Προς το περιεχόμενο

Δεν τυπώνει ελληνικά


imported_Dimitris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο την ημέρα που έβαλα τo linux ο εκτυπωτής δεν τυπώνει τα ελληνικά.<BR>Δοκίμασα τα πάντα. <BR>1) απεγκατεστησα τον εκτυπωτή<BR>2) έσβησα της καταχωρίσεις απο το win.ini config.sys και απο την registry.<BR>Αλλά συνεχίζει να μην τυπώνει τα ελληνικά<BR>Αυτο το παρουσιάσε απο την ημέρα που έβαλα το linux στον δευτερο σκληρό.<BR>Στην εγκατασταση των linux μου ζήτησε να τυπώσει δοκιμαστική σελίδα.<BR>Τύπωσε κάτι γραμμές (δεν ξέρω αν ήταν σωστό ή λάθος γιατί το μαύρο μελάνι είναι σχεδόν τελειωμένο).<BR>Έκανε configure όμως των εκτυπωτή.<BR>Μετά μέσα απο το linux ήθελα να βάλω γραμματοσειρές για τα ελληνικά.<BR>Διάλεξα την επιλογή get windows fonts.<BR>Εκεί το linux κρεμασε 4 φορες.<BR>Συνέχισα όμως κανονικά.<BR>Ε μετα στα windows διαπύστωσα ότι δεν μπορώ να τυπώσω τα ελληνικά.<BR>Υπόψην ότι έκανα και επανεγκατάσταση των windows.<BR>Αλλά τίποτα<BR>έχω windows 98 και ο εκτυπωτής HP895cxi<BR>Και κάτι άλλο:<BR>Τα ελληνικά τυπώνωνται έτσι:<BR><<KSFH@!$6%<>hDrhy><???:"{RGRERHGDFRHD0245435HD35>><BR>και όχι τετραγωνάκια όπως κάνει με ασυμβατότητα χαρακτήρων (πράγμα που με αυτόν τον εκτυπωτή δεν είχα ποτέ μου)<P>Μέρος 2ο<P>Σιγουρεύτικα οτι δεν διαλύθηκε ο εκτυπωτής μου.<BR>Τύπωσα ελληνικά μέσα απο το adobe photodeluxe<BR>με την γραμματοσειρά AvantGreek. Όλες οι άλλες δεν δείχνουν ελληνικά.<BR>Αντιθέτως στο word γράφω ελληνικά με την arial ενω με την avantgreek γραφω τετραγωνάκια!!!<BR>Είναι φανερό ότι κάτι συμβαίνει με τις γραμματοσειρές μου.<BR>Μου τις καταστρεψε το παλιοlinux. (ανάθεμα την ώρα και τη στιγμή που ασχολήθηκα μαζί του. Πως το κάνω uninstall και τον δίσκο μου fat32??????)<BR>Επίσης παρατήρησα ότι παλιά είχα δίπλα απο τα fonts το σήμα TrueType (μέσα απο το word) και σε μερικές δεν υπήρχε τίποτα.Τώρα είναι όλες με TT. ...χμ μυστήριο.<BR>αν θυμάμαι καλά μετά απο τα linux είδα στa fonts (απο word παντα) αυτες που δεν είχαν το TT είχαν ένα κόκκινο εικονίδιο. (H adobe μπλέχει σ'αυτά?)<BR>Πάντως η ουσία είναι ότι πρέπει να κάνω reinstall τα fonts (Πως γίνεται αυτό?)<P>To linux είναι σκέτη απογοήτευση.<BR>Γραφικά έχει καλά όμως. <P><p>[This message has been edited by Dimitris (edited 21-11-2000).]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος αν το παρακάτω θα δουλέψει αλλά αξίζει μια προσπάθεια....<P>Καταρχήν τα fonts των Windows υπάρχουν στο CD εγκατάστασης.<BR>Βρίσκονται συμπιεσμένα μέσα σε κάποιο .cab αρχείο.<BR>Αν έχεις το cd εγκατάστασης των Windows 98, ψάξε σε ποιο ακριβώς αρχείο .cab βρίσκονται....<BR>Στη συνέχεια αποσυμπίεσε όσα fonts βρεις σε ένα folder στον σκληρό δίσκο.<P>Τώρα για να τα εγκαταστήσεις, πήγαινε Control Panel>Fonts <BR>Στο νέο παράθυρο που θα ανοίξει πάτα File> Install New Font...<BR>Από εκεί ψάξε να βρεις το folder στο οποίο αποσυμπίεσες τα fonts.<BR>Αφού το βρεις επέλεξε τα fonts που περιέχει και πάτα OK για να τα εγκαταστήσει.....<BR>(Αν δεν δουλέψει αυτός ο τρόπος, δοκίμασε με drag 'n' drop. "Πιάσε" και σύρε την γραμματοσειρά που θέλεις να εγκαταστήσεις στο folder "Fonts")<P>Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα πολύ...<BR>Αν έχεις καμιά απορία το ICQ μου είναι: 95367721<P>Τέλος προτείνω να εγκαταστήσεις ξανά το Office, μιας και από ότι ξέρω εγκαθιστά κάποιες δικές του γραμματοσειρές.....<BR>Ακόμη ρίξε μια ματιά στο <A HREF="http://www.hp.com" TARGET=_blank>www.hp.com</A> <BR>μήπως υπάρχει κανένας καινούργιος driver για τον εκτυπωτή σου....<P>Για Unistall του Linux και για επαναφορά του Fat32 δεν ξέρω πολλά, πάντως to Partition Magic 6 θα μπορούσε να σε βοηθήσει....<P>Φιλικά.... <P>------------------<BR><FONT face="Comic Sans MS"><B>insomnia</B>: (ουσ.) αϋπνία<BR><B>insomniac</B>: (ουσ.) πάσχων από αϋπνία</FONT f><p>[This message has been edited by Sean (edited 22-11-2000).]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα απο το site της microsoft τα fonts arial , new times roman. courier new.<BR>αλλά τίποτα.<BR>Με την AvantGreek τυπώνω ελληνικά απο άλλες εφαρμογές (excel, access) εκτός απο το word γιατί εκεί βλέπω τετραγωνάκια στην οθόνη.<BR>Οι γραμματοσειρές που κατέβασα ήταν σε αρχείο .exe. που σημαίνει ότι γίνονται αυτόματα install πάνω στις παλιές.<BR>Μήπως πρέπει να ψάξω που αλλού καταχωρούνται εγγραφές για τα fonts?<BR>Μου σπάει τα νεύρα λίγο αλλά δεν πειράζει σιγά σιγά θα βρεθεί.<BR>Απο όταν έβαλα το linux και μετά διαπίστωσα και μια άλλη αλλαγή στα windows.<BR>Πριν ξεκινήσουν βγάζουν πάντα μπλέ οθόνη και γράφει ότι το αρχειο vet.dat που με προστατεύει απο virus δεν υπάρχει και έτσι δεν μπορεί να τρέξει το αντίστοιχο .vxd<BR>Έχω εγκατεστημένο το inoculate antivirus και θέλω να το κάνω reinstall.<BR>Δεν μπορώ όμως γιατί όπως σας είπα παραπάνω ξαναέβαλα τα windows (χωρίς format βέβαια) μηπως και διορθωθεί το πρόβλημα με τα ελληνικά στον εκτυπωτή μου. Όμως μετά την επανεγκατάσταση των windows δεν μπορω να δω τα multi-volumes στο cd. Τα προγράμματα όλα τα έχω σε cd με multi-volumes απο το nero<BR>Τώρα δεν ξέρω πως θα δω τα άλλα sessions.<BR>Μέσα απο το nero βλέπω αλλά δεν μπορώ να τα εκμεταλευτώ σε κάτι.<BR>Επίσης το nero το έχω σε volume που δεν βλέπω ώστε να το κάνω reinstall<BR>Αυτά ουφ!<BR>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kat arxin, to Linux oudemia sxesi exei me ta windows. Ta windows, oute pou vlepoun partitions se Linux native filesystem!! De mporw na katalavw loipon, giati sou ftaiei to kaymeno gia tis grammatoseires!! To mono pou mporw na skeftw, einai oti o ektupwtis aporruthmistike kata tin ruthmisi tou mesw Linux, opote de doulevei swsta se windows. Giati omws MONO ta ellinika? <BR>Anyway, an thes telika na sviseis to linux apo to pc sou kai na kaneis to partition tou apo ext2->FAT32, uparxei tropos.<BR>Vale to CD tou Linux kai bootare to pc apo to CD-ROM.<BR>Trekse to programma egkatastasis tou Linux kai kapoia stigmi, sou emfanizei ta partitions. <BR>Epelekse to partition topu Linux(ta partitions vasika, afou exeis ki ena swap partition) kai allakse to filesystem apo Linux native se DOS<BR>Etsi, tha mporeseis na "deis" ta partitions afta apo ta Windows..<BR>Ta Win98 exoun ena ergaleio gia metatropi tou FAT16->FAT32, se periptwsi pou apo Linux de mporei na kanei apeftheias ti metatropi, alla ta kanei FAT16.<BR>An exeis egkatastisei to LILO, tote uparxei pithanws allo provlima, na sou to fortwnei panta enw exeis mono Windows! Gi afto to thema de mporw twra na sou apantisw..den thelisa pote na apegkatastisw to Linux!! (mallon ta Windows tha fane sout!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμασω να κάνω reinstall το linux στα αγγλικα.<BR>Ισως φταίει ότι το έβαλα στα ελληνικά<BR>Στο linux τα ελληνικά δεν φαίνονται καλά και ήθελα να αλλάξω τα fonts.<BR>Τότε διάλεξα την επιλογή get windows fonts και μου έβγαλε μια λίστα με fonts απο το c:\windows\fonts (απο τι κατάλαβα)<BR>εκεί κατέρευσε μερικές φορές γιαυτο το συνδιάζω έτσι.<BR>Επίσης διάλεξα την επιλογή strong γιατι θα έκανε έλεγχο στις γραμματοσειρές για truetype ασυμβατότητα και τέτοια.<BR>Ξαναεγκατέστησα τον εκτυπωτή αλλά συνεχίζει το προβλημα.<BR>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν διορθώθηκε. Ξαναέβαλα το linux στα αγγλικά και κατα την διάρκεια της εγκατάστασης παρατήρησα ότι μπαίνει σε λειτουργεία ο εκτυπωτής.<BR>Κάνει σαν να θέλει να τυπώσει κάτι και κολλάει.<BR>Μόλις προχωρήση λίγο η εγκατάσταση συνέρχεται.<BR>Μυστήρια πράγματα ρε παιδί μου. <BR>Αυτα τα computers είναι του διαβόλου.<BR>Υπάρχει καμιά προσευχή για computers?<BR>(ισως έχει κολλήσει κανα κακό πνεύμα μέσα. Που ξέρεις αυτά που λέγανε οι γιαγιάδες μας ίσως είναι αληθινα!)<P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω απεγκαταστησει τον εκτυπωτή και έχω σβήσει τα πάντα που έχουν σχέση με αυτόν<BR>Εχει μείνει όμως κάτι στο win.ini<BR>[HPFECP15,LPT1]<BR>Αυτό δεν ξέρω πως θα το σβήσω<P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το κακό είναι ότι δεν μπορώ να κάνω ούτε φορματ το σκληρό γιατί δεν βλέπω το cdrom απο dos. Ούτε μπόρω να κάνω boot απο το cd.<BR>εχω το yamaha 4416 scsi<BR>(την έκανα απο κούπες!)<BR>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wink.gif Το πρόβλημα βρέθηκε μετά απο εννέα μέρες ψάξιμο και αγωνία.<BR>Τελικά δεν έφταιγε το συμπαθέστατο linux (άδικα το κατηγόρησα. του ζητώ συγγνώμη) <BR>Ο κακούργος ήταν η adobe. Και να πως έχει το πράγμα :<BR>Στις 18/11 εγκατέστησα το Adobe PhotoDeluxe bussenes edition 1.0 francais<BR>Στις 20/11 εγκατέστησα το linux.<BR>Στις 21/11 διαπυστώνω ότι δεν μπορούσα να τυπώσω τα ελληνικά.<BR>Αμέσως σκέβομαι τι είχα κάνει τις προηγούμενες μέρες.<BR>Θυμάμαι ότι είχα εγκαταστήσει το adobe. Αμέσως κάνω uninstall<BR>Το πρόβλημα συνεχίζετε. Βάζω στο μάτι to linux γιατι είχα προβλήματα παίρνοντας τα greek fonts απο τα windows. To τι δοκίμασα δεν περιγράφεται. <BR>Reinstall windows<BR>Uninstall reinstall printer<BR>Σβησιμο απο την registry οτι έχει σχέση με την adobe και τον printer<BR>Install καινούργια greek fonts. (υπόψην οτι το πρόβλημα το είχα μόνο στην εκτύπωση και όχι στην οθόνη.)<BR>Όπως αναφέρω και πιο πρίν αποτέλεσμα μηδέν<BR>Και όπως ψάχνω μου μπαίνει στο κεφάλι μια ιδέα.<BR>Διαβάζοντας για προβλήματα των linux στο internet είδα και το εξής. Να σβήσετε μια σειρα και να προσθέσετε μια άλλη στο script που πάει στον εκτυπωτή ώστε να τυπώνει τα ελληνικά. Φυσικά δεν έκατσα να ασχοληθώ με τα script του linux γιατί ακόμα δεν ξέρω πως να εγκαταστήσω το modem.Τέλος πάντων , καταλαβαίνω ότι κάτι παρόμοιο θα έχει γίνει και στα windows και δεν μπορω να τυπώσω τα ελληνικά.<BR>Ψάχνω λοιπόν για κάτι που να έχει σχέση με script και printer. Και να τι βρίσκω στο win.ini<P>[Pscript TrueType Substitutions]<BR>;rem TShoot: Arial=Helvetica<BR>;rem TShoot: Arial Narrow=Helvetica-Narrow<BR>;rem TShoot: Book Antiqua=Palatino<BR>;rem TShoot: Bookman Old Style=Bookman<BR>;rem TShoot: Century Gothic=AvantGarde<BR>;rem TShoot: Century Schoolbook=NewCenturySchlbk<BR>;rem TShoot: Courier New=Courier<BR>;rem TShoot: Monotype Corsiva=ZapfChancery<BR>;rem TShoot: Monotype Sorts=ZapfDingbats<BR>;rem TShoot: Symbol=Symbol<BR>;rem TShoot: Times New Roman=Times<P>[PostScript,C:\Program Files\Adobe\Acrobat 4.0\PDF Output\*.pdf]<BR>;rem TShoot: ATM=placeholder<P>Εδώ λέει acrobat 4,0 αλλά το acrobat το έχω 2 μήνες και δεν είχα κανένα πρόβλημα.<BR>Ψάχνω λοιπόν για ATM που λέει στην τελευταία σειρά<BR>Και βρίσκω και σβήνω τα αρχεία<BR>ATM.ini<BR>atm32.drv<BR>atm.sys<BR>Σημ. τα έσβησα απο dos γιατί ήταν συνέχεια στην μνήμη παρόλο που είχα σβησει τις εγγραφές απο την registry<BR>όμως τα windows δεν μπουτάριζαν μετά.<BR>Έλειπε αυτό το αρχείο (atm.sys) και με πήγε σε safe mode.<BR>Σβήνω απο το win.ini και το παρακάτω :<BR>;Rem TShoot: ATM=0x0002<BR>;rem TShoot: ATM=0x0002 <BR> Και τα windows μπουτάρουν κανονικότατα και ο εκτυπωτής τυπώνει τα ελληνικά καλύτερα απο ποτέ. Αργεί πολύ όμως να στείλει το αρχείο για εκτύπωση.<BR>Σημειώνω ότι είχα βρεί και την εξής εγγραφή στο win.ini την οποία είχα σβήσει :<BR>[FontSubstitutes]<BR>;rem TShoot: Helv=MS Sans Serif<BR>;rem TShoot: Tms Rmn=MS Serif<BR>;rem TShoot: Times=Times New Roman<BR>;rem TShoot: MgAvantG UC Lt Greek Mono,0=MgAvantG UC Lt,161<BR>;rem TShoot: MgAvantG UC Lt Greek Mono,161=MgAvantG UC Lt,161<BR>;rem TShoot: MgAvantG UC Lt CE,0=MgAvantG UC Lt,238<BR>;rem TShoot: MgAvantG UC Lt CE,238=MgAvantG UC Lt,238<BR>;rem TShoot: MgAvantG UC Lt TUR,0=MgAvantG UC Lt,162<BR>;rem TShoot: MgAvantG UC Lt TUR,162=MgAvantG UC Lt,162<BR>;rem TShoot: PROMT Helv Cyr,0=PROMT Helv Cyr,204<BR>;rem TShoot: PROMT Helv WE,204=PROMT Helv WE,0<BR>;rem TShoot: MS Shell Dlg 2=MS Sans Serif<BR>;rem TShoot: Monotype.com=Andale Mono<BR>;rem TShoot: Helvetica=Arial<BR>;rem TShoot: System,0=System,161<BR>;rem TShoot: Fixedsys,0=Fixedsys,161<BR>;rem TShoot: Small Fonts,0=Small Fonts,161<BR>;rem TShoot: MS Sans Serif Greek,0=MS Sans Serif,161<BR>;rem TShoot: MS Shell Dlg,161=MS Sans Serif,161<BR>;rem TShoot: System Greek,0=System,161<BR>;rem TShoot: Fixedsys Greek,0=Fixedsys,161<BR>;rem TShoot: Small Fonts Greek,0=Small Fonts,161<BR>;rem TShoot: MS Serif Greek,0=MS Serif,161<BR>;rem TShoot: MS Serif,0=MS Serif,161<BR>;rem TShoot: MS Sans Serif,0=MS Sans Serif,161<BR>;rem TShoot: Arial Greek,161=Arial,161<BR>;rem TShoot: Arial Greek,0=Arial,161<BR>;rem TShoot: Courier New Greek,161=Courier New,161<BR>;rem TShoot: Courier New Greek,0=Courier New,161<BR>;rem TShoot: Courier,0=Courier New,161<BR>;rem TShoot: Times New Roman Greek,161=Times New Roman,161<BR>;rem TShoot: Times New Roman Greek,0=Times New Roman,161<BR>;rem TShoot: Helvetica,161=Arial,161<BR>;rem TShoot: Helvetica,0=Arial,161<BR>;rem TShoot: Times,161=Times New Roman,161<BR>;rem TShoot: Times,0=Times New Roman,161<P>Ρε παιδιά λέτε να μην φταίει ούτε η adobe?<BR>Δεν τυπώνω κάθε μέρα και δεν θυμάμαι πότε ακριβώς είχα κάνει την τελευταία εκτύπωση.<BR>Αλλα αυτό το ATM που μου δημιούργησε τον εφιάλτη πρέπει να σημαίνει : <BR>Αdobe Type Manager.<P>
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημητρη το προβλημα δημιουργηθηκε καθαρα απο το adobe photo deluxe αυτο το προβλημα που λες το εχο ξανασυναντησει με ενα πολυμηχανημα της HP το R65 και οταν εκανα εγκατασταση το Adobe μου δημιουργησε το ιδιο προβλημα, αφου λοιπον πηρα τηλ στους τεχνικους της ALTEC και τους ειπα τι γινεται μου συνεστησαν να κανω φορματ τον δισκο και να αποφυγω την εγκατασταση του προγραμματος ξανα. Και μετα ολα τα προβληματα λυθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να κάνςεις format τον σκληρό ;<BR>Σβήνεις απο παντού το ATM και δεν έχεις κανένα πρόβλημα.<BR>Και αν ξαναβάλεις το Adobe μετα φρόντισε να βγάλεις το AdobeTypeManager και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.<BR>Καλά και αυτοί της ALTEC σου είπαν να κάνεις format τον σκληρό γι'αυτό το πράγμα; <BR>Δεν ρώταγες στο insomnia<BR>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...