Προς το περιεχόμενο

dating site και tables της database


akis_x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη που από το πρώτο μου post γίνομαι ζήτουλας αλλά δε τη παλεύω! Φτιάχνω (για εργασία είναι μη νομίζετε) ένα dating site... η βάση έχει δύο tables μέχρι τώρα

το ένα users έχει το id, username, e-mail του χρήστη

το άλλο profile έχει τα γνωστά περιγραφή φύλο, ύψος κιλά τέτοια..

α) είναι αρκετά? Χρειάζομαι και άλλα tables?

B) για την επικοινωνία μετάξι των χρηστών κάτι σαν pm θα χρειαστώ και άλλο table?

 

Ευχαριστώ πολύ Akis_x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα κάνει την ίδια εργασία :) σε php, apache, oracle (πάνε και σχεδόν 10 χρόνια :o )

 

αυτό που είχα κάνει εγώ ήταν το εξής εκτός από τα στοιχεία, φωτογραφίες κλπ. κάθε χρήστης απαντούσε σε μια σειρά ερωτήσεων yes/no. (Με είχε βοηθήσει μια φίλη ψυχολόγος :) )

Οι ερωτήσεις ήταν καμιά 30αρια αλλά απαντιόντουσαν γρήγορα, του στυλ "Εμεινες από λάστιχο, φωνάζεις βοήθεια ;" Ναι, Όχι το φτιάχνω μόνος/η

 

Η απαντήσεις ήταν binary 1,0 και στο τέλος, το προφιλ του κάθε υποψήφιου ήταν ένα string από 0&1 το οποίο το έκανα AND με όλα τα υπόλοιπα και εβγαζα sortαρισμένα αποτελέσματα με το καλύτερο match. Αυτό ήταν πολύ γρήγορο ακόμα και με πολύ μεγάλο όγκο υποψηφίων :)

 

αυτό που θέλω να σου πω είναι να βάλεις καμιά ιδέα σαν την παραπάνω και να το διαφοροποιήσεις, να βρεις κάποιον έξυπνο τρόπο για matching κλπ, κλπ

α, βγάλτο και live θα μετρήσει πιστεύω στην όλη προσπάθεια

καλή επιτυχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δίκιο! Πολύ ωραία η ιδέα σου tarassque θα το υλοποιήσω αν μπορέσω!

Αυτό που θέλω είναι ο κάθε χρήστης να κάνει ένα registration στο site και μετά να συμπληρώνει το προφίλ του και να σηκώνει φωτογραφία του. Όταν κάνει log in να έχει τη δυνατότητα να μπορεί να αλλάξει στοιχεία στο προφίλ του. Να μπορεί να κάνει αναζήτηση για άλλα μέλη και να μπορεί να στείλει pm σε άλλα μέλη. Αν καταφέρω και τα κάνω αυτά θα προσπαθήσω μετά και για ποιο περίπλοκες δυνατότητες

 

η βάση θα είναι mysql

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...