Προς το περιεχόμενο

Αγορα MacBook Pro


Iam_o-ti_na'nai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά αν συνηθήσεις το OSX, δεν είναι εύκολο να γυρίσεις πίσω..

 

Ας πλέξω το εκώμιον...

 


  •  
  • Είναι η αλληλεπίδραση μεταξύ των εφαρμογών και των αρχείων που υπάρχουν στον υπολογιστή που κάνει τη δουλειά πολύ πιο εύκολη, (σχεδόν) όποια εφαρμογεί και να βάλεις (που την βάζεις πολύ απλά, ένα drag είναι) νοιώθεις αμέσως ότι είναι ένα μέρος του συστήματος και παραδόξως, λειτουργεί άψογα.. Αν απλά ρίξεις ένα αρχείο στο FTP πρόγραμμα που έχεις στη Dock (ενώ δεν το έχεις ανοίξει) αυτό με την μια σου ανεβάζει το/τα αρχεία στον server που θα επιλέξεις!
     
     
     
  • Επίσης μπορείς να αυτοματοποιείσεις πολλές διαδικασίες μέσω του Automator, με ελλάχιστες γνώσεις, και του AppleScript, με λίγο περισσότερες, και να μην χρειάζεται να ψάχνεις προγραμματάκια που να κάνουν μόνο την συγγεκριμένη δουλειά που θες..
     
     
     
  • Τη δουλειά που κάνει το Expose (τώρα θα μου πεις για τα Vista αλλά αυτό το OSX γίνεται τώρα) δεν την κάνει τίποτα..
     
     
     
  • Μια που άρχισα, ας πω και για το προγραμματάκι που δεν μπορώ να αποχωριστώ με τίποτα, το QuickSilver που είναι απλά ένας Launcher, αλλά αντικαθιστά 7.000 κουμπάκια στο πληκτρολόγιο (play-pause-MyPicture-VolumeUP μέχρι και να στείλεις mail μπορείς από εκεί, κτλ) και γράφοντας απλά scriptακια στο Applescript ή το Automator μπορείς να χειρίζεσαι -- τρέχεις -- κάνεις-ότι-γουστάρεις όλες τις εφαρμογές που έχεις..
     
     
     
  • Υπάρχει μια θεωρία που λέει ότι το λειτουργικό φαίνεται από το maximize button, όπου στα win πιάνει όλη την οθόνη ενώ στο OSX όσο χρειάζεται...
     

 

Γιατί αν είναι να σκάσω 2300+ για μηχάνημα που βρίσκω με 1500 σε pc , χρειάζεται μια δυνατή εξήγηση.

 

Ας πούμε εγώ δεν φαντάζομαι πλεον να αγοράζω PC.. Δεν θα με ενθουσιάζει το λειτουργικό...

Αλλά σίγουρα, αν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά κατά την άποψη μου δεν αξίζει να το αγοράσεις (το συγκεκριμένο μοντέλο) αλλά μέχρι τη λογική διαφορά των 300Ε τα δίνεις :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Thanks WorldCitizen , πολύ καλή απάντηση.

Αυτό που προσωπικά με χαλάει περισσότερο, είναι ο χρόνος απειρίας που είμαι υποχρεωμένος να διανύσω, δουλεύοντας με ένα Apple Computer.

Υπό κανονικές συνθήκες, λατρεύω την γνωριμία με νέα λειτουργικά συστήματα, Gadgets και ιστορίες, αλλά τώρα ο χρόνος πιέζει κι εγώ θέλω κάτι που θα με βοηθήσει στο να κάνω την δουλειά μου καλύτερα και γρηγορότερα.

Και μια λογική σκέψη είναι ότι αφού δεν ξέρω καλά καλά να χειρίζομαι ολοκληρωμένα το OS , πως θα κάνω γρηγορότερα τη δουλειά μου;

Αυτό + το οικονομικό είναι τα μεγαλύτερα εμπόδια για την αγορά ενός mac.

 

Βεβαίως, από την άλλη, έχεις τον ενθουσιασμό που σου προσφέρει η γνωριμία με κάθε νέο λειτουργικό σύστημα (Δεν ξέρω αν ισχύει για όλους , αλλά ισχύει για μένα!) και έχεις την σταθερότητα και την μεγαλύτερη ταχύτητα στα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας , σχεδίασης, ήχου και video , κάτι που είναι κοινώς αποδεκτό, από ότι έχω διαβάσει μέχρι σήμερα για τους mac, με κάθε επιφύλαξη όμως γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει ούτε 1.

 

Είδωμεν.. Πολύ σωστή παρατήρηση με τα 300+, αλλά πολύ δύσκολα η διαφορά πέφτει κάτω από τα 500+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ'αρέσει να απαντάω σε τέτοια ερωτήματα, αλλά νοιώθω γραφικός :-)

 

Καταρχάς τις βασικές λειτουργίες για την διαχείριση αρχείων την μαθαίνεις σε 2λεπτά (μην σου πω ότι την ξέρεις από τώρα), όσο για τα προγράμματα, αυτά τα έχεις δουλέψει ήδη οπότε την δουλειά την ξέρεις...

 

Σε 2-3 βδομάδες που θα το ξέρεις απ'έξω θα είσαι κομπλέ.. Χρόνο δεν πρόκειται να χάσεις, απλά αν είσαι πιεσμένος θα "αργήσεις" να μάθεις τα "νέα κόλπα".. Θα ενθουσιαστείς, σου το εγγυώμαι και σε λίγο καιρό δεν θα μπορείς να δουλέψεις Win γιατί θα σου φαίνονται παράλογα! :-)

 

Αν σκέφτεσαι για νέο μηχάνημα, iMac 20", μηχάνημα αξία, και σε τιμή που αν δεν είναι ελκυστική, δεν σε απωθεί τουλάχιστον (για τα χαρακτηριστικά του) :-) Με κλειστά μάτια σου λέω, στη χειρότερη του βάζεις τα Παράθυρα!(απλά δεν θα γίνει αυτό, αλλά να ξέρεις οτι μπορείς να bootάρεις Win, να τα τρέχεις παράληλλα και σε λίγο καιρό να τρέχεις και τις εφαρμογές "native"..)

 

 

 

 

Α, και Corel, δεν έχει για Mac.. Έχει δηλαδή, αλλά μάλλον είναι λίγο παλιό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

No worries για αυτό. Αν η Adobe Suite Πάει καλά, τα άλλα έρχονται δεύτερα :)

 

PS: Ο imac20 έτσι όπως τον θέλω με ΦΠΑ βγαίνει στα 1959 ευρώ.

Η οθόνη του τι λέει; Είναι καλύτερη από μια EIZO πχ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που τα προγράμματα της Adobe δεν τρέχουν ακόμα native στους intel macs αλλά με emulation (το λεγόμενο rosetta). Συνεπώς, δεν είναι τόσο γρήγορα όσο θα μπορούσαν να είναι... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που τα προγράμματα της Adobe δεν τρέχουν ακόμα native στους intel macs αλλά με emulation (το λεγόμενο rosetta). Συνεπώς, δεν είναι τόσο γρήγορα όσο θα μπορούσαν να είναι... :(

 

Υπομονή θέλει ... http://www.macrumors.com/pages/2006/09/20060918153507.shtml

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κάρτα γραφικών καλά την έβαλες 256, και τα 2GB RAM είναι must.. Κι εγώ λέω να το χτυπήσω το μηχανάκι με την 256 κγ, αλλά με 1GB RAM αρχικά κι αγάλι αγάλι θα του βάλω και παραπάνω.. Αν δεν κάνω λάθος, αν βάλεις αρχικά 2GB RAM σου δίνουν στο χέρι τα 2x512άρια ? (Δεν εξηγήται αλλιώς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που τα προγράμματα της Adobe δεν τρέχουν ακόμα native στους intel macs αλλά με emulation (το λεγόμενο rosetta). Συνεπώς, δεν είναι τόσο γρήγορα όσο θα μπορούσαν να είναι... :(

 

Άρα αυτή τη στιγμή, ο mac user που χρησιμοποιεί την Adobe suite , δεν κερδίζει τίποτα από τον pc user ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσα ακούω, έτσι πιστεύω. Βέβαια, εγώ δεν έχω intel Mac, ούτε και χρησιμοποιώ Photoshop, οπότε μη σε πάρω και στο λαιμό μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pantos paidia ego apo simera egina xristis mac .. Pira to macbook pro ton 15'4 intzon, 2.16ghz me 2gb ram ... An kai me autes tis liges ores mporo na po oti entiposiastika apo tin aplotita kai tin leitourgikotita ton mac ... So far so good pou leme, kai anipomono gia to ti mou epifilassei to mellon ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γειά σου! Από που το τσίμπησες ;

 

To agorasa apo to ebay (us version) giati etsi mou irthe poli pio fthina ... Ousiastika edosa 2600 dolaria, pou einai giro sta 1900 euro .. Na rotiso kapoia pragmata an ginetai re paidia ..

 

(1) Ek protis opseos vlepo oti exo hdh kateleimmena 25gb apo pre-installed software ... Yparxei kanenas tropos na do ti xoro katalamvanei to kathena gia na kano uninstall auta pou den thelo ?? :confused:

 

(2) Katevasa kapoia pragmata apo ton safari kai exoun meinei sto desktop ... Prospatho na ta metakiniso alla den mporo .. Ta ikonidia tous thimizoun hard disk ... Ti kanoun akrivos kai pos mporo na ta figo apo to desktop ?

 

(3) Den ksero an tha eprepe na to rotiso auto, alla tha ithela na kratiso to microsoft office kai meta tis 30 meres ... Yparxei kanenas tropos xoris na ta akoumpisoume tis microsoft ??

 

Opoiadipote voitheia tha einai euprosdekti ... Euxaristo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να σε ενημερώσω για να μην έχει άσχημη κατάληξη η ιστορία αυτή, ότι απαγορεύεται η συζήτηση για παράνομο software στο site.

 

Μετά : έδωσες για αυτό το μηχάνημα 1900 μαζί με τα μεταφορικά; ( μόνο!!) Ουάο. Καινούργιο από χρήστη ή εταιρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...