Προς το περιεχόμενο

Mysql και ελληνικά


Exiled2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φτιάχνω για πρώτη φορά ιστοσελίδα και εννοείται για πρώτη φορά ανεβάζω και σε κάποιον webserver.

 

Χρησιμοποιώ php 5.1.4 και mysql 4.1.20.

Ενώ στον υπολογιστή μου όλα λειτουργούν κανονικά όταν ανέβασα την σελίδα στον webserver που θα φιλοξενηθεί μου παρουσιάζει πρόβλημα με τα ελληνικά που φορτώνει από την βάση

δεδομένων (τα ελληνικά που είναι σε html κώδικα φένονται κανονικά). Τα δείχνει όλα τα ελληνικά σαν ????????.

Θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε αναλυτικά τί encoding πρέπει να βάλω στις σελίδες μου και τί charset και collation πρέπει να βάλω στην βάση μου και στους πίνακες της για να λειτουργούν και στον webserver τα Ελληνικά. Επίσης το import το κάνω από το phpmyadmin έχοντας διαλεγμένο το utf-8 και φορτώνω ένα .sql αρχείο το οποίο είναι αποθηκευμένο σε utf-8 μορφή.

 

Έχω δοκιμάσει να αλλάζω τα charset ανάμεσα σε greek,utf8 και latin1 αλλά τίποτα.

 

Να επισυμάνω ότι μπορεί στον υπολογιστή μου να φαίνονται κανονικά τα ελληνικά αλλά στο phpmyadmin μου τα δείχνει κινέζικα σε σύγκριση με το phpmyadmin του webserver που τα δείχνει ??????.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...