Προς το περιεχόμενο

LG... den prolabainoun!


MixalisX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειπες 2η φορα κατι το οποιο δεν καταλαβα. "ότι άμα δεις κάπου να ισχύουν το ίδιο να μας πείς που ". Μια καλυτερη διατυπωση ισως βοηθησει. Να ισχυουν το ιδιο?Τι να ισχυει? Ποιο ιδιο?

 

Aυτό !

 

Aν όπως λές η ποιότητα του panel τα κάνει όλα,τότε όλες οι μάρκες οθονών με το ίδιο panel ,δεν θα ήταν το ίδιο σε απεικόνιση ? -Αν έχεις δεί κανένα προιόν να είναι ίδιο, μας λες που :mrgreen: -Eκτός αν πιστεύεις ότι ψηφιακές ρυθμίσεις γίνονται από μόνες τους ...

 

 

Και οποιος νομιζει οτι υπαρχουν ρυθμισεις εδω ειμαστε να αναφερει μια-δυο ρυθμισεις, να το συζητησουμε. Πχ για οποιον ξερει στις CRT υπαρχει η ρυθμιση της συγκλισης. Στις TFT ποια ρυθμιση υπαρχει;

 

Για τις ΤFT Ρυθμίσεις Τemperature,Gamma,Saturation,Hue,Gain με δεκάδες μικρορυθμίσεις-Αν γνωρίζεις πολλές ΤFT να έχουν ίδιες,ακόμα και σε προιόντα μίας φίρμας,μας λες.Ολα αυτά σε συνδιασμό με το panel δίνουν αποτέλεσμα να μην ειναι όλα τα προιόντα ίδια

H ρυθμιση της σύγκλισης για τις CRT είναι φαινόμενο προιόντων δεκαετίας-Αν

εχεις μείνει ακόμα εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Moderators

Οι ρυθμισεις που λες δεν ειναι ρυθμισεις εργοστασιακες απο την αποψη οτι ειναι προσβασιμες απο τον χρηστη. Αρα για ποια σωστη ρυθμιση απο την εταιρια μιλας αφου μπορεις εσυ (αν δεν εισαι ασχετος) να τις φτιαξεις; Εκτος θεματος λοιπον για 3 φορα η απαντηση σου.

 

Αν νομιζεις οτι η ποιοτητα απεικονισης και η καθαροτητα οπως τελος η χρωματικη ανομοιομορφια μιας TFT ειναι θεμα ρυθμισης και οχι θεμα πανελ τοτε δεν χρειαζεται να συνεχισουμε την κουβεντα. Μεινε με οσα ξερεις και θα εισαι ευτυχισμενος. Μιλατε για τεχνικα πραγματα χωρις να εχετε ιδεα απο οτι καταλαβα απο οσα λες. Και πετατε μερικοι ημιμαθεις και κουβεντες περι σοβαροτητας στο τι θα πουμε.

Και η συγκλιση (ψαξε να δεις τι ειναι, δεν κανει κακο) δεν ειναι φαινομενο δεκαετιας αλλα και συγχρονο για τις crt γιατι πως να το κανουμε , υπαρχουν δεσμες ηλεκτρονιων οσο και αν τις αγνοεις, οποτε υποχρεωτικα υπαρχει και συγκλιση και εχει καθοριστικο αποτελεσμα στην καθαροτητα μιας crt και εκει παιζει ρολο ο κατασκευαστης (και φυσικα αυτο δεν το ρυθμιζει ο χρηστης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ρυθμισεις που λες δεν ειναι ρυθμισεις εργοστασιακες απο την αποψη οτι ειναι προσβασιμες απο τον χρηστη. Αρα για ποια σωστη ρυθμιση απο την εταιρια μιλας αφου μπορεις εσυ (αν δεν εισαι ασχετος) να τις φτιαξεις; Εκτος θεματος λοιπον για 3 φορα η απαντηση σου

 

Το αν είμαι εκτός θέματος άσε να το απαντήσουν άλλοι εδώ μέσα που έχουν TFT και έχουν ψάξει σχετικά για τις ρυθμίσεις που ανάφερα παραπάνω :-D

Πληροφοριακά οι μη προσβάσιμες ρυθμίσεις που θες να εννοείς σαν κάτι ξεχωριστό τεχνικά ,και αυτές βρίσκονται,αν ψάξεις στο Ιnternet ή σε service manual-To θέμα είναι ότι δεν χρειάζονται όταν το monitor δεν έχει βλάβη.Το να το προτείνεις αυτό,δεν δείχνει εξυπνάδα ούτε γνώσεις για να'χουμε να λέμε.

 

Aν νομιζεις οτι η ποιοτητα απεικονισης και η καθαροτητα οπως τελος η χρωματικη ανομοιομορφια μιας TFT ειναι θεμα ρυθμισης και οχι θεμα πανελ τοτε δεν χρειαζεται να συνεχισουμε την κουβεντα. Μεινε με οσα ξερεις και θα εισαι ευτυχισμενος. Μιλατε για τεχνικα πραγματα χωρις να εχετε ιδεα απο οτι καταλαβα απο οσα λες. Και πετατε μερικοι ημιμαθεις και κουβεντες περι σοβαροτητας στο τι θα πουμε.

 

Ετσι απαντάς για ότι σε προκάλεσα παρακάτω ?:-D -ο νοών νοήτω περί σχετικότητας.

 

Aν όπως λές η ποιότητα του panel τα κάνει όλα,τότε όλες οι μάρκες οθονών με το ίδιο panel ,δεν θα ήταν το ίδιο σε απεικόνιση ? -Αν έχεις δεί κανένα προιόν να είναι ίδιο, μας λες που ..

 

Ανάφερα πουθενά για διαφορές των panel ή απλά να συγκρίνουμε οθόνες με ίδιο panel για τις διαφορές τους ?:(

 

 

 

Και η συγκλιση (ψαξε να δεις τι ειναι, δεν κανει κακο) δεν ειναι φαινομενο δεκαετιας αλλα και συγχρονο για τις crt γιατι πως να το κανουμε , υπαρχουν δεσμες ηλεκτρονιων οσο και αν τις αγνοεις, οποτε υποχρεωτικα υπαρχει και συγκλιση και εχει καθοριστικο αποτελεσμα στην καθαροτητα μιας crt και εκει παιζει ρολο ο κατασκευαστης (και φυσικα αυτο δεν το ρυθμιζει ο χρηστης).

 

Φίλε μου όλοι απο CRT ξεκινήσαμε,αλλάξαμε 2-3 προτού πάμε τώρα στην 2η-3η ΤFT ,για τις ανάγκες μας-Ή σύγκλιση που λές αφορούσε τις μη επιπεδες οθόνες CRT,που καταργήθηκαν πρίν 5 ετία τουλάχιστον-Αφού όμως γράφεις για ρόλο του κατασκευαστή στις CRT,γιατί αντιφάσκεις για τον ρόλο τους στις TFT ?:mrgreen: -Mπορείς λοιπόν να διαβάσεις κανένα review για να μάθεις παραπάνω.:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν διαβασεις απο την πρωτη μου κουβεντα, η αντιθεση μου ηταν στην λεξη "ρυθμισεις". Οχι για τον κατασκευαστη. Ειπα τον ρολο του κατασκευαστη. Κυκλωματα! Ενα κακο πανελ με ολα τα αρνητικα του δεν φτιαχνει με ρυθμισεις.

Οταν εσυ αρχισες να διαβαζεις review εγω ειχα επισκευασει 10 μονιτορ. Και εγω tft εχω και δεν εχουν περασει μονο 2-3 crt αλλα 5 απο τα χερια μου. Και οι επιπεδες crt εχουν συγκλιση γιατι (ξαναλεω τα ιδια αφου δεν τα διαβαζεις) παντα οι crt εχουν δεσμες ηλεκτρονιων που πρεπει να πεσουν ακριβως στο ιδιο σημειο.

Και επειδη εισαι "θυμα" λογω του οτι δεν εχεις αποψη αλλα μονο γνωμες αλλων ακους με τα εμπορικα review θα πω και οτι επισης οι crt εχουν με μεγαλη διαφορα καλυτερη συνολικη ποιοτητα απεικονησης απο τις TFT. Twinview εχω και ολοι βλεπουν την ανωτεροτητα των crt. Οι TFT ειναι καλυτερες για κειμενο αλλα μεχρι εκει. Για γραφιστικα και για βιντεο αστο, μην το συζητας. (ρωτα γραφιστες και κανε ενα γκαλοπακι να δεις τι οθονες δουλευουν. Εχουν χρονια μπροστα τους οι TFT, αν μεχρι τοτε δεν επικρατησει κατι αλλο laser, sed, Oled)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβασεις απο την πρωτη μου κουβεντα, η αντιθεση μου ηταν στην λεξη "ρυθμισεις". Οχι για τον κατασκευαστη. Ειπα τον ρολο του κατασκευαστη. Κυκλωματα! Ενα κακο πανελ με ολα τα αρνητικα του δεν φτιαχνει με ρυθμισεις.

 

Μπορείς ν'ανακυκλώνεις όσο θες τα ίδια ,αλλά δεν απαντάς αν ανάφερα πουθενά για διαφορές των panel ή απλά να συγκρίνουμε οθόνες με ίδιο panel για τις διαφορές τους ,ούτε για τις ρυθμίσεις εμφανείς και εσωτερικές που ανάλυσα.

 

Οταν εσυ αρχισες να διαβαζεις review εγω ειχα επισκευασει 10 μονιτορ. Και εγω tft εχω και δεν εχουν περασει μονο 2-3 crt αλλα 5 απο τα χερια μου. Και οι επιπεδες crt εχουν συγκλιση γιατι (ξαναλεω τα ιδια αφου δεν τα διαβαζεις) παντα οι crt εχουν δεσμες ηλεκτρονιων που πρεπει να πεσουν ακριβως στο ιδιο σημειο.

 

Το ξέρεις ποιός "είμαι εγώ" το λέγαμε στο σχολείο όταν δεν είχαμε επιχειρήματα:-D

 

Και επειδη εισαι "θυμα" λογω του οτι δεν εχεις αποψη αλλα μονο γνωμες αλλων ακους με τα εμπορικα review θα πω και οτι επισης οι crt εχουν με μεγαλη διαφορα καλυτερη συνολικη ποιοτητα απεικονησης απο τις TFT. Twinview εχω και ολοι βλεπουν την ανωτεροτητα των crt. Οι TFT ειναι καλυτερες για κειμενο αλλα μεχρι εκει. Για γραφιστικα και για βιντεο αστο, μην το συζητας. (ρωτα γραφιστες και κανε ενα γκαλοπακι να δεις τι οθονες δουλευουν. Εχουν χρονια μπροστα τους οι TFT, αν μεχρι τοτε δεν επικρατησει κατι αλλο laser, sed, Oled)

 

Μπορείς να κάνεις αναζήτιση εδώ μέσα να δείς ποιός είναι το "θύμα"-Το να μεταφέρεις τώρα την κουβέντα στο "CRT vs ΤFT" ,χώρια ότι εχει συζητηθεί άπειρες φορές,δείχνει την άγνοια σου περί τεχνολογίας,ειδικά όταν όλα τα studio αλλάζουν το εξοπλισμό τους κλπ κλπ -Προφανώς για δικούς σου λόγους δεν μπορείς να κατέχεις ή να δουλεύεις καλή TFT -άσχετα τι λές-και γι'αυτό επιμένεις-Ευτυχώς που η τεχνολογία δεν είναι στάσιμη όπως τα γούστα μας :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...