Προς το περιεχόμενο

Microtek scanners


mitsoulithras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ΄αρχην γειά χαρά σε όλους! Είναι η πρώτη φορά που κάνω topic, αλλά παρακολουθώ το forum εδώ και καιρό. Νομίζω οτί αξίζει τον κόπο, ίσως όχι για να βρεθεί λύση αλλά τουλάχιστον για να μην τη πατήσουν κι άλλοι να αναφέρουμε εδώ το χάλι μερικών εταιρειών που μας ταλαιπωρούν, για να μην πώ τίποτα άλλο. Είχα αγοράσει το 1996 το scanmaker 2sp, scanner της mikrotek.(400.000 δρχ. τότε, αρκετά ακριβό). Το σκάνερ στα win 95 και στα 98 δούλευε κανονικά. Όταν αποφάσισα να κάνω αναβάθμιση σε 2000 σκάνερ γιόκ!!!<BR>Εφαγα όλο το δίκτυο μήπως και βρω drivers, κι αφού δεν βρήκα τίποτα κατέληξα στο mail support της mikrotek, ζητώντας τους λύση. Θαυμάστε το mail που πήρα ως απάντηση απο την Microtek:<BR>> Dear Sir/Madam,<BR>><BR>> In reaction to your question(s), we can give you the following answer:<BR>><BR>> First understand that this scanner isn't supported under windows 2000.<BR>> Second understand that this scanner isn't supported by Microtek any more.<BR>> We advise you to try the following options to get the scanner working (<BR>> maybe ).<BR>> Please download the driver scanwizard version 2.60.<BR>> The mentioned driver can be downloaded from the web site address :<BR>> <A HREF="http://www.microtek.nl/english/support/w2000.htm" TARGET=_blank>http://www.microtek.nl/english/support/w2000.htm</A> <BR>> <http://www.microtek.nl/english/support/w2000.htm> .<BR>> Then make sure you are using a Adaptec SCSI card for this scanner because<BR>> the MSP-CY or other are not supported under windows 2000.<BR>> Please make sure to uninstall the old version first and delete the twain<BR>> directory in windows before installing the new driver.<BR>><BR>> Good luck,<BR> <BR>Kανένα σχόλιο. Προς γνώσιν και συμόρφωση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γνωστό ότι κάθε εργαλείο έχει μια διάρκεια ζωής και μία απαιτούμενη περίοδο μέσα σε αυτήν στην οποία οφείλει να αποδόσει (ανάλογα τον χρήστη) τα λεφτά της αγοράς του. Όταν δεν υπάρχει υποστήριξη, ο πελάτης μένει ξεκρέμαστος. Και έχει δίκιο να αισθάνεται αδικημένος αλλά...<P>Αλλά η αγορά PC είναι σκληρή...όλα σιγά σιγά αλλάζουν και εκλύπουν ώστε να σε αναγκάσουν να προβείς σε επιπλέον έξοδα αν θέλουν να έχουν σύγχρονο εξοπλισμό. Αυτοί είναι οι νόμοι της αγοράς νέας τεχνολογίας. <P>Γενικά όμως ισχύει το σοφό τεχνολογικό (και όχι μόνο) ρητό "If it doesn't break, don't fix!". Αφού λειτουργούσε με Win9x γιατί φαγώθηκες με τα Win2K; <P>Γενικά δεν μπορούμε να τα έχουμε πάντα όλα σε τυποποιημένα προϊόντα. Κάνουμε συμβιβασμούς. Σταθερά Win2k; Τότε όχι scanner και το ανάποδο. <P>ʼλλωστε από το 96 φαντάζομαι ότι κάποιος ποθ αγόρασε ένα επαγγελματικό scanner:<P>1ον) το χρησιμοποίησε και αξιοποίησε περισσότερο από ότι ίσως εγώ ένα μικρότερο μοντέλο των 80-100χιλιάδων που το χρησιμοποίησα για 5-6 scanαρίσματα σε καθαρά ερασιτεχνικό επίπεδο, εκτώς και αν δεν είσαι επαγγελματίας οπότε..λυπάμε χάσατε!<P>2ον) Σίγουρα έχει κάνει κάποια αναβάθμιση στον υπόλοιπο εξοπλισμό του, όπως CPU, RAM, HDD...γιατί δηλαδή να αλλάζουν όλα εκτός του scanner;<P>Από τα 1 και 2 έχουμε!<BR>Αλλάζεις scanner ή Αλλάζεις λειτουργικό!<BR>και 2η λύση: έχεις 2 PC, το ένα με Win9x μόνο για να scanαρεις και το άλλο Win2K αν τα θές τόσο πολύ! Κάνε και dual boot βρε αδερφέ!<P>Imagine

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Imagine, <BR>1ον) δεν καταλαβαίνω γιατί δέχεσαι ώς αξίωμα και ως "νόμο της αγοράς" ότι κάθε εργαλείο πρέπει να έχει έναν περιορισμένο χρόνο ζωής, και εμείς ως καταναλωτές να τα "σκάμε" κάθε πέντε χρόνια για αντικατάστασή του, αντί να αντιστεκόμαστε στη λογική αυτή των εταιρειών. <BR>2ον) Το ότι το scanner χρησιμοποιήθηκε επαγγελματικά, δεν σημαίνει τίποτα.<BR>3ον) Η αναβάθμιση του υπόλοιπου εξοπλισμού CPU, RAM, γίνεται όχι επειδή ο παλιός χάλασε αλλά γιατί ο καινούριος έχει κάτι παραπάνω να σου προσφέρει (ταχύτητα, αξιοπιστία, κλπ), ενώ στις συγκεκριμένες συσκευές όπως και στις οθόνες, την τελευταία 5ετία καμμία ιδιαίτερη τεχνολογική πρόοδος δεν έχει γίνει.<BR>4ον)Εδώ δεν μιλάμε γιά βλάβη στο hardware, αλλά για μια πολύ απλή, φαντάζομαι, για την microtek διαδικασία της δημιουργίας drivers για τα Win2Κ.<BR>5ον)Ευχαριστώ για τη λύση που μου προτείνεις, την έχω ήδη εφαρμόσει. Εχω αφιερώσει ένα PC με Win98 μόνο για σκανάρισμα.<BR>Τέλος πάντων εγώ έκανα αυτό το topic με σκοπό να καυτηριάσω αυτήν ακριβώς τη λογική του "πάρε και πέτα" που μας επιβάλλουν (σε όλα τα επίπεδα, δυστυχώς...)!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καταλαβαίνω και σε νιώθω γιατί πολύ απλά όλοι μας έχουμε "προδοθεί-κρεμαστεί" από κάποια αγορά μας και την διάθεση των εταιριών για υποστήριξη και συμβατότητα.<P>Απλά μετά από πολλά χρόνια χρήσης PC έχω συμβιβαστεί με κάποια πράγματα του τύπου: "Στο παλιό μου Pentium το Office 2000 σέρνεται, άρα θέλω πιο καλό", ενώ ξεχνάμε ότι το Office 97 μπορεί να υπερκαλύπτει τις ανάγκες μας...δεν ήταν προσωπικό μόνο το μύνημα και γι αυτό είναι τα forum.<P>Και χαίρομαι για σένα και ελπίζω να βοηθήσεις να περάσει το μήνυμα της μάταιης τις περισσότερες φορές "αναβάθμισης για την αναβάθμιση" που κάνουμε οι περισσότεροι, είτε στο hardware είτε στο software. <P>Επειδή ξέρω από προσωπική σχεδόν (συγγενή) πείρα των προσδοκειών ενός ανθρώπου που δίνει ΠΟΛΛΑ λεφτά για κάτι που γρήγορα αποδεικνύεται πολύ λίγο για τις επαγγελματικές του απαιτήσεις και αναγκάστηκε να μείνει με το ίδιο PC (mac) 8 χρόνια μόνο και μόνο γιατί δεν το είχε αποσβέσει ουσιαστικά μέχρι τότε, πιστεύω ότι όλοι μας μπορούμε να κάνουμε συμβιβασμούς.<P>Imagine <P>P.S. Το ATARI SX130 μου παίζει τα παιχνίδια του το ίδιο καλά όπως όταν το πρωτοδούλεψα πριν 13-14 χρόνια...αν εγώ το βαρέθηκα ή θέλω κάτι άλλο δεν τι καθιστά άχρηστο γενικά...προεκτίνετέ το παντού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

siga re hacker pou tha se f34r kiolas.. :P<P>anyway egw kserw oti o microtek 3600 apla einai koryfaios me 35 mono xiliarika kai kalyteros apo allous pou agizoun tis 70-80.000<P>Ekana to lathos prin 2 xronia na parw ton HP Scanjet 5p o opoios ekane 80.000 kai tin exw patisei psiloasxhma giati kathe allo para poiotikes einai oi sarwseis pou kanei..<P>Teeeeeelos pantwn..<BR>Next scanner will be Microtek..<P>Filika<p>[This message has been edited by NeTeD (edited 21-03-2001).]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Den ipe kaneis oti ta Microtek den ine kala scanners,vasika ine ta kalitera afti ti stigmi,i mikrotek ine i korifea etereia tou xorou.egw proswpika exw ton Microtek Scanmaker 4700 USB pou kanei 95000,ine fthinoteros se sxesi me allous pou exoun idia xaraktiristika alla ine kaliteros ke genika fantastikos scanner.ton xrisimopoiw epaggelmatika ke me exei ikanopoiisei me to parapanw!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<BLOCKQUOTE><font size="1" face="Verdana, Arial">quote:</font><HR>Originally posted by NeTeD:<BR><B>siga re hacker pou tha se f34r kiolas.. tongue.gif<P>(edited 21-03-2001).]</B><HR></BLOCKQUOTE><P>1) Ti simenei afto;<BR>2) Pira kai ego Microtec 3600 teleftea exontas doulepsi mono HP kai Linotype sto parel8on.<BR>Milame ta exo paiksei me tin piotita kai to software.<BR>Ta HP then einai asxima, alla apo software...<BR>3) Simfono me ton filo Imagine gia tin anava8misi. Poles fores to periferiako einai to PC kai to kyriws ergaleio to periferiako. Ean einai toso tromero to scaner tou filou mas, as to kratisei me to litourgiko pou doulevei kai na kanei ti doulia tou.<BR>Emeis sto "atelier" pou ergazomai, exoume ena palio Mac syndedemeno me epagelmatiko scaner Ultre. To Mac einai to periferiako tou Ultre kai oxi antistrofa. <BR><p>[This message has been edited by Creator666 (edited 24-03-2001).]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...