Προς το περιεχόμενο

Πήρα σήμερα το macBook 13''


ZauZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από πολλά χρόνια αναμονής αποφάσισα εχθές να κάνω τη μεγάλη κίνηση και να αγοράσω επιτέλους το πρώτο μου mac , ένα MacBook 13'' , 1.8 Core 2 Duo. Αν και ήθελα χρόνια να πάρω ένα (και άν και πείρα καινούριο φορητό τον Αύγουστο) δεν άντεξα. Σε ένα πρόσφατο ταξίδι στη Γερμανία συνεχώς ήμουν με το χέρι στη τσέπη για να πάρω ένα αλλά κολούσα εξετίας του Γερμανικού πληκτρολογίου, Γερμανικού λειτουργικού κ.τ.λ οπότε με το που γύρισα Αθήνα και 6 ώρες πριν μπώ στο καράβι για Κρήτη πείγα στην apple (κάπου στο Νέο Κόσμο...) και είχαν έτοιμοπαράδοτο το 1.8 (ήθελα το 1.6) αλλά είχα τόση κ****α που δεν άντεξα.

 

Ρώτησα πόσο ;

1175 με ΦΠΑ μου λέει...

Που πληρώνω ;

 

Τώρα είμαι στο καράβι για Ηράκλειο και κάνω αυτό το post από το νέο μου MacBook...που είναι απλά απίστευτο...

 

Πρόβλημα

 

Ερώτηση... Έχω βάλει να αλλάζει η γλώσσα σε ελληνικά με το συνδιασμό Command + (`~) και λειτουργεί μια χαρά (δεν κάνει conflict) αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα με τον Safari. Ενώ αλλάζει κανονικά με τον παραπάνω συνδιασμό τη γλώσσα, όταν το ξαναπατήσω η γλώσσα δεν αλλάζει... Αν όμως πάω στο desktop τότε ο συνδιασμός λειτουργεί κανονικά και αλλάζει η γλώσσα. Το πρόβλημα υπάρχει μόνο στο Safari και όχι στις αλλες εφαρμογές όπως iWorks κ.τ.λ στις οποίες ο συνδιασμός λειτουργεί κανονικά.

 

Στον Safari λειτουργεί μόνο από τα Αγγλικά στα Ελληνικά αλλά όχι ανάποδα.

 

Αν κάποιος ξέρει κάτι please ας ρίξει καμία ιδέα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και είχαν έτοιμοπαράδοτο το 1.8 (ήθελα το 1.6) αλλά είχα τόση κ****α που δεν άντεξα.

 

Δε βγαίνει σε 1,6 μόνο σε 1,8 και πάνω. Πήρες το πιο απλό μοντέλο το οποίο έχει το μόνο prob ότι δεν έχει DVD-RW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

...ystera apo thn symbiwsh mou me to titanium poerbook mou, kai to mac mini mou, PHRA to macbook 13"to cor 2 duo...

evala se partition mesw bootcamp ta g@mwwindows, dioti ta xreiazomai ya na trexw ena customized programma pou exw,k exw to exhs problhma...

parolo pou egkatesthsa sta windows tous drivers pou xreiazontai ya to macbook mou, den exw me kanena (gnwsto) syndyasmo plhktrwn, dexi click sto mouse pad tou, ka8ws kai tap to click...mporei kaneis na me boh8hsei???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες , για να μην ανοιγω αλλο κεφαλαιο να σας ρωτησω κατι σχετικα με το macbook .

Χτες πηρα το macbook το "αραπικο". Εχω μια απορια. Για να λεμε την αληθεια δεν εψαξα και καλα. Το πληκτρολογιο δεν ειναι φωτιζωμενο? Δεν τα παω καλα με τα φωτα και ειμαι σε σχεδον απολυτο σκοταδι και οπως καταλαβαινετε τα πληκτρα τα βρισκω λογω συνη8ειας. Καποιο καλο παιδι μπορει να με " φωτισει" σε αυτο το θεμα?

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες , για να μην ανοιγω αλλο κεφαλαιο να σας ρωτησω κατι σχετικα με το macbook .

Χτες πηρα το macbook το "αραπικο". Εχω μια απορια. Για να λεμε την αληθεια δεν εψαξα και καλα. Το πληκτρολογιο δεν ειναι φωτιζωμενο? Δεν τα παω καλα με τα φωτα και ειμαι σε σχεδον απολυτο σκοταδι και οπως καταλαβαινετε τα πληκτρα τα βρισκω λογω συνη8ειας. Καποιο καλο παιδι μπορει να με " φωτισει" σε αυτο το θεμα?

 

Ευχαριστω

 

Νομίζω ότι μόνο τα MacBook Pro έχουν φωτιζόμενο πληκτρολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες.................. Ηρθε και ο δικός μου...:):):):):):):):)

Ειναι φοβερός. Είχα πριν ένα Powerbook 12' και μπορουσες να τον μεταφέρεις πραγματικά σαν το κινητο :).

Βασικα μου φαίνεται ο Macbook λιγο μεγάλος. :(

Αν εξαιρέσω το μέγεθος είναι καταπληκτικός.

Μακάρι να μήν χρειαζόταν να δωσω και 57 ευρω για να πάρω το usb modem το οποίο ειναι σάν εναν αναπτήρα και ακόμη και τωρα απορώ γιατί το έκανε αυτό η Apple.

Είναι φοβερό μείον αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο βαρύς, είναι αλήθεια. Οσο για το modem έτσι έλεγα και εγώ στην αρχή αλλά το έχω χρησιμοποιήσει μόνο μία φορά σε 6 μήνες που το έχω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

daniel's_saving_grace και εγω πιστεύω οτι δεν θα το πολυ χρησιμοποιώ αλλα μια φορά αν το χρειαστείς τότε το καταλαβαίνεις. Δυστυχώς στην Ελλάδα το χρειάζεσε πολύ περισσότερο. Ακόμη δεν καταλαβαίνω γιατι δηλαδή να μην το βάλει μεσα η Apple....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη βαρύνει το (ήδη βαρύ) laptop και να μην ακριβύνει! Η appla έχει την τάση να τα κάνει αυτά, και τα floppy τα παράτησε πολύ πριν τους άλλους. Κι εμένα μου φαινόταν κάπως χωρίς floppy κάποτε αλλά έλα που ελάχιστα χρησιμοποιούνται πια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν αντιλέγω οτι έτσι όπως παει όλο και ελάχιστο χρησημοποιήτε αλλά ....

Ναι έιμαι τις άποψης οτι η Apple κοιτάει πάντα μπροστά αλλα έχει μόνο 2 χρονια το DSL στην Ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...