Προς το περιεχόμενο

Ενεργοποίηση αυτόματης απόδοσης DNS σε Microcom 2636


nevang

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Θέλω να συνδέσω το laptop μου με το Microcom 2636 μέσω Ethernet. Επειδή όμως το laptop το συνδέω και με άλλο δίκτυο που χρειάζεται να συμπληρώσω διεύθυνση IP και DNS server χειροκίνητα προτίμησα στα TCP/IP Settings της κάρτας δικτύου να θέσω ως πρώτη επιλογή την «Αυτόματη Απόδοση Διεύθυνσης IP» το οποίο ενεργοποιεί τη δυνατότητα ρύθμισης εναλλακτικών παραμέτρων. Στην «Εναλλακτική Ρύθμιση Παραμέτρων» συμπλήρωσα τα IP που χρησιμοποιώ στο άλλο δίκτυο.

 

Με τα IP δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Όταν συνδέω το laptop στο Microcom 2636 παίρνει αυτόματα IP ενώ όταν το συνδέω στο δίκτυο της δουλειάς χρησιμοποιεί το IP που έχω συμπληρώσει χειροκίνητα.

 

Το πρόβλημα είναι με τους DNS server. Δεν κατάφερα να ρυθμίσω το Microcom 2636 να δίνει αυτόματα διευθύνσεις DNS. Ως αποτέλεσμα, συμπλήρωσα χειροκίνητα τους DNS της Vivodi αλλά όταν συνέδεσα το laptop στο δίκτυο της δουλειάς συνέχιζε να χρησιμοποιεί τους DNS της Vivodi.

 

Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να ρυθμίσω το Microcom 2636 ώστε μέσω DHCP να στέλνει στο Laptop μου και τους DNS της Vivodi;

 

Επίσης, μήπως υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για XP που να διαχειρίζεται εύκολα εναλλακτικές ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

giati sto diktio tis eterias sou ti se pirazei na exeis tous dns tis vivodi.oposkai to anapodo.me sindesi vivodi ti se pirazei na exeis allous dns?c.mporeis na baleis usb to router.episis kati allo.giati na thes apo tin mia na ta parei automata kai apo tin alli na exeis tis ip tis douleias.px

an i douleia sou exei autes tis ip 192.168.1.1 subnet 255.255.255.0 kai gateway 192.168.1.254 giati den dinei kai sto microcom ip 192.168.1.254 anti gia 10.0.0.2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...