Προς το περιεχόμενο

AutoHotkey : αυτοματοποίηση και μακροεντολές στα Windows


Eusebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...

Θέλω να στείλω μερικά WM_COMMANDs με SendMessage σε συγκεκριμένο window μαζί με κάποια καθυστέρηση ανάμεσα και μερικά keystrokes.

 

Δεν ξέρω από που να πρωτοξεκινήσω με το autohotkey, any help?

 

Είμαι ανοιχτός και σε εναλλακτικές προτάσεις αν γνωρίζετε απλότερο πρόγραμμα.

Όσο πιο απλό και ελαφρύ τόσο το καλύτερο.

αχ ρε strokeit γιατί να μην δέχεσαι hotkeys! :[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η εισαγωγή σου κάνει για αρχή;

 

http://www.autohotkey.com/docs/misc/SendMessage.htm

 

Ένα παράδειγμα, απʼ αυτά που χρησιμοποιώ:

 

>
; mkdir in Open/Save File dialogs w/ F8
#IfWinActive, ahk_class #32770
F8::
 PostMessage, 0x111, 40962
 Return
#IfWinActive

 

Για απλούστερο, γιʼ αυτούς που δεν ξέρουν προγραμματισμό νομίζω ότι δεν υπάρχει άλλο. Αυτοί που ξέρουν μερικές φορές προτιμούν το AutoIt. (Στο AutoIt όμως δεν είναι τόσο εύκολη η χρήση hotkeys και, αν θυμάμαι καλά, δεν υποστηρίζει καθόλου hotstrings. Έχει βέβαια τα δικά του πλεονεκτήματα.)

 

Για ελαφρύτερο, πόσο παρακάτω να πας;

 

N1ghtW0lf, ευχαριστώ. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το thread γιατί δεν έχει γίνει ακόμη sticky...; :confused:

 

***Edit: Και μία απορία ακόμη! Θέλω να φτιάξω ένα μικρό GUI για μία CLI εφαρμογούλα. AutoIt ή AutoHotKey; Eusebius, το'χεις ψάξει καθόλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για το reply Eusebie, πρέπει να πέσει διαβασματάκι...

.. Για ελαφρύτερο, πόσο παρακάτω να πας;

Από ότι βλέπω το AutoHotkey έχει ταρίφα γύρω στα 3mb και τραβάει τον ανήφορο ανάλογα το script.

Βεβαια μιλάμε για πρόγραμμα-ελβετικό σουγιά αλλά θα μπορούσε υποθετικά να υπάρχει κάποιο με περιορισμένες (στα μέτρα μου κατά προτίμηση :-]) δυνατότητες με το 1/20 της μνήμης.

Βλέπε StrokeIt: 160kb mem usage. Aπλά Θεόπνευστο αλλά δυστυχώς μόνο για gestures.

Επίσης 20x απλότερο :-]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να φτιάξω ένα μικρό GUI για μία CLI εφαρμογούλα. AutoIt ή AutoHotKey; Eusebius, το'χεις ψάξει καθόλου;

 

Δεν έχω ασχοληθεί αλλά έχω την υποψία ότι υπερτερεί το AutoIt. Δύο προγραμματάκια με AutoIt: RyanVM Integrator και Converber. Και ένα με ΑΗΚ, που είναι και ανοιχτού κώδικα, για να πάρεις ιδέες: a'ctivAid. Ιδέες μπορείς να πάρεις και από του Skrommel (βλ. πρώτο ποστ για λινκ) και από τα έτοιμα που έχει στο σάιτ και στην Βοήθεια.

 

Υπόψιν ότι κανένα από τα δύο δεν υποστηρίζει Unicode.

 

Δουλεύει στα Visa ;;;

 

Υπάρχουν θέματα, απʼ όσο έχω διαβάσει στο φόρουμ. Π.χ., τα Βίστα δεν αφήνουν άλλα προγράμματα να πάρουν τον έλεγχο του Winkey. Αυτό το συγκεκριμένο ίσως αποδειχτεί αδύνατο να λυθεί πλήρως. Αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις. Αυτά που θες μπορεί να δουλεύουν.

 

-;1532277'']Thanks για το reply Eusebie, πρέπει να πέσει διαβασματάκι...

 

Άμα θες να ξεκινήσεις από τα απλά, 15 λεπτά διάβασμα θέλει, το πολύ. Αλλά εσύ πας κατευθείαν στα δύσκολα. :-)

 

Για τη μνήμη, με τόσα που κάνει, δεν έχω κανένα παράπονο! :-) Δεν έχω δει ποτέ την RAM πάνω από 6, και αυτά σε ένα σκριπτάκι 1.000 αράδων, στο οποίο περιλαμβάνονται μέσω Inlcude και άλλα δύο σκριπτάκια που έχω τσιμπήσει έτοιμα από το φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν θα ήθελα να πω ένα μεγάλο μπράβο στον Eusebius που έκανε μια τόσο καλή αναφορά στο autohotkey και μας έδωσε την δυνατότητα να το γνωρίσουμε και εμείς.

 

Μετά από από μια ματιά που έριξα στο forum είδα ότι έχεις ασχοληθεί αρκετά με το ΑΗΚ και θα ήθελα αν είναι εύκολο να μου πεις ποιόν EDITOR χρησιμοποιείς και αν έχει την δυνατότητα αυτόματης εισαγωγής η αν έχει κάποιο πεδίο που να εξηγεί τι κάνει η κάθε εντολή ώστε να είναι πιο εύκολη η σύνταξη του κώδικα.

Ας πούμε για παράδειγμα ένα interface σαν του Μacro Toolworks AS.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, poscaman και lotr_rl. :-)

 

ποιόν EDITOR χρησιμοποιείς και αν έχει την δυνατότητα αυτόματης εισαγωγής η αν έχει κάποιο πεδίο που να εξηγεί τι κάνει η κάθε εντολή ώστε να είναι πιο εύκολη η σύνταξη του κώδικα.

 

Γράφω στον SciTE και χωρίς βοηθήματα, αφού αυτά που θέλω είναι πολύ απλά, πολύ σύντομα και επαναλαμβανόμενα. :-)

 

Ένα που ξέρω είναι το IntelliSense III:

 

http://www.autohotkey.com/forum/viewtopic.php?t=1371

 

Είναι ένα σκριπτάκι που, όταν είναι φορτωμένο, κάνει αυτόματη συμπλήρωση. Επίσης, πατώντας Ctrl+F1 σου ανοίγει την Βοήθεια στην εντολή που έχεις γράψει.

 

btw, εδώ το AutoIt διαθέτει συγκριτικό πλεονέκτημα, χάρη στο SciTE4AutoIt3, μια προσαρμοσμένη έκδοση του SciTE με διάφορα πρόσθετα εργαλεία, το οποίο είναι κατά κάποιον τρόπο το επίσημο IDE του AutoIt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eusebius για άλλη μια φορά ενα μεγάλο respect κι απο μένα happy-smiley-541.gifhappy-smiley-541.gifhappy-smiley-541.gif

Πολύ καλός και κατανοητός οδηγός ακόμη και για αρχάριους σε τέτοια πράγματα,σαν την αφεντιά μου π.χ

Εχω αρχίσει τους πειραματισμούς ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Στα αγγλικά δουλεύει περίφημα. Στα ελληνικά όχι. Πρέπει να είναι θέμα Unicode. Πάλεψα λίγο με δύο σχετικές εντολές του AHK, την Transform και την ClipboardAll, αλλά δεν κατάφερα κάτι σπουδαίο και τα παράτησα. Στο μέτρο που είναι θέμα Unicode, θα διορθωθεί όταν το AHK βγει και σε έκδοση Unicode (είναι στο πρόγραμμα). Για την ώρα έχει μόνο ANSI.

 

Αντί για την %Clipboard%, μπορείς να χρησιμοποίησεις το Control+V.

Π.χ., εγώ για firefox χρησιμοποιώ αυτό:

 

+#g::

Send, ^c

IfWinNotExist, ahk_class MozillaUIWindowClass

{

Run, %A_ProgramFiles%\Mozilla Firefox\firefox.exe

WinWaitActive, ahk_class MozillaUIWindowClass

}

else

{

WinActivate

WinWaitActive, ahk_class MozillaUIWindowClass

Send, ^t

Sleep, 500

}

Send, http://www.google.gr/search?q=

Sleep, 500

Send, ^v

Sleep, 500

Send, {Enter}

Return

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Αντί για την %Clipboard%, μπορείς να χρησιμοποίησεις το Control+V.

Π.χ., εγώ για firefox χρησιμοποιώ αυτό: [...]

 

Wizard13, έχεις δίκιο. Γίνεται κι έτσι. :-) Απλά, άμα γινόταν και με τον άλλο τρόπο, δεν θα χρειαζόταν να φτιάχνεις ειδική μακροεντολή για κάθε browser...

 

υπάρχει κάτι αντίστοιχο (για automate) για webpages?

 

Τί ακριβώς θες να κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...