Προς το περιεχόμενο

Ασύρματο ή ενσύρματο router?


diachiristis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες, θέλω να αγοράσω ένα router αλλά δε ξέρω τι να προτιμήσω.

 

Έχω ακούσει πως το ασύρματο μπορεί να "ψήσει" τον εγκέφαλο με τα κύματα που στέλνει. Είναι αλήθεια αυτό? Επίσης, εκεί που σκοπεύω να τοποθετήσω το router, απέχει από τον ένα υπολογιστή 2 τοίχους ενώ από τον άλλο 1 ταβάνι. Θα υπάρχει πρόβλημα στην ταχύτητα - επικοινωνία router-υπολογιστή λόγο των τοίχων?

Και κάτι τελευταίο, άσχετα με το αν θα ασύρματο ή ενσύρματο, μπορώ να φτιάξω LAN δίκτυο με τη βοήθεια του router με σκοπό να επικοινωνούν οι 2 υπολογιστές μεταξύ τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία ακτινοβολία δέν είναι τόσο αθώα γενικά, αλλα αυτό δέν θα πρέπει να σε τρομάζει. Οι ισχύς είναι πολύ μικρές.

Προσωπικά χρησιμοποιώ ασύρματο router linksys 54wag της forthnet και εχω τον φορητο ασυρματα και τον σταθερο με καλωδιο συνδεμενα σε δικτυο χωρις κανενα προβλημα. Για να κάνεις δίκτυο με καλώδιο απλά θα πρέπει το router να έχει και switch πάνω του αλιώς θα πρέπει να αγοράσεις ένα.

Με 1 τοιχο εχω φούλ σήμα (54mbit) οπότε υποθέτω οτι με 2 δέν θα έχεις πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν έχεις κινητό, τοτε θα σου ψήσει τον εγκέφαλο πολλά χρόνια νωρίτερα απο τον router σου, ο οποίος εκπέμπει με πολύ μικρότερη ισχύ και συνήθως δεν είναι κολλημένος στο αυτί σου.

Οι τοίχοι και το ταβάνι ίσως επηρεάσουν τη λήψη του σήματος, αλλά ο κάθε χώρος είναι ξεχωριστή περίπτωση και δυστυχώς δεν μπορεί κάποιος να σου πεί στα σίγουρα χωρίς να κάνει επιτόπου δοκιμές.

Τέλος, αν συνδέσεις τα 2 PC με το router, θα βλέπει το ένα το άλλο χωρίς πρόβλημα.

Η προσωπική μου άποψη είναι να προτιμάς ενσύρματο δίκτυο όπου είναι δυνατόν, έχει μεγαλύτερες ταχύτητες, μεγαλύτερη αξιοπιστία, και συνήθως κοστίζει φτηνότερα. Το ασύρματο έχει τις δικές του χάρες, ειδικά για κάποιον που έχει φορητό υπολογιστή και τον χρησιμοποιεί σε διάφορα δωμάτια του σπιτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, θέλω να αγοράσω ένα router αλλά δε ξέρω τι να προτιμήσω.

 

Έχω ακούσει πως το ασύρματο μπορεί να "ψήσει" τον εγκέφαλο με τα κύματα που στέλνει. Είναι αλήθεια αυτό? Επίσης, εκεί που σκοπεύω να τοποθετήσω το router, απέχει από τον ένα υπολογιστή 2 τοίχους ενώ από τον άλλο 1 ταβάνι. Θα υπάρχει πρόβλημα στην ταχύτητα - επικοινωνία router-υπολογιστή λόγο των τοίχων?

Και κάτι τελευταίο, άσχετα με το αν θα ασύρματο ή ενσύρματο, μπορώ να φτιάξω LAN δίκτυο με τη βοήθεια του router με σκοπό να επικοινωνούν οι 2 υπολογιστές μεταξύ τους?

 

o router bgazei 50mw mexri 400 to kinito sta 1000 kai einai sto auti sou.den tha psitheis.

gia tous toixous kanei den mporei na sou pei.ego dino internet mesa apo kapoios tixous sto domatio tou aderfou mou kai dino kai 2 orofous kato sto gitona.se alla spiti exo dei na min pianei oute miso orofo kato.bebea iparxoun kai megaltieres kerees.tora stin timi den einai kai trela pio akrivo.30 euro parapano px gia to zyxel.an den mporeis kalodio tote wi fi.nai ftiaxneis lan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...