Προς το περιεχόμενο

Απωρεία για την αλλαγή του Serial Number του σκληρού δίσκου


ZeroCool0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάθε δίσκος, εκτός από τον μοναδικό αριθμό που έχει, έχει και ενα serial number το οποίο έχει μορφή xxxx-xxxx και μπορούμε να τον δούμε, αν σε Dos prompt πληκτρολογήσουμε την εντολή vol.<P>Θέλω να αλλάξω αυτόν τον serial number με εναν δικό μου ............... confused.gif confused.gif<P>Από διάφορα site βρήκα πως γίνεται , αλλά έχω μία απωρεία......<P>Αν αλλάξω το serial number θα έχω πρόβλημα με την ήδη υπάρχουσα εγκατάσταση των Windows?<BR>Υπάρχει δηλ. περίπτωση να σβηστούν κάποια αρχεία ή ο δίσκος να θέλει format....<P>Όποιος γνωρίζει κάτι από τα παραπάνω (και μακάρι κάποιος να έχει κάνει το ίδιο), ας κάνει τον κόπο να μου το πει.......<BR>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Αυτό το serial number είναι ένας τυχαίος αριθμός που δίνει το DOS (& τα Windows) κάθε φορά που κάνεις format. Δεν έχω υπόψη μου κάποιο πρόγραμμα που να το παρακολουθεί και να εξαρτά τη λειτουργία του από αυτό...<BR>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oxi de tha exeis problem .. ola ta arxeia kai to boot.ini alla kai ayto pou to elegxei dhladh to master boot record diabazoun os C: kai oxi me to serial number .. dhladh an kaneis format baleis ta windows kai ta grapseis ola ta arxeia se cd kai meta bgaleis ton HDD kai afhseis mono to cd-rom pou tha exei onoma C: tha paizei alla de tha grafei kai tha exei tetia problems.. esy de tha exeis problhma .. (aalitheia ayto pou leo gia ton HDD ginetai ??) ayta...<P>edit : giati thes arage na allaxeis to serial????????<P>------------------<BR>Κάνε όνειρα για να ζεις. Αν δεν ονειρεύεσαι είσαι χαμένος..<BR>Φιλικά<BR>MaJoR_K<p>[This message has been edited by Anonymous (edited 06-04-2001).]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...