Προς το περιεχόμενο

Εσείς πόσους Dreambox αλλάξατε σήμερα???


jimpapa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μια ακόμα ερώτηση.

 

Προκειμένου να βάλω το νέο image πρώτου κάνω οτιδήποτε πρέπει φορτώσω το erase.img ή να πατήσω το κουμπί erase μέσα από το dreamup ή τίποτα από τα 2 και να κάνω κατευθείαν flash με το νέο λογισμικό διότι εάν θυμάμαι καλά όταν πέρασα το original image πάτησα κατευθείαν flash και αφού μπήκε μέσα προς το τέλος άρχισε να μου λέει erase old image….. που σημαίνει ότι μάλλον την δουλειά την έκανε μόνο του ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς την αποκρυπτογραφηση δεν εχουν καμια διαφορα.Εγω παντως εχω το GEMINI ΚΑΙμου φαινεται πολυ λειτουργικο και ευχρηστο.Απο την αλλη γουστα ειναι αυτα.

Οσο για το 2ο Παλια σελεγαν οτι επρεπε να φορτωσεις το erase img και μετα το κανονικο.Αν ομως πατησεις το erase apo to dreamup ειναι το ιδιο ακριβως οποτε μην μπεις στη διαδικασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια ακόμα ερώτηση.

 

Προκειμένου να βάλω το νέο image πρώτου κάνω οτιδήποτε πρέπει φορτώσω το erase.img ή να πατήσω το κουμπί erase μέσα από το dreamup ή τίποτα από τα 2 και να κάνω κατευθείαν flash με το νέο λογισμικό διότι εάν θυμάμαι καλά όταν πέρασα το original image πάτησα κατευθείαν flash και αφού μπήκε μέσα προς το τέλος άρχισε να μου λέει erase old image….. που σημαίνει ότι μάλλον την δουλειά την έκανε μόνο του ???

 

Καλησπέρα σε όλους και συγγνώμη για την καθυστέρηση (δουλειές γαρ)

Λοιπόν έχουμε και λέμε: Το erase.img είναι αυτό που λέει: image. Αυτό σημαίνει πως αν το περάσεις στη flash δεν θα έχεις τίποτε πλέον σε αυτή, θα είναι μια κενή flash. Το flash erase που υπάρχει στο dreamup lan είναι κάτι σαν reset του image που έχεις ήδη επάνω στη flash. Αν το κάνεις απλά επαναφέρεις το image στην αρχική του κατάσταση, απαλλαγμένο από οποιοδήποτε plugin, emulator, σκουπίδι κλπ. δηλαδή όπως ήταν όταν το πέρασες για πρώτη φορά.

Τώρα όσο αφορά την επιλογή image, γνώμη μου είναι να χρησιμοποιήσεις το gemini 3.20 maxvar, το οποίο σου αφήνει αρκετή μνήμη ελεύθερη για να περάσεις διάφορα plugins, emulators και οτιδήποτε άλλο μπορεί να σου χρειαστεί. Πρόσεχε όμως, όσο περισσότερο φορτώνεις τη flash (ή αλλιώς var) με διάφορα, τόσο πιο ασταθής γίνεται η λειτουργία του μηχανήματος, πράγμα που οδηγεί σε κολλήματα και crashαρίσματα. Αν συμβεί αυτό και θες να το καθαρίσεις, τότε χρησιμοποιείς το flash erase του dreamup lan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

 

Τελικά έβαλα το pli Flubber, κατέβασα από τον δέκτη κάποια cams, Ελληνική γλώσσα , skins , nsgrab κ.α. και το μηχάνημα πάει μια χαρά!!! Και επανεκκίνηση κάνει χωρίς κολλήματα χωρίς τίποτα! και στο menu μπαίνει χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Το var το έχω περίπου στο 80% χωρίς να μου κάνει κόλπα (το έφτασα έως 94% και όλα οκ!).

 

Θα το κρατήσω έτσι και σε κάποια στιγμή θα βάλω και το Gemini που το έχει όλος ο κόσμος να δω τι λέει!

 

Πάντως πέρασα αρκετές ώρες πάνω στο μηχάνημα και το pc ψάχνοντας στο internet για πληροφορίες καθώς και για τα τρελά κόλπα που κάνει αυτό το ονειροκούτι!

 

Βοήθησε βέβαια και το συγκεκριμένο forum αλλά και ένα οδηγός σε pdf που βρήκα σε κάποιο site (dm500 -Guide for newbies) το οποίο μόλις μπορέσω θα ανεβάσω ώστε να βοηθήσω και άλλους καινούριους στον χώρο.

 

Επόμενο βήμα?

Να κάνω mount τον δίσκο από το pc για εγγραφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...