Προς το περιεχόμενο

Canon ή hp? Τι εκτυπωτή να προτιμήσω;


inthemarket

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν ξερω τι ισχύει αλλά μεχρι πριν 1 2 χρονια είχα canon και αν δεν το χρησιμοποιούσα αρκετα τότε το μελάνι στέγνωνε και έπρεπε να αλλάξω όλη την κεφαλή του.Και πήρα έναν HP είχα ρωτήσει και για canon και ο πωλητης είχες πει ότι ισχυει.Στο hp που έχω αν στεγνωσουν τα μελάνια θα αλλάξω μόνο αυτά.Δεν ξέρω απλά ρώτατο όταν αγοράσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

üóï áöïñÜ ôá ìåëÜíéá ðïõ Ý÷ïõí ðÜíù ôïõò ôçí êåöáëÞ..

üôáí Ý÷åôå ãéá ðïëý êáéñü íá ÷ñçóéìïðïéÞóåôå ôïí printer...

ðñéí íá ôïí äïõëÝøåôå..âãÜæåôå ôçí êåöÜëé êáé ìå Ýíá ìáëáêü ðáíÜêé âñåãìÝíï ìå áðéïíéóìÝíï íåñÜ óêïõðßæåôå ôçí êåöÜëé áðáëÜ..

ï ôñüðïò áõôüò ÷áëáñþíåé ôá (îåñáìÝíá) ìåëÜíéá ðïõ Ý÷ïõí óôåãíþóåé ðÜíù óôçí êåöáëÞ ëüãï ôïõ ìåãÜëïõ ÷ñüíïõ ÷ñçóéìïðïßçóçò...

 

üóï áöïñÜ ôá ìåëÜíéá ðïõ Ý÷ïõí ðÜíù ôïõò ôçí êåöáëÞ..

üôáí Ý÷åôå ãéá ðïëý êáéñü íá ÷ñçóéìïðïéÞóåôå ôïí printer...

ðñéí íá ôïí äïõëÝøåôå..âãÜæåôå ôçí êåöÜëé êáé ìå Ýíá ìáëáêü ðáíÜêé âñåãìÝíï ìå áðéïíéóìÝíï íåñÜ óêïõðßæåôå ôçí êåöÜëé áðáëÜ..

ï ôñüðïò áõôüò ÷áëáñþíåé ôá (îåñáìÝíá) ìåëÜíéá ðïõ Ý÷ïõí óôåãíþóåé ðÜíù óôçí êåöáëÞ ëüãï ôïõ ìåãÜëïõ ÷ñüíïõ ÷ñçóéìïðïßçóçò.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο αφορά τα μελάνια που έχουν πάνω τους την κεφαλή..

όταν έχετε για πολύ καιρό να χρησιμοποιήσετε τον printer...

πριν να τον δουλέψετε..βγάζετε την κεφάλι και με ένα μαλακό πανάκι βρεγμένο με απιονισμένο νερά σκουπίζετε την κεφάλι απαλά..

ο τρόπος αυτός χαλαρώνει τα (ξεραμένα) μελάνια που έχουν στεγνώσει πάνω στην κεφαλή λόγο του μεγάλου χρόνου χρησιμοποίησης...

Αυτα ειπε ο ANEMOS-V, τωρα γιατι βγηκαν ετσι δε ξερω...

 

inthemarket απο προσωπικη εμπειρια θα σου ελεγα μ α κ ρ ι α απο Canon. Αν τυχει και εχεις καποιο προβλημα με τον εκτυπωτη η αντιπροσωπια ειναι απαραδεκτη, θα ψαχνεις το μηχανημα σου για εβδομαδες και οταν τους βρεις τελικα θα σου πουν ενα κοστος που φυσικα δε συμφερει οποτε θα σε οδηγησουν σε αγορα καινουριου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το κόλλημα με το στέγνωμα των μελανιών δεν μπορώ να το καταλάβω.... Τα καινούρια μελάνια αλλά και η όλη φιλοσοφία της Canon έχει αλλάξει. ΝΑΙ πριν μερικά χρόνια αυτό ήταν πρόβλημα για τους Canon αλλά όχι πια. Και βέβαια ήταν τεράστιο πρόβλημα όταν ο εκτυπωτής κόστιζε πολύ περισσότερο από σήμερα... Και στο κάτω κάτω με τα λεφτά που γλιτώνει καποιος από την διαφορά στο κόστος μελανιών ανάμεσα σε Canon και HP μπορεί να παίρνει ένα καινούριο εκτυπωτή κάθε χρόνο και να είναι και πάντα εντός εγγύησης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...θα σου πουν ενα κοστος που φυσικα δε συμφερει οποτε θα σε οδηγησουν σε αγορα καινουριου...

 

HP Deskjet 840c. Αγορά τροφοδοτικού 65?. Ο Εκτυπωτής είχε αγοραστεί 80?. Συμπέρασμα: μάλλον όλοι την ίδια μέθοδο ακολουθούν. Χάλασε; Πάρε καινούργιο. Λιγότερη δουλειά το σέρβις (και όση έχει βγάζει χρυσάφι), περισσότερα κέρδη από αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εμπειρία με HP αλλά από Canon έχω και σου τον προτείνω με κλειστά μάτια... Τα μελάνια είναι πάρα πολύ φτηνά (και τα γνήσια) και μπορώ να πω ότι ποτέ δεν μου στέγνωσε γνήσιο μελάνι, ακόμα και μετά από πολύ καιρο απραξίας...Το μόνο αρνητικό είναι η κεφαλή η οποία όμως ποτέ δεν με απασχόλησε και έχω τον εκτυπωτή 3 χρόνια τώρα (PIXMA IP 3000). 'Οσο για εκτυπώσεις σε φωτογραφίες και κείμενο πολύ καλός (1 pico lit.) και σε cd - dvd ΑΠΑΙΧΤΟΣ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!!

(Ο ενθουσιασμός του junior member)

Το άνοιξα αργά και έπεσε καταιγισμός απόψεων!

Μου έχουν πει επίσης ότι ένας canon έχανε την ευθυγράμιση και τον ρύθμιζαν αρκετά συχνά.

Πάντως το μεγάλο κόλλημα το έχω με την εκτύπωση σε dvd-cd...

Επειδή η canon ήταν από τις πρώτες που έβγαλε τέτοιο εκτυπωτή (νομίζω...), μου είχαν πει ότι δεν αξίζει και πολλά (πιστεύω ότι μάλλον δε θα εκτύπωναν σε ειδικά δισκάκια με surface για inkjet)! (Τι λες φίλε stregas?)

Η epson έχει οικονομικό μοντέλο για εκτύπωση σε dvd-cd;

Όσο για τα service, εννοείται ότι είναι πια εξαιρετικά ασύμφορα και πολλές φορές απαράδεκτα!!! (Thanx asmilon!)

Για τα μελάνια δυστυχώς δεν έχω εμπειρία και θα εμπιστευτώ τις εμπειρίες σας...

Η canon συνήθως έχει ξεχωριστά για κάθε χρώμα, σωστά;

Τα vivera της hp τι λένε;

Ευχαριστώ πολύ και πάλι όλους για τα posts σας!!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε inthemarket δεν ξέρω για ποιό μοντέλο HP σκέφτεσαι αλλά από αυτά που έχω δει μεχρι τώρα (τα φτηνά) έχουν τρίχρωμο μελάνι οπότε ΑΣΤΟ... Της canon από την άλλη αν δώσεις πέντε φράγκα και ειδικά τώρα που πρόσθεσαν στα καινούργια μοντέλα και πέμπτο (φωτογραφικό) μελάνι πιστεύω οτι συμφέρουν καλύτερα. Όσο για τις εκτυπώσεις στα cd, μεγάλο ρόλο παίζει η ποιότητα της φωτογραφίας που θα χρησιμοποιησεις καθώς και η επίστρωση του cd. Εγώ προσοπικά χρησιμοποιώ intenso printables και συνήθως έχω πολύ καλά έως τέλεια αποτελέσματα.(όποιος τα βλέπει δεν το πιστεύει...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγα για τον hp5160 τον οποίο τον έχω βρει από 100 έως 110?...

Δεν έχει ξεχωριστά μελάνια για τετραχρωμία, δυστυχώς...

Στα ίδια λεφτά για canon ποιό μοντέλο να κοιτάξω;

Και όντως μόνο σε printables και με καλή ανάλυση θέματος μπορείς να δεις τη διαφορά,

αλλά για αρχή δεν θα κάνω και εξεζητημένες εκτυπώσεις...

Με το calibration τι παίζει με τους canon;

Κάτι έχω ακούσει, μήπως ήταν μεμονωμένο; :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...