Προς το περιεχόμενο

CD-ROM Asus x50


gotchagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Paidia den ksero ti lete eseis alla ego exo ena DVD Creative 6x(to Hitachi GD-2500 dhladh me mourh creative) kai einai teleio! sto audio extraction einai koryfaio. entaksei einai ligo argo gia cd alla ti na kanoume... kata ta alla to plextor 40x yperexei giati einai scsi. an exeis xrhmata tha sou proteina to kenwood 72x. to asus paramenei bebaia mia apo tis koryfaies epiloges

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<BLOCKQUOTE><font size="1" face="Verdana, Arial">quote:</font><HR>Originally posted by R_Barrichello:<BR><B>Paidia den ksero ti lete eseis alla ego exo ena DVD Creative 6x(to Hitachi GD-2500 dhladh me mourh creative) kai einai teleio! sto audio extraction einai koryfaio. entaksei einai ligo argo gia cd alla ti na kanoume... kata ta alla to plextor 40x yperexei giati einai scsi. an exeis xrhmata tha sou proteina to kenwood 72x. to asus paramenei bebaia mia apo tis koryfaies epiloges</B><HR></BLOCKQUOTE><P>Φίλε μου, εμείς εδώ συζητάμε για CD-ROM και όχι για DVD. Ωστόσο DVD έχω, το HITACHI 2500 και είναι (κατά τη γνώμη μου) κορυφαίο...<P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και περί CD-Drives ο λόγος...<P>Τα Kenwood TrueX, 52, 72x κτλ, είναι τέρατα αλλά υπό ιδανικές συνθήκες. Μου έχουν πει (ούτε διάβασα ούτε είδα frown.gif ) ότι σε γρατζουνισμένα δισκάκια είναι απελπιστικά αργά. Μάλλον γιατί η ταχύτητά τους οφείλεται στην παράλληλη ανάγνωση πολλών tracks και τα ανεπάλληλα λάθη ξεσκίζουν το buffer τους ή τα ηλεκτρονικά συγχρονισμού των κεφαλών (δικές μου απόψεις).<BR>Τώρα για το ποια DVD είναι καλύτερα ή όχι δεν ξέρω, αλλά είναι γεγονός ότι η επικρατέστερη μέθοδος αύξησης ταχύτητας οπτικής ανάγνωσης είναι να αυξάνουν τις στροφές περιστροφής του μέσου (CD-DVD). Αυτό θα είχε τα αναμενόμενα αποτελέσματα, μόνο αν οι κεφαλή, τα ηλεκτρονικά και βέβαια ο δίσκος ήταν <B>τέλεια</B>, κάτι που βέβαια είναι αδύνατον. Ακόμα και τότε, η ανώτερη ταχύτητα θα προσεγγίζονταν και σίγουρα δεν θα ξεπερνιούνταν. Για το λόγο αυτό, ακόμα και κορυφαίοι μηχανισμοί και ηλεκτρονικά δεν καταφέρνουν να περάσουν το 30x σε μέση ταχύτητα, και πάλι μιλάμε για drives CDRW που ξεπερνούν τις 150000δρχ, όπως το νέο YAMAHA 16x, όπου η εταιρία διαφημίζει ότι χρησιμοποιεί ένα smart reading technology ή κάτι τέτοιο και βαράει DAE σε 32x... χμμμ<BR>Καλά, για τον φίλο που λέει ότι βαράει 42x με το Plex μάλλον θα είχε παλιά έκδοση AudioCatalyst που δεν ήταν σχεδιασμένη για δυνατά readers και χάζεψε με το γρήγορο Plex...αλλά το 42x μου φαντάζει απίθανο. Το λέω γιατί όταν είχα πάρει το ASUS 50x πέρσι τέτοια εποχή, το έκανα ένα benchmark με το Sisoft Sandra 99 που είχε σαν ανώτερο σημείο αναφοράς το 32x στην έκδοσή μου, και το κούφανε...το δείγμα του 32x ήταν στο 40% του ASUS το οποίο το παρουσίαζε σε UDMA ελάχιστα πιο αργό από τον σκληρό μου! Αν γινόντουσαν και τέτοια... grin.gif<P>Imagine

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...