Προς το περιεχόμενο

Εγκαθιστώντας το joomla


xalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βλέπω ότι το joomla για να δουλέψει προϋποθέτει apache/php/mysql

υπάρχουν έτοιμα πακέτα και φυσικά μπορείς να κατεβάσεις το καθένα ξεχωριστά και να τα στήσεις μόνος σου, μιλάω για apache/php/mysql...

και τώρα η ερώτηση μου:

υπάρχει διάφορα αν εγκαταστήσεις έτοιμο πακέτο η αν τα περάσεις ένα ένα? Έκτος από το βαθμό δυσκολίας παίζει κάποια διαφορά στην απόδοση? Τι κερδίζεις και τι χάνεις εγκαθιστώντας ένα έτοιμο πακέτο? Το ίδιο και αν το κάνεις ξεχωριστά...

ευχαριστώ και ελπίζω να μην έγινα κουραστικός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας με το πακέτο, κερδίζεις ευκολία και ταχύτητα στην εγκατάσταση. Και στις 2 περιπτώσεις μπορείς μετά να παραμετροποιήσεις όπως θέλεις τις εγκαταστάσεις. Δε βρίσκω καλό λόγο να μην πάει κανείς με το πακέτο τουλάχιστον τον xamp που παίζω εγώ)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πακέτο εχει το καλό τησ ευκολίας.

Ξεχωριστά ομως εχεις τον ελεγχο.

Εγω τα βαζω ενα ενα. ειναι μανικακι την πρωτη φορα για την php αλλα ξερεις τι σου γινεται σε ασφαλεια και παραμετροποιηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ για την php κολλάω λίγο, έχω περάσει mysql και από ότι είδα και ο apache δεν έχει κάτι τραγικό... αλλά βλέπω κάτι περίεργα να λέει για την php (περίεργα μου φαίνονται) και πουν έχω ηδέα πως γίνονται!

Στο joomla forum προτείνουν το wamp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια και γω την πρωτη φόρα που άνοιξα τα config για να κάνων ότι αλλαγές χρειαζόταν τρόμαξα. Αν όμως ακολουθήσετε πιστά τις οδηγίες κατά 99% δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

 

ΥΓ. Τα παιδιά στο http://www.joomla.gr βοήθανε πολύ και άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

h swsth seira einai apache -> mysql -> php

 

to pio tromero gia thn php einai na kaneis cpy paste 2 grames sto telos tou httpd.conf tou apache (analoga thn php version)kai na mpeis sto environment variables twn windows kai na prostheseis to c:\php gia na mporeisei na dei ta extensions.

ayta ta dyskola ths php.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...