Προς το περιεχόμενο

SYMVOULI GIA AGOARA SKLIROU!!!


FREES76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Thelo na agoraso enan kainourio skliro 10-15 GB! Mporei kapoios na mou pei EMPISTA (to tonizo auto giati den thelo na paro kamia vlakia) ti marka na paro? Exw Pentium 3 sta 450 me 256MB ! Thelo na matho apla poia marka einai i kaliteri asxeta me to kostos!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Western Digital μεγάλε. Αν έχεις μητρική που υποστηρίζει ΑΤΑ100 ακόμη καλύτερα κιόλας. Τώρα για ΑΤΑ 66 που λογικά θα θέλεις οποιοδήποτε μοντέλο με κωδικό ΒΑ-δηλαδή με 2ΜΒ cache.Όλοι οι άλλοι σκληροί έχουν 512ΚΒ. Εκτός αυτού είναι και αρκετά αθόρυβοι. Εγώ λόγω έλλειψης stock όταν αγόρασα πήρα Quantum Fireball- σφαίρα δε λέω αλλά μου 'χει πάρει τ' αυτιά. Μπες στο <A HREF="http://www.acom.gr" TARGET=_blank>www.acom.gr</A> για να δεις ότι και στην τιμή είναι πάρα πολύ καλοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου,<BR>Σου παραθέτω μερικά στοιχεία για σκληρούς δίσκους...<P>Πρώτη και καλύτερη η IBM! Η νέα τις σειρά δίσκων 75Χ στις 7200rpm και ATA-100 είναι οι απολύτως ταχύτεροι της αγοράς...αρκετά ακριβοί αλλά το αξίζουν! Έχουν όλοι 2ΜΒ cache...<P>Σε ταχύτητα (πάντα από ότι διαβάζω σε ξένα hardware site) ακολουθούν τα μοντέλα της Seagate, σειρά Barracuda 7200rpm, ATA-66 (δεν ξέρω αν άρχισαν και αυτά ΑΤΑ-100), 2ΜΒ Cache...<P>Πολύ καλή αγορά είναι οι Western Digital. Μπορεί να μην βάζουν φωτιά αλλά έχουν πολύ καλή σχέση τιμής/απόδοσης...2 σειρές: Caviar AA στις 5400rpm & Caviar BA στις 7200rpm. Όλοι με 2ΜΒ Cache...τα καινούρια μοντέλα και με ΑΤΑ-100. Σαφώς πιο γρήγοροι οι ΒΑ και πιο αθόρυβοι από τα Seagate...αλλά οι Barracuda είναι γρηφορότεροι.<P>Fujitsu αν σε ενδιαφέρει ο θόρυβος να είναι στο ελάχιστο...<P>Maxtor δεν αξίζουν...η καινούρια σειρά τους αν και ΑΤΑ-100 δεν είναι καλή...σέρνονται (στα συγκριτικά πάντα, μην τα πάρει κάποιος "πολύ ευχαριστημένος" ιδιοκτήτης wink.gif ).<P>Για Quantum ομολογώ ότι δεν έχω ακούσει τίποτα τελευταία και δεν θέλω να την αδικήσω...<P>Πάντως δεν σε απασχολεί το κόστος πολύ, η καλύτερη αγορά για επιδόσεις είναι IBM. Μακράν καλύτεροι...<BR>Πιο φθηνές και πολύ καλές λύσεις παραμένουν οι Barracuda και οι Caviar BA.<BR>Μην κολλάς με το ΑΤΑ-100, δεν είναι τίποτα το τρομερό...τα δόντια του τα δείχνει μόνο με 2 πολύ γρήγορα drive ΑΤΑ-100 να ξεζουμίζουν τον δίαυλο IDE. Και αυτό γιατί το ΑΤΑ-100 υπόσχεται 100ΜΒ/s μέγιστη θεωρητική διαμεταγωγή σε κάθε κανάλι του IDE, που υποστοιρίζει ως γνωστόν 2 συσκευές...μόνο οι IBM όμως σπάνε το φράγμα των 33MB/s που θεωρητικά υπερκαλύπτει το ΑΤΑ-66. Εννοείτε ότι τα νεότερα ΑΤΑ-100 δουλεύουν σε 66αρι και 33αρι controler...ακόμα και σε controlers που δεν υποστηρίζουν udma...<BR>The choice is yours...<P>Imagine wink.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

De tha sou pw ti na pareis.<BR>Tha sou pw ti na MHN pareis.<BR>MHN pareis loipon Quantum :)<BR>Eixa parei 4 kai oi 3 fygan me bad sectors.<BR>Den eimai o monos. Exw akousei apo allous 15 gnwstous mou gia to idio peristatiko :)<BR>Exw parei enan Western Digital kai exw vrei tin ygeia mou. Kai grhgoros kai aksiopistos.<P>Episis stin antiproswpeia tin Quantum nomizoun oti mas douleyoun. Gyrisame 1 Quantum kai mas edwsan pali me bad cluster.<P>Ti na pei kaneis.. :\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ως τώρα εμπειρία μου σε δίσκους. Προσέξτε και απο πού αγόρασα τον καθένα:<P>1995-6: West.Digital 850 MB - (απο κατάστημα με το PC) τα έφτυσε σε 18 μήνες<P>1996-2000 Quantum 1.7 GB - (απο κατάστημα)<BR>καλά πήγε, τον έδωσα προ μηνός για 10 χιλιάρικα.<P>1998-Τώρα : Quantum 1.6 GB - (απο αγγελία, μάλλον λαθραίος) λειτουργεί ακόμα.<P>1999-1999 : Quantum 8.5 GB - (απο αγγελία, μάλλον λαθραίος) Τα έφτυσε σε 6 μήνες, ενώ έβλεπα TV, με την Miro. Υπέθεσα λόγω ζέστης. Πρόσθεσα 2ο fan στο pc απο τότε.<P>1999-2000 : W.D 9.5 GB - Καλά πάει μεχρι σήμερα (1 χρόνος χρήση)<P>..και προχτές πήρα έναν <BR>W.D. 27.5 GB στα 5400 rpm. με βασικό κριτήριο την τιμή ανα Gbyte.<P>το πιό σημαντικό μάθημα που πήρα ως τώρα: οχι πιά αγγελίες και μεταχειρισμένα (για HD). Μια εγγύηση 3 ετών μετράει. <P>Σημειώστε τις συνήθειές μου: Δεν κάνω ποτέ format. δεν εχω κατι εναντίον. απλά δεν χρειάζεται για να επανεγκαταστήσεις τα Win - το delete φτάνει. Αλλα τα έχω ΞΕΣΚΙΣΕΙ τα δισκάκια με το Part.Magic. <BR>Αυξομειώνω, δημιουργώ, σβήνω partitions χωρίς πρόβλημα. Βάζω - βγάζω : NT, Linuxes, Win9x, BeOS, Apps ... και ότι άλλη μαλακία βρώ σε περιοδικά, internet, beta, klp..<BR>Φυσικά δεν έχω ποτέ δίσκους ενιαίους. πάντα απο 2 parts kai άνω.<P>Nομίζω οτι αξίζει περισσότερο να πάρεις εναν μεγαλύτερο (ή εναν φθηνότερο στα ίδια GByte), παρά τον ταχύτερο. Δύσκολα θα δείς στην πράξη την διαφορά ATA66 - ATA100<BR>ή την διαφορά 5400-7200 rpm.<P> Συμφωνώ επίσης οτι οι WD ειναι πολύ πιό αθόρυβοι απο τους Quantum. σημαντικό κριτήριο κι αυτό. <P>Τιμές έχει και εδώ <A HREF="http://www.microchip.gr/times/s6.htm" TARGET=_blank>http://www.microchip.gr/times/s6.htm</A> <A HREF="http://www.plaisio.gr/" TARGET=_blank>http://www.plaisio.gr/</A> <A HREF="http://www.e-shop.gr/" TARGET=_blank>http://www.e-shop.gr/</A> <P> confused.gif rolleyes.gif confused.gif rolleyes.gif<P>ΠΑΡΑΚΑΛΩ: <BR>έχετε άλλες διευθυνσεις on-line Ελληνικών καταστημάτων, Με τιμές updated ??<P>(εκτος του acom.gr που είδα, πάνω) <BR>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File mou simfono kai epayxano gia IBM 75xgp.Einai ATA100 terxoun stis 7200 rpm exoun 2mb cache kai einai kai athoriboi.Ego prosopika exo enan 307030 75xgp DTLA 30G borei na ton akrivoplirosa alla einai sfaira kai oti kalitero exo parei mexri stigmis ,to mono pou mou leipei einai to tsitsirisma tou paliou Quantum mou xaxaxaxaxa wink.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<BLOCKQUOTE><font size="1" face="Verdana, Arial">quote:</font><HR>Originally posted by FREES76:<BR><B>Thelo na agoraso enan kainourio skliro 10-15 GB! Mporei kapoios na mou pei EMPISTA (to tonizo auto giati den thelo na paro kamia vlakia) ti marka na paro? Exw Pentium 3 sta 450 me 256MB ! Thelo na matho apla poia marka einai i kaliteri asxeta me to kostos! </B><HR></BLOCKQUOTE><P>eixa 2 quantum 13.6 GB ,ata66,stis 7200,kai oi dio xtipisasn stous 6 mines.tora pira ton IBM sta 30 GB ,ata100,7200 rpm.einai oti kalitero eixa pote kai ayto sto leo me sigouria,bebaia einai ligo akribos.<BR>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

giati re paidia sykofanteite tous quantum? afou den xalane. edo kai 6 xronia exo enan quantum 2.1GB enan allo 4.3GB edo kai 4 xronia enan 6.4GB edo kai 2 xronia kai telos enan 10.2GB edo kai ena xrono peripou. kanenas den exei pathei to paramikro, oloi skizoun apo taxythta alla apo thorybo asta na pane... tha proteina IBM tis kainouries seires giati einai oi basiliades! an kai einai ligo akriboi...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς δεύτερη σκέψη WESTERN DIGITAL.<BR>Έχω έναν 27,4 GB/7200 RPM/2 MB CACHE, και κυριολεκτικά σου μιλάω είναι σκυλί. Μάλιστα πήρε και ένας φίλος μου τον ίδιο και μετά από 8 μήνες που τον πήρε του έκανε 1-2 φορές κάτι κολπάκια και αμέσως η αντιπροσωσπεία (Μακεδονικά) τον άλλαξε με καινούργιο προληπτικά. Το σκέφτεσαι ακόμα ; Κοίτα τι λένε και οι άλλοι χρήστες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ego pantos exo to pc 3 xronia tora ton eixa parei me Western Digital afoy moy ton eixan systisei san kalhterh epilogh alla mesa se 6 mhnes kseskistike sta bud Sectors, sto idio diasthma ta eftise kai enos filoy moy (5 minon), edo kai 2 1/2 xronia exo ton Fireball poy pote den moy exei paroysiasei problhma. Poly prosfata (proxtes) kapoios sthn doylia moy moy eipe oti telika alakse ton disko toy (eixe WD) giati synexeia to pc toy, toy ebgaze diafora. Den exo kati me aytous tous diskous aplos anafero ayto poy exo dei prosopika

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WD 8a elega kai egw (Meta apo IBM)<BR>Exw duo panw grin.gif<BR>10.2 kai 20.1<BR>ola cool grin.gif<BR>Palia eixa kai egw Quantum alla eixa kai egw prob me bad sectors...<BR>ti na pw!<BR>Vash pi8anothtwn pantws mallon h IBM kai h WD kala pane tongue.gif<P>------------------<BR>The Bits Control The Atoms<p>[This message has been edited by Cue (edited 01-12-2000).]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File gia sklirous diskous mono duo etairies empisteuomai 1)IBM 2)Western Digital.Stin douleia mou exoume 4 pc me HDD sta 10GB o kathenas.Ta pc ta pirame prin apo 2 xronia gia epexergasia eikonwn kai grafikwn kathos kai istioselidwn.Ta 2 exoun akoma kai simera tous WD kai douleuoun apsoga parolo pou ta exoume gyro stis 10 wres tin imera se sinexis xrisi kai exoun faei apo 2 format o kathenas.O allos exei enan IBM kai usxioun ta idia me tous WD.O teleutaios eixe enan Quantum kai ta eftyse se 6 mines kai anagastikame na tou valoume kai autou WD gia na exoume to kefali mas usixo.H epilogi einai diki sou(kostos/GB,xoritikotita,taxytita).<P>------------------<BR>Filika "Overclocker"<p>[This message has been edited by overclocker (edited 02-12-2000).]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FILE FREES76 OPOS KATALAVES AKRI DEN PROKEITE NA VREIS.SYMFWNW OTI OI IBM EINAI POLI KALOI.EGW MALISTA SE SIMVOULEUO AN EXEIS LEFTA PARE IBM KAI SCSI THA TON EXEIS GIA MIA ZWI.EGW PROSOPIKA EXO ENAN GUANTUM EGW KAI 3XRONIA KAI DEN EXEI PATHEI APOLITOS TIPOTA.I EPILOGI EINAI DIKI SOU....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...