Προς το περιεχόμενο

Skoda vs Alfa Romeo


p3tran

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το μεγάλο γαμώτο με τα 316,318 είναι ότι δεν είναι εξακύλινδρα.

Σημ.Όσοι οδήγησαν εξακύλινδρο ή και μεγαλύτερο Bmw όλοι έχουν να λένε για τα από τα πιο αξιόπιστα μοτόρια εκτός της αυξημένης κατανάλωσης.Κατά τα άλλα οδηγώ εδώ και 11 χρόνια μόνο bmw.316,320,Z3.Ποτέ δεν με απογοήτευσαν ποτέ δεν με αφήσανε στον δρόμο και συνολικά και στις 3 μπέμπες έκανα πάνω από μισό εκατομμύριο χλμ.Πάντως από εφημερίδες που διάβασα τα πιο αξιόπιστα και πραγματικά σκυλιά μοτόρια ένα αμάξι το είχε.Mercedes 190 και 200 diesel.Από ταρίφες με ενδείξεις στον ταχογράφο 1.000.000 χλμ χωρίς να ανοιχτεί ο κορμός της μηχανής.Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quote name=Fan;1428735

Και επαναλαμβάνω επειδή το έχω κάνει' date=' μπες σε μια BMW 1.6 και σε ένα skoda Xathni 1.8 και πήγαινε με 200 χιλιόμετρα. (θα καταλάβεις τη διαφορά)

:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

 

Ρε σύ θα μας τρελάνεις;;;;;Υπάρχει skoda 1.8 (δηλαδή ατμόσφαιρα;;;;;Υπάρχουν μόνο 1.8 Τ (σε octavia και superb ή σε λίγους μήνες 1.8 tfsi σε octavia 5......).Γιατί ωστόσο δεν κάνεις σύγκριση το 316 με octavia 1.6 και λες για 1.8 (ατμόσφαιρα προφανώς...);;;

Οπότε φίλε μάθε τι υπάρχει σε κινητήρες και μετά ξανασυζητάμε.

Και επειδή είσαι είρωνας χωρίς μέτρο θα σου πώ το εξής ενώ σέβμαι τη bmw και είμαι Γερμανόφιλος.Το bmw 316 που κυκλοφορεί σήμερα είναι το πιο ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟ 1.6 sedan κλάσης που κυκλοφόρησε ποτέ.Γιατί απλά κοστίζει υπέρογκα χωρίς να προσφέρει ανάλογα (μπες σε Α4 και έλα να μου πείς...) και υφίσταται για να μπορεί να μοστράρει σηματάκι bmw στο μπρελόκ του ο κάθε βαλκάνιος που δεν έχει την οικονομική επιφάνεια να πάρει την 330i....

Γιατί φιλαράκο το 330i είναι bmw το 316 υποκατάστατο (μην πώ τίποτα χειρότερο και φάω ban..)..........;)

 

Υ.Γ. : Για τον 1.8 Τ 20V του Vag μην μιλήσουμε γιατί για να πετύχει τέτοια λειτουργεία μοτέρ η bmw θέλει τουλάχιστον 3.0 lt και V5........................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι μιας και μένω 25 χλμ από την Κολωνία,το ξέρεις η ford πήγαινε για φούντο με την οικονομική κρίση που μαστίζει την γερμανία;Το ξέρεις ότι για να δουλέψεις μέσα στην φορντ έπρεπε απλά να είσαι τούρκος μιας και μόνο τούρκοι δουλεύουν μέσα;Το ξέρεις ότι είναι το αγαπημένο αυτοκίνητο των τούρκων εδω;Ότι πρώην φίλος μου με 6 χρονών φορντ σάπισε η εξάτμισή του και εμένα 11 χρονών ακόμα μανίσια έχει;Σόρρυ φίλε αλλά από τα πιο χάλια αμάξια που υπαρχουν τα φορντ,φιατ,αλφα και οπελ είναι.Και όχι με τις στατιστικές των κορυφαίων περιοδικών αλλά με τις στατιστικές των συνεργείων

 

+++++++++++++++++++++++Ξέχασες να προσθέσεις τον δισέγγονο του Ford που τώρα διοικεί την μαμά ford (usa) ο οποίος κόντεψε να αυτοκτονήσει γαι την κατάντια στην οποία έχει περιέλθει ο όμιλός του.....Καλά η ford europe είναι γνωστό της πάση οτι κρατιέται λόγο μείωσης κόστους παραγωγής (όπως αναφάρει και ο φίλος άνοθεν περι Τούρκων εργατών...) και τιμών πώλησης (σε λίγο θα συναγωμίζεται με το αλμέρα και το κορόλα για το ποιο φτηνό μικρομεσαίο το φοκους....)...........;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από εφημερίδες που διάβασα τα πιο αξιόπιστα και πραγματικά σκυλιά μοτόρια ένα αμάξι το είχε.Mercedes 190 και 200 diesel.Από ταρίφες με ενδείξεις στον ταχογράφο 1.000.000 χλμ χωρίς να ανοιχτεί ο κορμός της μηχανής.Αυτά.

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

Μιλάς για το γνωστό Mercedes E200 diesel taxi στην Θεσ/νίκη το οποίο έγραψε 1.000.000 χλμ στο κοντέρ (χωρίς βλάβες εκτός τυπικών φθορών στα σέρβις!!!!!) και το αγόρασε η Mercedes να το βάλει στο μουσείο της στη Στουτγκάρδη δίνοντας παράλληλα στον πρώιν ιδιοκτήτη της καινούργιο Ε230 kompressor........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαρακο η 3 εταιρια παγκοσμοιως στις πωλησεις αμαξιων δεν παει τοσο ευκολα για φουντο.....Η FORD MOTOR COMPANY ειχε μεγαλωσει παρα πολυ .... επισης οπως ειναι γνωστο ολες οι εταιριες προχωρησαν σε μαζικες απωλησεις εργατων μεσα σε αυτες ειναι η OPEL, VW (μεγαλες μειωσεις μισθων) και Η Ford........den leei kati epishw gnvrizv oti ekleise kai εργοστασια της jaguar στην βρετανια.....Sthn oysia o Neow προεδρος ο οποιος ειναι αν θυμαμαι καλα ο παλιος προεδρος της BOING εβαλε σαν στοχο την μειωση του κοστους παραγωγης.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαρακο η 3 εταιρια παγκοσμοιως στις πωλησεις αμαξιων δεν παει τοσο ευκολα για φουντο.....Η FORD MOTOR COMPANY ειχε μεγαλωσει παρα πολυ .... επισης οπως ειναι γνωστο ολες οι εταιριες προχωρησαν σε μαζικες απωλησεις εργατων μεσα σε αυτες ειναι η OPEL, VW (μεγαλες μειωσεις μισθων) και Η Ford........den leei kati epishw gnvrizv oti ekleise kai εργοστασια της jaguar στην βρετανια.....Sthn oysia o Neow προεδρος ο οποιος ειναι αν θυμαμαι καλα ο παλιος προεδρος της BOING εβαλε σαν στοχο την μειωση του κοστους παραγωγης.......

 

Οπως νομίζεις φίλτατε σεβαστή η άποψή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Sabonis: Προσωπικά γουστάρω πολύ τα BMW, αν και τελευταία κάποια μοντέλα δεν είναι και τόσο όμορφα. Αλλά γενικότερα μου αρέσουν πολύ σαν αυτοκίνητα, αν και λόγω χρήσης, είμαι biased με τα Audi. Έχουμε ένα Α4 1.8Τ Multitronic, το οποίο είναι ότι πιο πολιτισμένο έχω οδηγήσει ποτέ. Αλλά όπως δεν θα έπερνα ποτέ Α4 1.6, δε θα έπερνα ποτέ 316. Αν μου χάριζαν, θα το πούλαγα.

 

@spown: Σου το ξαναλέω, στην Αμερική, η Ford θεωρείται ο χειρότερος κατασκευαστής αυτοκινήτων. Το piece of shit ακούγεται περισσότερο από 'αμαξάρα' που λέμε εδώ. Και το ότι πουλάει, δε μου λέει κάτι, ειδικά από τη στιγμή που έχει χειρότερη ποιότητα υλικών και κατασκευής από κορεάτικα. Αναμένουμε τα κινέζικα για να την περάσουν και αυτά.

 

Παρόλαυτα, όλα τα περιοδικά αυτοκινήτου τα εκθειάζουν. Περνάς μετά από το γκαράζ του περιοδικού, το βλέπεις γεμάτο με Ford 'Δοκιμή Μακράς Διαρκείας' και καταλαβαίνεις... Εταιρικά αυτοκίνητα τσάμπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχιν εσυ αναφερεσαι στην ford και οχι στον ομιλο ford, γιατι απο πισω ειναι αλλες φοβερες εταιρειες.....καταρχιν μην συγκρινουμε την ford αμερικης με την ford ευρωπης.....ουδεμια σχεση εχουν......και επισης ολος αυτος ο κοσμος που αγοραζει ford ειναι θυμα πρπαγανδας....καταλαβα εχει ανοιξει το πουγκι η ford και μοιραζει φραγκα στα περιοδικα χαριζωντας αμαξια και αλλα κουφα.....Εχω πολλους γνωστους με ford και ολοι ειναι πολυ ευχαρισριμενη......Οσο για τα υλικα που χρησιμοποιει τουλ στα αμαξια στην Ευρωπη ειναι πολυ πανω απο τον ανταγωνισμο......και σε οδηγησιμοτητα απλα δεν παιζωνται απο κανενα........εγω φιλαρακι εχω ενα fiesta 20.000 χλμ και ακομη δεν το εχω παει γιa service ουτε καν να το κοιταξουν....και μρχρι στιγμης ειναι αψογο....Και θα μου πεις λιγα χλμ....αλλα θα σου πω ενα φιλαρακι μου εχει ibiza το τελευταιο μοντελο.....τι ν α σου πω οτι στα 3.500 εμεινε απο κυβωτιο.....οτι στα 20.000 αλλαξε δισκο πλατο......οτι του αναβουνε λαμπκια σαν χριστουγενιατικο δεντρο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spown@

Εντάξει γούστα είναι αυτά αλλά ρε φιλαράκι 20000 χλμ αν κατάλαβα καλά ούτε για σερβις ούτε και για αλλαγή λαδιών δεν πήγες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spown@

Εντάξει γούστα είναι αυτά αλλά ρε φιλαράκι 20000 χλμ αν κατάλαβα καλά ούτε για σερβις ούτε και για αλλαγή λαδιών δεν πήγες;

 

Πολές εταιρίες δίνουν και 30.000 για λάδια και σέρβις (ο vag στον fsi και το 307 θυμάμαι πρόχειρα).Το ζήτημα είναι οτι το νούμερο είναι υπερβολικό.Εγώ δεν κάνω χρήση αυτού δικαίωματος για το αμάξι μου το πονάω.Πάω μια φορά το χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΥΤΕ...αλλα να πω την αληθεια θα το κανω μεσα στην εβδομαδα και οχι στη ford γιατι μου ζητησε 220 ευρω...θα μου το κανει ενα οικογενειακος φιλος που ειναι μηχανηκος αυτοκινητων και εχει μαγαζι με 80 ευρω.....

Οταν το πηρα απο τη ford βελμαρ οι ανθρωποι μου ειπαν φερτω στα 20.000 χλμ και εισαι οκ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ρε σύ θα μας τρελάνεις;;;;;Υπάρχει skoda 1.8 (δηλαδή ατμόσφαιρα;;;;;Υπάρχουν μόνο 1.8 Τ (σε octavia και superb ή σε λίγους μήνες 1.8 tfsi σε octavia 5......).Γιατί ωστόσο δεν κάνεις σύγκριση το 316 με octavia 1.6 και λες για 1.8 (ατμόσφαιρα προφανώς...);;;

Οπότε φίλε μάθε τι υπάρχει σε κινητήρες και μετά ξανασυζητάμε.

Και επειδή είσαι είρωνας χωρίς μέτρο θα σου πώ το εξής ενώ σέβμαι τη bmw και είμαι Γερμανόφιλος.Το bmw 316 που κυκλοφορεί σήμερα είναι το πιο ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟ 1.6 sedan κλάσης που κυκλοφόρησε ποτέ.

 

Υ.Γ. : Για τον 1.8 Τ 20V του Vag μην μιλήσουμε γιατί για να πετύχει τέτοια λειτουργεία μοτέρ η bmw θέλει τουλάχιστον 3.0 lt και V5........................

 

Πρώτον το ότι ξέχασα να γράψω το Τ δίπλα από το 1.800 στο ηρωικό skoda δεν νομίζω ότι με κάνει άσχετο από αυτοκίνητα.

Δευτερον το πιο είναι άσχετος φαίνεται από το ότι λες να κάνω σύγκριση την 316 με ένα skoda 1.6 :D :D :D

Εάν είναι το καινούριο 316 (που είναι ένα από το πιο όμορφα αυτοκίνητα που κυκλοφόρησαν φέτος) το πιο αποτυχημένο sedan τότε.....:D

Τι να πω ίσως έχεις δίκιο, ΟΛΟΙ είναι μαλάκες που αγοράζουν BMW και εσύ είσαι ο έξυπνος.

Τώρα εάν το επιχειρημα σου ότι "το δικό μου αυτοκίνητο είναι πιο γρήγορο από το δικό σου άρα ειναι καλύτερο" μου θυμίζει τις κόντρες που βάζαμε πιτσιρικάδες με τα παπάκια :o

 

Όσον αφορά το skoda, εγώ δεν είπα ποτέ ότι δεν είναι value for money και ότι δεν αξίζει τα λεφτά του. Απλώς το ότι δεν αξίζει να δώσεις πολλά λεφτά για την απόκτηση ενός Skoda, που στο κάτω κάτω δεν ξέρεις και το πως θα είναι μετά από 5 χρόνια ή εάν θα μείνεις "με το τιμόνι" στο χέρι όταν θα αποφασίσεις να το πουλήσεις.

 

ΟΣΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω ίσως έχεις δίκιο, ΟΛΟΙ είναι μαλάκες που αγοράζουν BMW και εσύ είσαι ο έξυπνος.

Τώρα εάν το επιχειρημα σου ότι "το δικό μου αυτοκίνητο είναι πιο γρήγορο από το δικό σου άρα ειναι καλύτερο" μου θυμίζει τις κόντρες που βάζαμε πιτσιρικάδες με τα παπάκια

ΟΣΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ

 

Είπα κατι για την bmw και τόκανες γαργάρα στα σχόλιά σου.Bmw είναι το 330i.Το 316 υπάρχει για κάτι τύπους σαν εσένα ώστε να στοιχειοθετούν το ''ΟΣΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ'' :lol: :lol: :lol: (μην προκαλείς......μαγκιά σου που έχεις Bmw αλλά δεν σημαίνει οτι οι υπόλοιποι θα σου στήσουμε κ@@λο για οτι λανθασμένο παραθέτεις......)

 

"το δικό μου αυτοκίνητο είναι πιο γρήγορο από το δικό σου άρα ειναι καλύτερο" Αυτο δεν το είπα εγώ.Αλλος το είπε.Μην μου προσάπτεις κουβέντες που δεν έχω πεί γιατί γίνεσαι μικρός και ας έχει όχι μια αλλα 100 Bmw.

 

Εαν το κοινωνικό σου status επιβάλει bmw καλά έκανες και την αγόρασες.Εγώ στο Κερατσίνι να την κάνω τί;;;;;;Θα με δουλεύει ο κόσμος μισθωτός είμαι.......

 

Υ.Γ. : Αναγάγεις το θέμα σε ταξικό :X :x :X :x ΠΡΟΣΕΧΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...