Προς το περιεχόμενο

Στήσιμο site βασικές απορίες!


xalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου έκανε εντύπωση που δεν υπάρχει ένα sticky στο forum για θέματα hosting! Θέλω (διαφήμιση tim) να σηκώσω και εγώ ένα site! Domain name από που? Με τα υπόλοιπα τι γίνεται? Server τι θα υποστηρίζει και τα σχετικά. Η σύνδεση domain name με τον server πως γίνετε?

Ελπίζω να μη γίνομαι κουραστικός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μπορείς ή να τα κάνεις όλα μαζί σε μια εταιρία ή να αγοράσεις ξεχωριστά το domain σου και ξεχωριστά το hosting.

Όσον αφορά το free Hosting , ισχύει το ίδιο. Ή αγοράζεις το domain από την εταιρία που σε φιλοξενεί δωρεάν ή από διαφορετική .

Εκεί που θα κατοχειρώσεις το domain, σου δίνεται ένα control panel για να το διαχειρίζεσαι. ΕΚεί λοιπόν θα καταχωρήσεις του εξυπηρετητές της εταιρίας που σε φιλοξενεί, 2 τουλάχιστον στον αριθμό.

Αυτό είναι κάτι που θα το πληροφορηθείς από την ίδια την εταιρία , αλλά συνήθως να έχεις υπόψην σου ότι έχει την μορφή : ns1.etairia.gr , ns2.etairia.gr

 

Τα υπόλοιπα είναι δουλειά της εταιρίας και απλώς αναμένεις να αναγνωριστεί το domain σου από τον server.Συνήθως, αυτό παίρνει από 30 λεπτά εώς και 2 μέρες, ανάλογα με την εταιρία ;)

 

Μην ξεχνάς , πάντα ισχύει το : Ότι δίνεις, παίρνεις.

 

Τώρα το από που.. ανάλογα με τις απαιτήσεις σου και το πορτοφόλι σου.

 

Ξεκινώντας από τα καλύτερα, είναι προτιμότερο να φιλοξενήσεις το site σου σε Ελληνική εταιρία που έχει ή συνεργάζεται με Ελληνικά Data centers γιατί όπως φαντάζεσαι οι περισσότεροι επισκέπτες σου θα είναι από Ελλάδα και η πρόσβαση θα πετυχαίνεται με μεγαλύτερη ταχύτητα.

Δεύτερη καλύτερη λύση είναι Ελληνική εταιρία με server στην Ευρώπη. Ελάχιστα πιο αργή πρόσβαση αλλά το ίδιο καλή υποστήριξη, ανάλογα πάντα με εταιρία. Είναι σημαντικό να μπορείς να έχεις καλή συνεργασία στην γλώσσα σου.

Τρίτη λύση : Ξένη εταιρία σε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μπορείς ή να τα κάνεις όλα μαζί σε μια εταιρία ή να αγοράσεις ξεχωριστά το domain σου και ξεχωριστά το hosting.

Όσον αφορά το free Hosting , ισχύει το ίδιο. Ή αγοράζεις το domain από την εταιρία που σε φιλοξενεί δωρεάν ή από διαφορετική .

Εκεί που θα κατοχειρώσεις το domain, σου δίνεται ένα control panel για να το διαχειρίζεσαι. ΕΚεί λοιπόν θα καταχωρήσεις του εξυπηρετητές της εταιρίας που σε φιλοξενεί, 2 τουλάχιστον στον αριθμό.

Αυτό είναι κάτι που θα το πληροφορηθείς από την ίδια την εταιρία , αλλά συνήθως να έχεις υπόψην σου ότι έχει την μορφή : ns1.etairia.gr , ns2.etairia.gr

 

Τα υπόλοιπα είναι δουλειά της εταιρίας και απλώς αναμένεις να αναγνωριστεί το domain σου από τον server.Συνήθως, αυτό παίρνει από 30 λεπτά εώς και 2 μέρες, ανάλογα με την εταιρία ;)

 

Μην ξεχνάς , πάντα ισχύει το : Ότι δίνεις, παίρνεις.

Το τι θα υποστηρίζει το πακέτο που θα επιλέξεις μπορείς να το δείς στο site της κάθε εταιρίας.

Τώρα το από που.. ανάλογα με τιτς απαιτήσεις σου και το πορτοφόλι σου.

 

Ξεκινώντας από τα καλύτερα, είναι προτιμότερο να φιλοξενήσεις το site σου σε Ελληνική εταιρία που έχει ή συνεργάζεται με Ελληνικά Data centers γιατί όπως φαντάζεσαι οι περισσότεροι επισκέπτες σου θα είναι από Ελλάδα και η πρόσβαση θα πετυχαίνεται με μεγαλύτερη ταχύτητα.

Δυστυχώς, τα λεφτά είναι σχεδόν τα διπλάσια, για τις ίδιες παροχές από εταιρίες που προσφέρουν φιλοξενεία σε Ευρωπαϊκούς και Αμερικάνικους servers.

 

Δεύτερη καλύτερη λύση είναι Ελληνική εταιρία με server στην Ευρώπη. Ελάχιστα πιο αργή πρόσβαση αλλά το ίδιο καλή υποστήριξη, ανάλογα πάντα με την εταιρία. Είναι σημαντικό να μπορείς να έχεις καλή συνεργασία στην γλώσσα σου.

 

Τρίτη λύση : Ξένη εταιρία. Πολύ μεγαλύτερες παροχές, αλλά χάνεις σε συννενόηση.

Συνήθως προτιμάται από sites με μεγάλες ανάγκες bandwidth και χώρου.

 

Τέταρτη λύση είναι το freehosting. Υπάρχουν αρκετές εταιρίες στο εξωτερικό και μερικές στην Ελλάδα.

Ωστόσο εγώ έχω ξεχωρίσει την http://www.freegreece.net για τις πολύ καλές υπηρεσίες της, χωρίς διαφημίσεις και την πολύ καλή συνεργασία και υποστήριξη.

 

Η γνώμη μου είναι η εξής :

Πρόκειται για σένα ; Άρχισε από το δωρεάν , και αν δείς ότι δεν καλύπτεσαι για οποιοδήποτε λόγο, επέλεξε μια εταιρία κατόπιν των εμπειριών που διαβάζεις και σου μεταφέρουν οι πελάτες της.

Πρόκειται για άλλον ; Γιατί να εκτεθείς ; Πήγαινε τον κατευθείαν στο επί πληρωμή πακέτο σε μια αξιόπιστη εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ!!! το site στήνεται σε joomla άρα ο server θα πρέπει να υποστηρίζει mysql / php. Προτιμώ τη λύση Ελλάδα οπότε σε κάποια στραβή να πάρω ένα τηλ να ξέρω τι γίνεται! Είμαστε παρέα άρα δε νομίζω οτι τα λεφτά θα είναι πρόβλημα... για τι τιμές μιλάμε? Υπάρχει κάποια λίστα με εταιρείες hosting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τι τιμές μιλάμε? Υπάρχει κάποια λίστα με εταιρείες hosting?

 

Μάλλον δεν υπάρχει κάποια αξιόπιστη λίστα.

Λογικά η αναζήτηση στο google και η επιλογή "σελίδες από Ελλάδα" θα σου δώσει πληθώρα hosting providers.

 

Καλή τύχη !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ!!! το site στήνεται σε joomla άρα ο server θα πρέπει να υποστηρίζει mysql / php. Προτιμώ τη λύση Ελλάδα οπότε σε κάποια στραβή να πάρω ένα τηλ να ξέρω τι γίνεται! Είμαστε παρέα άρα δε νομίζω οτι τα λεφτά θα είναι πρόβλημα... για τι τιμές μιλάμε? Υπάρχει κάποια λίστα με εταιρείες hosting?

 

Υπάρχει λίστα ναι:

http://www.freestuff.gr/links/index.php?catid=120

 

Ρίξε μια ματιά και σε αυτή την προσφορά:

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=152937

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ!!! το site στήνεται σε joomla άρα ο server θα πρέπει να υποστηρίζει mysql / php. Προτιμώ τη λύση Ελλάδα οπότε σε κάποια στραβή να πάρω ένα τηλ να ξέρω τι γίνεται! Είμαστε παρέα άρα δε νομίζω οτι τα λεφτά θα είναι πρόβλημα... για τι τιμές μιλάμε? Υπάρχει κάποια λίστα με εταιρείες hosting?

 

Joomla ε ; Καλά κάνεις και σκέφτεσαι προς Ελληνική εταιρία.

 

Από μια μικρή έρευνα αγοράς που έκανα πρόσφατα, με 66 ευρώ/χρόνο παίρνεις ένα καλό πακέτο στην adplus η οποία συνεργάζεται με το data center της Otenet.

Αυτό νομίζω είναι και το φτηνότερο πακέτο όσον αφορά Φιλοξενεία σε Ελληνικούς servers.

Για Ελληνική εταιρία που συνεργάζεται με data centers στο εξωτερικό , δες και την παραπάνω προσφορά. Είναι 3 μήνες δωρεάν για τα μέλη του insomnia σε ένα πακέτο που κοστίζει το χρόνο 30 ευρώ και προσφέρει σχεδόν ότι και το πακέτο της adplus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...