Προς το περιεχόμενο

Επιλογή πολυμηχανήματος για ποιότητα σάρωσης και εκτύπωσης


ALR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Πρόκειται να αγοράσω ένα πολυμηχάνημα , χρειάζομαι κυρίως Σάρωση και εκτύπωση και έχω καταλήξει στο Hp 3210

 

Έχετε κάποια καλύτερη πρόταση σε αυτήν την κατηγορία (250 ευρώ +-);

 

Επίσης με μπέρδεψε το ότι για το μοντέλο hp 6310 βρίσκω τιμές που ξεκινάνε από 180 ευρώ εώς και 280! Αυτό γιατί συμβαίνει; Μήπως δεν πρόκειται για το ίδιο μοντέλο ;

Μπορεί να καταλάβει κάποιος τι συμβαίνει, γιατί κοιτώντας στα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν βλέπω διαφορές.

Εδώ είναι τα αποτελέσματα του skroutz: http://skroutz.gr/search.php?sp_keyword=hp+6310&sp_catcode=SKROUTZ

 

Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρεσαι στην διαφορά της τιμής του μοντέλου 6310 έτσι ;

 

Την πρόσεξα την λεπτομέρεια που λές συγκρίνοντας το μοντέλο στο eacorn με αυτό στο eshop, αλλά το περίεργο είναι ότι και τα 2 έχουνε τον ίδιο κωδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Πρόκειται να αγοράσω ένα πολυμηχάνημα ' date=' χρειάζομαι κυρίως Σάρωση και εκτύπωση και έχω καταλήξει στο Hp 3210

 

Έχετε κάποια καλύτερη πρόταση σε αυτήν την κατηγορία (250 ευρώ +-);

 

Επίσης με μπέρδεψε το ότι για το μοντέλο hp 6310 βρίσκω τιμές που ξεκινάνε από 180 ευρώ εώς και 280! Αυτό γιατί συμβαίνει; Μήπως δεν πρόκειται για το ίδιο μοντέλο ;

Μπορεί να καταλάβει κάποιος τι συμβαίνει, γιατί κοιτώντας στα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν βλέπω διαφορές.

Εδώ είναι τα αποτελέσματα του skroutz: http://skroutz.gr/search.php?sp_keyword=hp+6310&sp_catcode=SKROUTZ

 

 

Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

 

 

1. ο λογος που υπαρχει διαφορα τιμης, εξαρταται απο ποιο κατσταημα το παιρνεις (δηλ. απο που το προμηθευεται και αυτο και ποσοσ το παιρνει...) και απο το τι παραπανω σου προσφερει το καθενα, xtra θηκη, xtra feeder...etc

2. εχω ακουσει πολλα για τα πολυμηχανηματα, δεν σου προτεινω να παρεις...

εχουν πολλα προβληματα, ειναι και να σου τυχει δεν λεω αλλα συνηθως εχουν προβληματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται νομίζω να το έχεις προσωπικά. Αρκεί η εμπειρία γενικότερα. Τυγχαίνει λοιπόν φίλος μου να έχει εκτυπωτή και scanner της Canon , που όντως λειτουργούν άριστα. Αλλά πραγματικά δεν είδα κάποια διαφορά στα χρώματα. Μιλάω πάντα για εκτύπωση σε απλό χαρτί Α4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Canon ειναι γνωστη για την ποιοτητα ων εκτυπωσεως της σς φωτογραφιες, αφισες κτλ. αλλα και η HP απο την αλλη μερια εχει καλη ποιοτητα.

 

Για να δεις διαφορα πρεπει να εκτυπωσεις φωτογραφια υψηλης αναλυσης χρωματων.

 

Απλα αν για το σπιτι δεν θες κατι τοσο καλο ωστε να εκτυπωνεις αφισες, φωτογραφιες για καδρα κτλ. (αν δεν εχεις πολλες απαιτησεις) η HP ειναι μια χαρα. στην δουλεια εχω εκτυπωσει φωτο σε HP 2500n (ειναι λιγο τερας & ακριβος... απλα σνα ιδεα το λεω) και βγηκε παρα πολυ καλη!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πέρα από την ποιότητα είναι και το κόστος...

Για κοίτα διαφορές μεταξύ ΗΡ και Cannon στα αναλώσιμα.

 

 

Προσωπικά προτείνω χωριστές λύσεις σκάννερ και εκτυπωτή.

 

Πέρα από τα όποια προβλήματα η συνολική ποιότητα των δύο χωριστών μηχανημάτων είναι καλύτερη από τις παραχωρήσεις του πολυμηχανήματος και αργότερα η αλλαγή του εκτυπωτή (η τεχνολογία προχωρά ποιό γρήγορα από ότι στα σκάννερ) θα είναι ποιό απλή υπόθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τις γνώμες σας.

 

Ύστερα από σκέψη απέκτησα το πολυμηχάνημα της Hp 3210.

 

Ο κύριος λόγος είναι ότι χρειαζόμουν επειγόντος ένα Scanner για σάρωση φωτογραφιών που θα εξυπηρετεί τις web & graphic design ανάγκες μου και έναν εκτυπωτή ο οποίος θα μου επιτρέπει να βλέπω στο χαρτί , πως θα βγαίνει αυτό που θα στέλνω για ψηφιακή εκτύπωση ή σε τυπογραφείο.

Σε γενικές γραμμές, τον εκτυπωτή δεν τον χρειάζομαι για να κάνω επαγγελματική δουλειά, αλλά κάτι σαν πειραματικό στάδιο. Ακόμη και για αυτό όμως, απαιτείται ποιότητα , την οποία βλέπω ότι έχει το συγκεκριμένο πολύμηχάνημα με τις πρώτες εκτυπώσεις που έκανα.

Επίσης ένα μεγάλο του ατού είναι η δικτύωση μέσω ethernet. Είναι πραγματικά χρήσιμο να μπορείς να εκτελείς εργασίας από όλα τα pc που είναι συνδεδεμένα στο δίκτυο , ανεξαρτήτος το που βρίσκονται. Συνδεδεμένο μάλιστα και σε ένα AP , στέλνω εκτυπώσεις και από διαφορετικό όροφο :P

Τέλος, εκτυπώνει πολύ γρήγορα. Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι καλές και όσον αφορά το κόστος των αναλώσιμων, νομίζω ότι είναι οικονομική πρόταση μιας και διαθέτει 6 μελανάκια.

Αυτό σημαίνει ότι όταν τελειώσει ένα χρώμα θα πρέπει να αλλάξω 1 από τα 6. Σε αντίθετη περίπτωση αν τελείωνε το cyan πχ και ήταν μαζί με άλλα 2 σε 1 μελανάκι, θα έπρεπε να το αλλάξω ,άσχετα από το αν είχε απόθεμα στα άλλα χρώματα.

 

Έχω μια απορία: Μπορώ να καθαρίζω την επιφάνεια του σαρωτή ; Αν ναί, με τι υλικό ; Βλέπω ότι σιγά σιγά δημιουργούνται αποτυπώματα και γεμίζει σκόνη, κάτι που ίσως επηρρεάσει μελλοντικά την αποτελεσματικότητα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια απορία: Μπορώ να καθαρίζω την επιφάνεια του σαρωτή ; Αν ναί, με τι υλικό ; Βλέπω ότι σιγά σιγά δημιουργούνται αποτυπώματα και γεμίζει σκόνη, κάτι που ίσως επηρρεάσει μελλοντικά την αποτελεσματικότητα του.

 

Mporeis fisika, me antistatiko panaki pou kolaei panw tou tis skones.

Twra an exei kai kamia vromitsa ligo Azax me ena malako yfasma-panaki de 8a peiraze.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...