Προς το περιεχόμενο

Δύσκολο: USR9108, DHCP και port forwarding...


alkisg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λόγω της δυσκολίας, για να μη σας ζαλίζω να μπω κατευθείαν στο ψητό:

 

Έχω έναν wireless ρούτερ (USR9108) και ένα φορητό Η/Υ. Θέλω να του βάλω έναν vnc server και έχοντας ενεργοποιημένο το DHCP να μπορώ να συνδέομαι σε αυτόν από Internet μέσω VNC.

 

Aυτό ήταν όλο κι όλο. Οι δυσκολίες πού είναι:

1) Το dhcp το θέλω οπωσδήποτε επειδή με το φορητό συνδέομαι σε διάφορα δίκτυα (δουλειά κτλ) οπότε δε λέει να αλλάζω συνέχεια ip, ακόμα και με batch files...

2) Στο USR9108 δεν υπάρχει τρόπος να πούμε στον DHCP server να "καρφώσει" μια IP με βάση π.χ. τη Mac Address (ή υπάρχει και δεν τον ξέρω; !!!).

3) Ο VNC server θέλει port forwarding στην 5900.

4) Ο VNC server δεν υποστηρίζει UPnP. Π.χ. το μTorrent το κατάφερα να ανοίγει μόνο του τις πόρτες που χρειάζεται μέσω UPnP, αλλά το VNC όχι...

 

Οι μόνες πιθανές λύσεις που μπορώ να σκεφτώ είναι

(α) αν τυχόν μπορώ να καρφώσω την ip μέσω router (π.χ. με περίεργες εντολές μέσω telnet), ή

(β) αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να ειδοποιεί τον router μέσω upnp για το ποιες πόρτες να ανοίξει. Κάτι δηλαδή που να συμπληρώνει τα προγράμματα όπως το VNC που δεν υποστηρίζουν upnp...

 

Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλή λύση είναι να απενεργοποιήσεις το DHCP στο δίκτυο του σπιτιού και να θέσεις manually την ΙΡ του laptop στις ιδιότητες του TCP/IP στο Alternate Configuration (τα General Settings έχε τα στο auto). Με αυτό το "κόλπο" όταν η ασύρματη κάρτα δε βρίσκει DHCP, παίρνει την IP που του έχεις θέσει εκεί. Έτσι θα έχεις αυτόματη IP εκτός σπιτιού και static στο σπίτι, όπου θα δουλεύεις άνετα το VNC. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NiTroGen, καλή ιδέα. Αν και δεν κάνει για το σπίτι (όπως είπα χρειάζομαι τον dhcp), είναι ιδανική για κάποιο άλλο δίκτυο που συνδέομαι και που δεν έχει dhcp server.

 

Εντωμεταξύ το telnet του usr 9108 υποστηρίζει τις εντολές iptables και ebtables, αν και είναι undocumented. Να γίνεται τίποτα με αυτές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το dhcp στο σπίτι το χρειάζεσαι μονο και μονο για να μην αλλάζεις IP στο φορητό σου με το χέρι, γιατί δεν ακολουθείς τη συμβουλή του NiTroGen για το σετάρισμα εναλλακτικής static IP που έχουν τα ΧΡ, και να του δώσεις για ΙΡ την ίδια με αυτή που δίνεις στο φορητό σου όταν συνδέεσαι στο δίκτυο που λες οτι δεν έχει dhcp server. Έτσι θα έχεις την ίδια στατική ΙΡ και στα 2 δίκτυα.

Όσο για το port forwarding, μπορείς να ακολουθήσεις τις οδηγίες απο εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsakonas:

Δυστυχώς (απ' όσο το έχω ψάξει, και το έψαξα νομίζω αρκετά) δεν υποστηρίζει ανάθεση ip με βάση τη mac address...

Κεντρική σελίδα υποστήριξης του usr9108:

http://www.usr.com/support/product-template.asp?prod=9108

Το web interface του:

http://www.usr.com/support/9108/9108-ug/wui_login.htm

Στο περίπου οι εντολές του telnet. Είναι από άλλο μοντέλο, αλλά είναι σχεδόν ίδιες:

http://www.usr.com/support/9105/9105-files/cli_reference.html

 

@PlaStiK:

Καλή ιδέα αυτή, αν δεν βρω κάποια λύση με dhcp μάλλον σ' αυτήν θα καταλήξω. Αν έχω static ip δεν έχω πρόβλημα με το port forwarding, τα καταφέρνω, απλά έλεγα να γλυτώσω το static ip επειδή:

1) Πάω π.χ. να κατεβάσω με μTorrent. Με dhcp και upnp μπορώ να κατεβάζω είτε μέσω ethernet είτε μέσω wireless χωρίς να ασχολούμαι με port forwarding, το κανονίζει μόνο του το upnp. Με static ip θα πρέπει να βάλω ίδια ip στην ethernet και στο wireless, και νομίζω ότι τότε παραπονιούνται τα Windows.

2) Έχω VmWare με καμιά 10ριά "εσωτερικά" λειτουργικά. Τα έχω σε bridge, οπότε κι αυτά παίρνουν ip από τον router μέσω dhcp και βλέπουν Internet και το "εξωτερικό" pc κανονικά. Αν "καρφώσω" ip στο "εξωτερικό" pc θα πρέπει

(α) να καρφώσω ip και σε όλα τα "εσωτερικά" λειτουργικά, που είναι αρκετά επίπονο (φτιάχνω νέα κάθε τρεις και λίγο), και

(β) να αλλάζω το Internet Connection Sharing από την Ethernet στη Wireless κάθε φορά που βαζωβγάζω το καλώδιο... φρίκη!

3) Όταν έρχεται κάποιος φίλος στο σπίτι θα πρέπει να του δηλώνω ip, dns, gateway κτλ...

 

Έστειλα και ένα mail στην us robotics, ελπίζω να το πάρουν απόφαση κάποτε και να βγάλουν firmware που να υποστηρίζει ανάθεση ip με βάση mac address.

 

Eυχαριστώ για τη μέχρι τώρα βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα το παρακάτω στη USRobotics:

...

I think the term for what I want to do is "DHCP reservation". MOST other routers do have such a configuration menu. The first example that came up on a google search was http://support.dlink.com/emulators/wbr2310/support_internet.htm

Search for DHCP reservation inside this page.

 

I'm sorry but using a static ip is not an option for me, as I frequently switch networks (I have a laptop computer and lots of work places).

 

Will there ever be a firmware update that will provide such a menu?

Is it possible for me to work around it by connecting to the router with telnet and using either iptables or ebtables commands?

Is there another model that supports DHCP reservation? I've only had the USR9108A for a week, if there is a replacement policy maybe I could order a different model?

 

Η απάντηση ήτανε:

Dear Customer,

 

Thank you for contacting USRobotics.

 

Unfortunately our routers do not have this function.

 

Οπότε τζίφος, θα πρέπει να καταφύγω σε workarounds...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί εμένα μου φαίνεται ότι κάνετε τα εύκολα δύσκολα??

 

Λοιπόν.. Αν κατάλαβα καλά θέλεις να κάνεις remote administration σε ένα pc με dsl

 

1)Θα δώσεις στο pc σταθερή τοπική ip. Δεν επηρεάζει το dhcp και το pc to δεδομένο θα είναι μια χαρά..

2)Θα ανοίξεις στο 9108 την πόρτα που έχεις ορίσει στο vnc και για την συγκεκριμένη ip που θα έχεις κάνει σταθερή.

3)Θα χρησιμοποιήσεις κάποια υπηρεσία τύπου no-ip ή dydns μαζί με το πρόγραμμα που δίνουν ώστε να έχεις κάθε στιγμή πρόσβαση στην δυναμική ip που παίρνεις για το internet μέσω ενός σταθερού domain name.

 

Αυτά τα ολίγα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όλο θέμα ήταν επειδή δεν θέλω στατική ip, για πολλούς λόγους (δες προηγούμενα μηνύματα)... Δηλαδή προτιμώ να μην έχω vnc παρά να έχω στατική ip.

 

Ευχαριστώ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...