Προς το περιεχόμενο

Ταξιδι και visa


Toufas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ.Σίγουρο, το ρώτησα και στην πρεσβεία της Ελβετίας στην Αθήνα και οταν ήμουν στην Ζυρίχη. Με καινούρια ταυτότητα είσαι ΟΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως για Basel μου ζήτησαν. Επίσης το αναφέρει στην κρατική σελίδα τουρισμού της Ελβετίας και στην σελίδα του δικού μας υπουργείου Εξωτερικών. Δεν είναι στην Ευρωπαϊκή ένωση αλλά οι συμφωνίες με την Ισλανδία, το Λιχτεστάιν, τη Νορβηγία και την Ελβετία δίνουν τη δυνατότητα στους υπηκόους τους να έχουν την ίδια μεταχείριση με τους πολίτες της ΕΕ και να ταξιδεύουν μόνο με την ταυτότητα στην ΕΕ. Θεωρητικά αυτά, μπορεί εμένα να μου ζήτησαν από βίτσιο, αλλά και όταν ξαναπάω, δε με κόβω να ρισκάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγες πρόσφατα; Δηλ έδειξες ταυτότητα και σου είπαν όχι θέλουμε διαβατήριο; Η απλά στο είπε κανας αστυνομικός από τα διαβατήρια;;;

 

Και εγώ επειδή το είχα ψάξει το θέμα ρώτησα παντού. Ένας αστυνομικός στην έκδοση διαβατηρίων μου είπε ότι δεν χρειάζεσαι γιατί η Ελβετία είναι στην ΕΕ(!!!!!), ένας ταξιδιωτικός πράκτορας μου είπε ότι χρειάζεσαι ΣΙΓΟΥΡΑ (!!!!!!). Τι να πεις.... Έ ρώτησα τους υπεύθυνους (βλ. Ελβετική πρεσβεία) και μου είπαν ότι αν έχεις καινούρια ταυτότητα με πρόσφατη φωτογραφία ΔΕ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Αυτή η παραπληροφόρηση από "υπεύθυνες" αρχές στην Ελλάδα έχει καταντήσει καθημερινό φαινόμενο.

Όταν ήμουν Ζυρίχη έσκασα μύτη στον έλεγχο στο αεροδρόμιο με ταυτότητα και κανένα πρόβλημα...

 

Εδώ ένας άλλος αστυνομικός στην έκδοση διαβατηρίων ορκιζότανε (ο αθεόφοβος) ότι για Αγγλία θέλεις διαβατήριο....

 

Ελλάδα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω το Αμβούργο-Αθήνα με swiss και ακόμα και για transit μέσω Ζυρίχης μου ζητούν διαβατήριο και από τις 2 πλευρές και ας υπάρχει η σχετική σύμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγες πρόσφατα; Δηλ έδειξες ταυτότητα και σου είπαν όχι θέλουμε διαβατήριο; Η απλά στο είπε κανας αστυνομικός από τα διαβατήρια;;;

 

Ήμουν σε αμάξι με Γερμανικές πινακίδες, έδωσα ταυτότητα γτ αλλιώς έπρεπε να ψάχνω σε τσαντάκια μέσης κτλ, και μου είπαν πως δν αρκεί κ θέλουν διαβατήριο. Το καλοκαίρι του '06 αυτό.

 

Περιέργως ίδια φάση παίχτηκε και σε τραίνο στα σύνορα Αυστρίας-Σλοβακίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια, η ταυτοτητα ειναι το μεγαλιτερο μπακαλοχαρτο της ευρωπης.

φιλος μου πηγε γερμανια μετα τις γιορτες και τον ρωτησανε αν την ταυτοτητα την εκανε μονος του....

εδω του στρατου ειναι απο computer και οι κανονικες στο χερι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...