Προς το περιεχόμενο

Αγορά ασύρματου Modem


stef-dim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ενδιαφέρει να αγοράσω ασύρματο modem-router ωστε να έχω πρόσβαση ADSL από το laptop. Έχετε καμμιά ιδέα πως γίνεται η όλη διαδικασία? Ποια συσκευή προτείνετε? Μπορώ να έχω το modem στο ισόγειο και να πιάνει σε άλλο όροφό?

 

Η εμπειρία σας πείναι πολύτιμη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xekiname.epilogi noumero ena

zyxel 660hw

noumero dio linksys wag354g

.konta sta 100 euro.to zyxel better.an exeis idi adsl router mporeis na baleis apla ena access point.kikloforoun kati belkin me treis kerees.oso gia to an apo to isogeio antha pianei se allo orofo auto ine ligo sxetiko.an pernane 200 kila tsimeno den tha piasei.ego px me to linksys wag354 meno trito orofo kai sindeetai kai o gitonas apo ton proto me oriaka sima alla xoris na exo bali kaliteri kerea.iparxoun kerees kai 7db iparxoun kai kateuthintikes.ipo nomal sinthikes kai se ena normal spiti nai tha piasei kai se allo orofo.kai level one access point epiase 2 orofous pano se mezoneta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα. Λέω να αγοράσω το LINKSYS WAG200G.

Επειδή δεν έχω και πολύ μεγάλη εμπειρία θα ήθελα να με συμβουλέψετε αν είναι καλή αγορά το συγκεκριμένο router ή τι άλλο προτείνεται? Βλέπω ότι το router αυτό υποστηρίζει και ADSL 2+. Επειδή όμως σε κανένα χρόνο αυτό μπορεί να αλλάξει και να βγει κάποιο άλλο είδους ύπαρχοι κάποιο router που να μπορεί να υποστηρίξει μελλοντικά ώστε να μην χρειαστεί να το αλλάξω σε λίγο καιρό?

 

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Λέω να αγοράσω το LINKSYS WAG200G.

Επειδή δεν έχω και πολύ μεγάλη εμπειρία θα ήθελα να με συμβουλέψετε αν είναι καλή αγορά το συγκεκριμένο router ή τι άλλο προτείνεται? Βλέπω ότι το router αυτό υποστηρίζει και ADSL 2+. Επειδή όμως σε κανένα χρόνο αυτό μπορεί να αλλάξει και να βγει κάποιο άλλο είδους ύπαρχοι κάποιο router που να μπορεί να υποστηρίξει μελλοντικά ώστε να μην χρειαστεί να το αλλάξω σε λίγο καιρό?

 

Σας ευχαριστώ

 

ολα τα ρουτερ ειναι πλεον μεχρι Adsl2+.αν βγει κατι αλλο δεν 8α υποστηριζεται ουτε απο αυτο ουτε απο κανενα αλλο και μαλον δεν 8α ειναι ads2+.και σιγουρα οταν 8α βγει κατι αλλο 8α βγει εξωτερικο και μετα ελλαδα.οποτε με adsl2+ θα ειμαστε για πολλα χρονια ακομα.το λινκσυς ειναι μια χαρα ρουτερ αλλα υπαρχει και το zyxell 660hw kai 661 hw που πιστευω ειναι λιγο καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.το λινκσυς ειναι μια χαρα ρουτερ αλλα υπαρχει και το zyxel 660hw kai 661 hw που πιστευω ειναι λιγο καλυτερο.

 

ποια ειναι η σημαντικη διαφορα των 660 κ 661 περα απο την τιμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι vpn δινει πανω και καποια πραγματακια που για τους περισσοτερους δεν εχει σημασια.αμα τα δεις στο eshop 8α καταλαβεις.

 

Virtual Private Network (VPN): 2 IPSec VPN Tunnels, IKE και Manual Key Management, AH και ESP Protocol, DES, 3DES, και AES Encryption, SHA-1 και MD5 Authentication, Tunnel και Transport Mode Encapsula

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες είμαι κ εγώ σε φάση που σκέφτομαι να αγοράσω ένα router. Θέλω να αντικαταστήσω το υπάρχον modem U.S. Robotics 9112 που έδωσε η Forthnet μαζί με την σύνδεση. Ο λόγος είναι ότι θέλω να συνδέσω 3 Η/Υ (προς το παρόν) στο Internet αντί για 1 που έχω μέχρι στιγμής. Εκτός αυτού κάποια μικροπροβληματάκια (όπως διακοπές στη σύνδεση) που παρουσιάζονται κατά καιρούς δε ξέρω αν οφείλονται στο δίκτυο ή στο modem.

Είδα αυτά που προτείνεται παραπάνω αλλά επειδή τα αρχικά post είναι κάπως παλιά, θα ήθελα να δω αν ισχύουν ακόμα και αν υπάρχει και κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής έχουν πέσει στα χέρια μου netgear Και speedtouch.

Και με τα δύο είμαι πολύ ευχαριστημένος , αν και έχουν διαφορές σε κάποιες λειτουργίες τους .

Αν ξέρει κάποιος να τα σετάρει μπορεί να κάνει πολύ καλά και με ασφάλεια τη δουλειά του...

 

Προτεινόμενες ρυθμίσεις :

Φυσικά καταχώρηση μεγάλου και ασφαλούς Password και για το wifi και για το router .

Ενεργοποίηση του firewall και ρύθμιση του ώστε να μπορείς να προστατευτείς όσο το δυνατόν από επιθέσεις από το internet , αλλά και από κακόβουλο λογισμικό που έχεις εγκαταστήσει στον υπολογιστή σου και προσπαθεί να επικοινωνήσει με το μπαμπά του στο internet (αυτό χρειάζεται και κάποιες γνώσεις)..

 

Να μην μεταδίδεται το ssid (όνομα) του ασύρματου δικτύου , ώστε να μην είναι εύκολο να το εντοπίσουν εξυπνάκηδες.

Για το wifi τουλάχιστον WPA-PSK encryption και DES αλγόριθμο αν υποστηρίζεται από τον router και από τις συσκευές που θα συνδέονται (αλλιώς tkip που υποτηρίζεται από όλα).

Με τίποτα WEP (είναι διάτρητο) , και φυσικά με τίποτα unencrypted (αν και δε νομίζω ότι υποστηρίζεται πλέον unencrypted wifi από τους routers).

 

Περιορισμός των συσκευών που μπορούν να συνδεθούν στο ασύρματο δίκτυο.

Πχ αφού συνδέσεις το laptop-pc στο ασύρματο δίκτυο και καταγράψει ο router το mac address του (μοναδικός κωδικός hardware της συσκευής), μπορείς να κλειδώσεις τον router ώστε να μην δέχεται στο wifi νέες συσκευές (πέρα από αυτές που έχεις ήδη regiστράρει)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

speedtouch και σιεμενσ οτι πιο στα8ερο υπαρχει.πολλες φορες ειναι καλη η λυση ενα σιεμενς να μπαινει στο νετ και ενα access point να μοιραζει ασυρματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα speedtouch και τα netgear ειναι πολυ καλα και αξιοπιστα.

Μονο προσοχη τοποθετηστε το τον ασυρματο εξοπλισμο μακρυα απο υπνοδοματια

και χωρους που περνατε πολλες ωρες της μερας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα speedtouch και τα netgear ειναι πολυ καλα και αξιοπιστα.

Μονο προσοχη τοποθετηστε το τον ασυρματο εξοπλισμο μακρυα απο υπνοδοματια

και χωρους που περνατε πολλες ωρες της μερας.

 

ΑΝ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩς TO χειροτερο απο ολα ειναι το κινητο παρα αυτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχω το siemens CL110 που μου έδωσε η forthnet και σε κανα μήνα θα αγοράσω laptop και θέλω ασφαλώς και αυτό να συνδέεται στο δίκτυο τοπικό και μη αλλά εννοείται πως όχι με usb!μπορώ να αντικαταστήσω το router μου με κάποιο άλλο wireles router-switch οτιδήποτε για να παίζουν όλα με fast ethernet χωρίς αυτό να μου δημιουργήσει πρόβλημα με την forthnet?γιατί κάτι τέτοιο άκουσα!ότι υπάρχει πρόβλημα!και μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο καλό?δεν θέλω να πάρω αυτό που δίνει η forthnet!ααα και κάτι ακόμα.αναφέρατε στα τελευταία(δεν πρόλαβα να τα διαβάσω όλα και πολύ πιθανόν αυτά που ρωτάω να τα έχει ρωτήσει και άλλος οπότε απλά παραπέμψτε με) ότι το wireles πρέπει να μην είναι κοντά σε υπνοδωμάτια κτλ!το wireles δεν μπορούμε να το κλείσουμε όποτε θέλουμε και να παίζουμε απλά με τα καλώδια?γιατί εμένα με βολεύει αφάνταστα να παίζω με τα καλώδια και όποτε χρειαστεί πχ live streaming να ενεργοποιώ το wireles!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα απλό hub και έκανες τη δουλειά σου.

Από όσο βλέπω όμως το Speedtouch 585 τα καταφέρνει ίσως καλύτερα ακόμα και από το siemens και πρέπει να κλειδώνει και πιό ψηλά...

Το 585 είναι wireless,άρα καθάρισες.

Αν θέλεις μπορείς να πάρεις ένα wireless access point για να διανείμεις το δίκτυο από το Siemens.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...