Προς το περιεχόμενο

Μοιρασμα dsl μεσω dsl modem router


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα dsl modem router Zyxel και δεν ηερω αν μπορω μεσα απο αυτο να μοιραζω την συνδεση μου σε ισα ποσοστα up και down αναλογα αν ειναι συνδεδεμενα ενα , δυο ή τρια pc .Καποιος μου ειπε για μια επιλογη Media Bandwidth αλλα στο δικο μου δεν την βρισκω.Αληθεια μεσα απο το pc μπορω να δω ποιο ακριβως μοντελλο εχω ???? Ειναι over isdn και εχει 4 πορτες.

Ευχαριστω.:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Γεια σου Γιαννη! Λογικα το router σου θα γραφει καπου ποιο μοντελο ειναι! Εχει wifi? Αν οχι νομιζω οτι ειναι το 660. Ενας ευκολος τροπος να βρει το μοντελο ειναι να μπεις στο site της Zyxel και να δεις τις φωτο των μοντελων της.

 

Νομιζω ομως οτι δεν μπορεις να μοιρασεις ισοποσα το bandwidth στα pc, αλλα να ορισεις ποσο bandwidth θα χρησιμοποιει καθε συνδεση (δηλαδη 30% για http, 20% για p2p, κλπ.)

 

Δεν ειμαι 100 τοις εκατο σιγουρος ομως, αν ξερει καποιος καλυτερα ας βοηθησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επ, καλό Χειμώνα Γιάννη,

 

λοιπόν, από κάτω από το Zyxel, θα γράφει σίγουρα το μοντέλο του.

 

Τώρα αν θες να μοιράσεις σε τρία pc, ισόποσο [σε kbps] bw, μάλλον το net limiter -αν θυμάμαι καλά- έχει δυνατότητα να ορίσεις το up & down ανα Ip δικτύου.

 

Το κακό με αυτήν περίπτωση είναι ότι όταν ένα pc είναι κλειστό, θα "χάνουν" bw τα άλλα δύο, εκτός και αν είσαι συνεχώς πάνω απο το net limiter ούτως ώστε να αλλάζεις τις επιλογές του.

 

Μία άλλη σκέψη είναι να ενεργοποιήσεις το Qos.

Το μειονέκτημα σε αυτή την περίπτωση είναι ότι αν ο υιός σου, παίζει κάνα παιχνίδι και τρώει τρελό bw, υποχρεωτικά το router αφού του έχεις ενεργοποιήσει το Qos θα δώσει προτεραιότητα εκεί.

Από την άλλη, αν είναι κλειστό το ένα pc -λέμε τώρα :P- δεν θα έχεις απώλεια σε bw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα dsl modem router Zyxel και δεν ηερω αν μπορω μεσα απο αυτο να μοιραζω την συνδεση μου σε ισα ποσοστα up και down αναλογα αν ειναι συνδεδεμενα ενα ' date=' δυο ή τρια pc .Καποιος μου ειπε για μια επιλογη [b']Media Bandwidth[/b] αλλα στο δικο μου δεν την βρισκω.Αληθεια μεσα απο το pc μπορω να δω ποιο ακριβως μοντελλο εχω ???? Ειναι over isdn και εχει 4 πορτες.

Ευχαριστω.:-D

 

to 660 exei media bandwidth alla den einai toso gia na miraseis to internet se 4 pc oso to na doseis px protereotita se voip applications ktl ktl.apo kato grafei ti montelo einai.malon to net limiter tha kanei kali douleia i ektos an ixes kapoio linux server alla pame sta diskola ekei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλοι μου.Το Zyxel ειναι το 650Η-33.

Μπορω να το αναβαθμησω και πως απο εδω ???

http://www.zyxel.com/web/support_download_detail.php?sqno=1933

:-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμμια αλλη ιδεα για το μοιρασμα με οποιοδηποτε τροπο ???? Στο netlimiter δεν βρηκα επιλογη να μοιρασω την συνδεση ανα ip.:mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμμια αλλη ιδεα για το μοιρασμα με οποιοδηποτε τροπο ???? Στο netlimiter δεν βρηκα επιλογη να μοιρασω την συνδεση ανα ip.:mrgreen: :mrgreen:

 

Gianni den ginete me netlimiter kai prasina aloga to exo psaxi paleotera.Den xero an oi kenouries version to kanoun.

Eipame mono me Router pou mpori na to kanei afto tha kaneis ti doulia sou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eipame mono me Router pou mpori na to kanei afto tha kaneis ti doulia sou.

 

Ευχαριστω.Ξερει κανεις κανενα τετοιο ???? :( :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμμια αλλη ιδεα για το μοιρασμα με οποιοδηποτε τροπο ???? Στο netlimiter δεν βρηκα επιλογη να μοιρασω την συνδεση ανα ip.:mrgreen: :mrgreen:

 

den mporeis na miraseis ana ip oute stin new version.mporeis omos na exeis ena net limiter sto kathe pc kai na tin mirazeis esi arkei na min to piraxei kaneis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου αρέσουν οι υπολογιστές και έχεις το χρόνο να ασχοληθείς έστω σαν hobby βρες ένα παλιό υπολογιστή βάλε Linux και δοκίμασε τις δυνατότητές του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oti ta 2 pc tha blepoun to linux server san proxy server kai oti tha prepei na xereis pos tha to kaneis auto kai ti programma tha baleis gia na elegxeis to bandwidth.oti den einai eukolo.elpizo kapoios edomesa na xerei pos ginetai kai na sou pei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σχέση με proxy server!

Κάνεις εγκατάσταση μια διανομή Linux με πυρήνα 2.6, μετά λογισμικό όπως το Mastershaper (screenshots) και 2 κάρτες δικτύου σε ένα pc και έχεις ένα router ή bridge που όχι μόνο ρυθμίζει την ταχύτητα που θελεις να παίρνει κάθε ip ή σειρά από ips αλλά έχεις και φοβερό QoS.

Αλλά ξαναείπα, είναι για αυτούς που δε βαριούνται ή μπορούν και θέλουν να αφιερώσουν λίγο χρόνο παραπάνω στον υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...