Προς το περιεχόμενο

Πιστοποιησεις πληροφορικης


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του φόρουμ.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με πιστοποιήσεις CISCO.

 

Τελειώνω φέτος το πανεπιστήμιο σε Computer Science

και έλεγα, αντι να κάνω μάστερ, να κυνηγήσω καμια πιστοποίηση.

Προσωπικά,με ενδιαφέρει η Cisco Certified Internetwork Expert (CCIE).

 

Δεν ξέρω όμως , τι πρέπει να κάνω..δηλαδή,που πρέπει να πάω για μαθήματα,

πόσο θα στοιχίσει,πόσα χρόνια είναι κλπ κλπ....

 

Γενικά , όποιος ξέρει , και μπορεί να παρέχει καμια πληροφορία, είναι πραγματικά ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.newhorizons.gr/tech_ypo.asp?category_id=18

 

Το CCIE θελει @ρχιδια για να το παρεις και προπαντως κατι 10αδες χιλιάδες ευρώ και αν δεν κάνω λαθος εξετάσεις στο εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειώνω φέτος το πανεπιστήμιο σε Computer Science

και έλεγα, αντι να κάνω μάστερ, να κυνηγήσω καμια πιστοποίηση

αντι να κανεις μαστερ... πιστοποίηση. Τι σχεση εχουν τα 2 ?

αν εννοεις, δεν υπαρχει αλλη ορεξη για διαβασμα, ή με πηραν τα χρόνια και δεν παει αλλο οι σπουδες, ή δεν υπάρχουν φράγκα για μαστερ και παραμονή έξω,

αυτα τα καταλαβαινω.

 

Η πιστοποίηση (σε ενα software, OS, hardware, κλπ) σαν υποκαταστατο του μαστερ, δεν λειτουργεί πάντως.

------------------

 

 

 

Αν σ ενδιαφέρει ο τομεας των δικτύων, λέω πρώτα πιάσε δουλειά σε μια σχετική εταιρεία (αν βρεις, και αν σε βάλουν στα δικτυακά τους),

και μετά, αν εξακολουθεί να σ' ενδιαφέρει το αντικείμενο, η ατμόσφαιρα, κλπ,... και θελεις να ανεβεις στο χρήμα... τοτα πάς για πιστοποίηση.

 

και που ξερεις... αν πεσεις σε καλή εταιρεία μπορει να σου χρηματοδοτήσουν ολα ή μερος σεμιναρίων + εξετάσεων.

σιγουρα εχοντας εμπειρία στην πράξη, θα χρειαστείς πολυ λιγοτερο διάβασμα, απ οτι ξεκινόντας σαν αρχάριος.

 

 

 

 

 

 

με τη cisco δεν ξερω τι γίνεται, αλλα πχ. να πάς να εξεταστείς για Oracle ή Ms certifications, χωρις να εχεις δουλεψει min 1 χρόνο σε Oracle db, ή .Net programming, δεν υπάρχει λογική.

(εκτος απο κάτι δημ.υπαλλήλους που με "επιδοματα οθόνης", και επιδοτουμενα σεμινάρια, ανεβάζουν λιγο το μηνιάτικο, και πάνε σε σεμινάριο-νά-ναι-κι-οτι-να-ναι, αρκει να υπογράψουν το παρουσιολόγιο.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

random, στο ιδιωτικο τομεα ανετα μπορει οι πιστοποιησεις να μετρησουν περισσοτερο απο το μεταπτυχιακο, ιδιαιτερα αν το μεταπτυχιακο εχει γινει ελλαδα. Οι πιστοποιησεις της Cisco ειδικά, δεν ειναι παιξε γελασε (αν εξαιρεσουμε το CCNA), ασε που οικονομικα, τα ποσα ειναι 3πλασια απο αυτα που θα εδινες στο master. Τελος, αν μιλαμε για επιπεδο CCIE που λεει ο φίλος, τοτε οχι μονο θελει διαβασμα αλλα μπορω να στο συγκρινω και με το διαβασμα που θα χρειαστουν ολα τα μαθηματα του μεταπτυχιακου μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα πρωτον ευχαριστώ για τις πληροφοριες

κατα δεύτερον εγώ αυτό που είπα,είναι οτι αμα έχεις πιστοποιησεις

( Εδεικα Cisco) ,στην ελληνικη αγορα,μετράνε περισότερο....

Τουλάχιστον έτσι ξέρω,ότι πιο πολύ μετράει μια πιστοποίηση CCNP

παρά ένα μάστερ σε Information Technology πχ.

 

Επίσης , οι πιστοποιήσεις από ότι ξέρω , πληρώνει και σχετικά καλά...

(της τάξεως του 1000 - 1500 ευρώ) για αρχή κιόλας.

 

Πάντως ξέρω άτομα που τα μάστερ τους ήτανε αχρείαστα,και μόνο στο ΔΙΚΑΤΣΑ τους χρησίμευσαν.

 

Ανιγουέι, ευχαριστώ και πάλι για της πληροφοριες,και ότι άλλο ξέρετε,είναι πραγματικά ευπρόσδεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...