όσο για τον πωλητή, αν ήταν σωστός θα έπρεπε να σου πει πως η B είναι ΚΑΤΩΤΕΡΗ από την 200W6CS που του είχες ζητήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάρω και αυριο το πρωι στην προστασια κατανα. τηλέφωνο να ρώτησω για να είμαι σίγουρος και θα ακυρώσω την αγορά. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνετα μπορείς να ακυρώσεις την αγορά απλά δεν θέλει να μπαίνει σε κόπο ο πωλητής. Εγώ πάντως δεδομένου ότι στην δίνουν πανάκριβα την Β, και ότι δεν θέλουν να σε εξυπηρετήσουν στην αλλαγή με την Ρ, θα ακύρωνα τελείως την παραγγελία, θα τους εξηγούσα μάλιστα ότι το κάνω λόγω άσχημης εξυπηρέτησης και θα την αγόραζα από άλλου και σαφώς φθηνότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σημερα και το ακύρωσα. Τελικά από το τηλέφωνο δεν γίνεται τιποτα. Μονο αν πας από κοντά και τους ξεχέσεις θα σε πάρουν στα σοβαρά. Εν αναμωνεί τωρα να βγει η οθόνη που θέλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σημερα και το ακύρωσα. Τελικά από το τηλέφωνο δεν γίνεται τιποτα. Μονο αν πας από κοντά και τους ξεχέσεις θα σε πάρουν στα σοβαρά. Εν αναμωνεί τωρα να βγει η οθόνη που θέλω...

 

Σωστός !!! Πες εντυπώσεις όταν την πάρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...