Προς το περιεχόμενο

Απορίες για το Fritz!Box Fon και για voip telephony


ribo7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως έπρεπε να γράψω στο forum της τηλεφωνίας απλά μήπως ξέρει κάποιος που έχει και το συγκεκριμένο modem..

 

- Έχοντας το φοιτητικό πακέτο της HOL, έχω προεπιλογή φορέα σταθερής τηλεφωνίας τη HOL. Αν έχω τη συσκευή μου συνδεδεμένη στο modem, μπορώ να δέχομαι κλήσεις κανονικά? Δηλαδή όσοι με καλούν με το γνωστό 210.. είναι εντάξει? Ή πρέπει να γνωρίζουν ότι θα έχω τον αριθμό 213..? (γιατί το eVoice της HOl θέλει αριθμό 213..). Μήπως πρέπει να έχω συνδεδεμένη τη συσκευή μου στο splitter (άρα να συνδέεται στο δίκτυο και όχι μέσω modem) ώστε να δέχομαι κλήσεις? Μ' αυτό τον τρόπο δε θα έχω voip telephony?

 

- Χρειάζομαι κάποιο προγραμματάκι στυλ voipbuster, skype ή έχει η HOL δικό της? Οι κλήσεις voip ποιές είναι? Αυτές που θα φαίνονται? Στο διμηνιαίο λογαρισμό του τηλεφώνου?

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ pouline.. Χρειάζομαι προγραμματάκι ή θα παίρνω κατ' ευθείαν απ΄τη συσκευή μου? Η HOL ξέρω χρειάζεται το X-Lite αλλά με το Fritz!Box Fon δε χρειάζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tha prepei na pas sto settings/telephony/internet telephony/internet numbers

 

ekei diloneis ti voip exeis, voipbuster, hol icall klp

 

dineis ta stoixeia pou xreiazetai i kathe etaireia kai ta prostheteis.

 

epeita pas sto dialing rules kai diloneis poion etaireia tha xrisimopoiei to kathe prothema. px vazeis oti ksekinaei apo 2 na kaleitai meso hol klp

 

mporeis aytoys tous provider na tous antistoixiseis pali ston fon 1 kai fon 2

 

 

 

to fritz!box einai kai SIP siskevi. kathe etaireia poy doulevei me SIP server mporeis na tin valeis kai na doulevei kanonika. den xreiazesai programa apla pernas opos sou eipa ta stoixeia kai vlepeis sto overview an exoun ginei registered. an den exoun ginei kati lathos exeis kanei.

 

 

ps1. tsekare ta antistoixa review sto http://www.adslgr.com exoun analitika ta vimata me eikones kai mporeis na to rithmiseis poli eykola.

 

ps2. exo tin entiposi oti me tin hol mporeis na valeis mia rithmisi pou den sou kovei bandwith, kati extra leei alla den exo hol kai den to exo dokimasei.

 

 

ps3. to routeraki kanei papades.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα

Εχω το fritz!box εδω κ ενα μηνα με συνδεση στη Hol με ασυρματο router. Tο πηρα ασυρματο για να συνδεω και το lap-top. Καποια στιγμη δοκιμων κατεβαζα και με τα 2 pc χωρις να επηρεαστει η ταχύτητα download !!!! και το καλυτερο οτι τωρα δε χρειαζεται να συνδεω με καλωδιο δικτυου το desk-pc με το Lap-top. Γινεται ασυρματα.

Το spliter το σύνδεσα στη τηλεφωνικη γραμμη και στη μια απο τις 2 εξοδους συνδεσα το router και στην αλλη την τηλεφωνικη γραμμη μου 210..... (την εχω με προεπιλογη στη forthnet). Το router εχει θέσεις για 2 τηλεφωνικες γραμμες. Στη μια συνδεσα μια απλη συσκευη η οποια αυτοματα γινεται VOIP και εχει δικο της ξεχωριστο αριθμο που παρεχει η Hol απο 213..... Έτσι εχω διπλα στο desk PC 2 συσκευες. Η μια λειτουργει στο 210.... και η αλλη στο 213.... Μπορω να ειμαι συνδεμενος στο δικτυο (με adsl παντα ειμαι) και να μιλαω και στις 2 συσκευες. Το κοστος των κλησεων απο το 213... προς 210... ή κινητα ειναι μικροτερο απο οποιαδηποτε τηλεφωνικο παροχεα γιατι ειναι VOIP (μεσω Internet) ενω προς 213.... ειναι δωρεαν.

Επισης δεν χρειαζεσαι καποιο προγραμμα voipbuster, skype γιατι η Hol σου τα παρεχει δωρεαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kariajoulas σ' ευχαριστώ!! Ήσουν κατατοποστικότατος και αυτά ήθελα να μάθω! Μάλλον το κόβω να παίρνω άλλη μια συσκευή ώστε να κάνω τη μαγκιά που έχεις κάνει με τη μία συσκευή στο splitter και την άλλη στο router.. Αλλιώς γίνεται να συνδέσω τη συσκευή στο splitter ώστε να δέχομαι παραδοσιακά τηλέφωνα από το δίκτυο του ΟΤΕ αλλά όταν θέλω να πάρω εγώ τηλέφωνο να τη συνδέω στο router? Thanks..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kariajoulas σ' ευχαριστώ!! Ήσουν κατατοποστικότατος και αυτά ήθελα να μάθω! Μάλλον το κόβω να παίρνω άλλη μια συσκευή ώστε να κάνω τη μαγκιά που έχεις κάνει με τη μία συσκευή στο splitter και την άλλη στο router.. Αλλιώς γίνεται να συνδέσω τη συσκευή στο splitter ώστε να δέχομαι παραδοσιακά τηλέφωνα από το δίκτυο του ΟΤΕ αλλά όταν θέλω να πάρω εγώ τηλέφωνο να τη συνδέω στο router? Thanks..

 

 

 

epilegeis me ton proto tropo ti tha xtipaei sto kathe fon kai me ta extension apla diloneis prothemata kai provider.

 

diladi

69XXXXXXXX apo tin tade etaireia

2XXXXXXXXX apo tin tade etaireia.

 

 

den xreiazontai polles siskeves. akoma kai mia dromologei to router tin klisi ston provider aytomata vasei prothematos.

 

 

sto piso meros exei aytes tis sindeseis. an thimamai kala kai to wan antistoixo einai

 

 

sto isdn/analog sindeete eite to analogiko tilephono meta to splitter i an exete isdn me rj45 to netmod apo to isdn kanali.

 

meta sto fritzbox stis epiloges tou opou leei fixed line ennoei to stathero sas.

an exete isdn kai epipleon noumera ta pernate kai ayta mesa apo to menou tou. opote den xreiazetai alli siskevi

post-1876-129062940134_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά προσπαθώ να το ρυθμίσω και όταν βάζω ποιος αριθμός θα χτυπάει στα extensions, το τηλέφωνο χτυπάει από μόνο του!! Το σηκώνω και προφανώς δε με καλεί κάποιος και απλά έχει θόρυβο. Τί φταίει? Πώς θα ρυθμίσω ώστε να χτυπάει σε όποιον αριθμό με καλούν? Ενώ έχω τικαρισμένο το react to all numbers, όταν καλώ το 210.. από το κινητό μου, χτυπάει ασταμάτητα.. Έχω διαβάσει και άλλα posts και παρουσιάσεις αλλά δε βγάζω άκρη.. Help.. Thanks..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...