Προς το περιεχόμενο

πατέντα για μπαταρία Sony DV καμερας?


MasterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια βιντεοκάμερα DV, την Sony DCR-PC2E (μοντέλο επταετίας)... Η μπαταρία που συνοδευόταν ήταν η μικρότερη από τις 3 που κυκλοφορούσε η Sony για αυτή την καμερα. Σε κάποια φάση αγοράζω αλλη μία ίδια 50? (ήταν σε σχετικά καλή τιμή, καθώς αυτός ο τύπος μπαταρίας ήταν απο τους πιο ακριβούς).. Κάποια στιγμή οι μπαταρίες τα έπαιξαν.. φορτιζαν σε ελάχιστο χρόνο και άδειαζαν αμέσως... Λογικά είναι όπως οι μπαταρίες των κινητών... Μετά από τα 2 χρόνια από την ημερομηνία παραγωγής τους αρχίζει να μειώνεται η διάρκειά τους.. Τελικώς αποφασίζω να αγοράσω το μεσαίο μοντέλο που το βρήκα 125? !!! Καλή ήταν, κρατούσε πολύ περισσότερο από τις άλλες.. Όμως ήρθε και η στιγμή που και αυτή βγήκε off...:( Φυσικά, και να βρεις τέτοια μπαταρία δεν αξίζει να δώσεις χρήματα για κάτι τόσο παλιό, όταν μάλιστα υπάρχουν πάμφθηνες βιντεοκάμερες πλέον.

 

Αυτό το θέμα με προβληματίζει πολύ στις βιντεοκάμερες και στις ψηφιακές μηχανές... Οι custom μπαταρίες λιθίου. Τουλάχιστον στις φωτογραφικές μπορείς να διαλέξεις μοντέλο με απλές επαναφορτιζόμενες που είναι αρκετά φθηνές..

 

Επειδή θα περιμένω λίγο ακόμα πριν αγοράσω νέα βιντεοκάμερα, ψάχνω κάποια λύση-πατέντα για την υπάρχουσα. Επειδή οι μπαταρίες της Sony έχουν μια τεχνολογία που λέγεται InfoLITHIUM που δινει κάποιες πληροφορίες στην μηχανή για την κατάσταση της μπαταρίας έχω ακούσει ότι δεν μπορείς να βάλεις κάποια άλλη..

Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να συνδεθεί κάποια μπαταρία εξωτερικά ώστε να κάνω για λίγο καιρό τη δουλειά μου με μικρό κόστος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα λινκς φίλε.

Όσον αφορά το ebay, δεν ξέρω σε τι κατάσταση θα είναι μια μπαταρία πριν την αγοράσω...

Αυτή με τα 25? στο Δήσιο, είναι μια καλή πρόχειρη λύση (λογικά δεν είναι original Sony), που μάλλον θα ακολουθήσω αν δεν βρω κάτι άλλο..

 

Αυτο που θα ήθελα να μάθω, αν ξέρει κάποιος είναι με μια εξωτερική μεγαλύτερη μπαταρία αν θα μπορέσω να κάνω κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω πάρει μια δεύτερη μπαταρία από το Δήσιο για το Sony mp3 player που έχω και δουλεύει όπως και η original σε διάρκεια χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα... Ίδιες μπαταρίες αντικατάστασης (μη original) υπάρχουν και σε άλλα site αλλά εκτός Ελλάδας...

 

Με την εξωτερική μεγαλύτερη μπαταρία θα κερδίσεις σε αυτονομία αλλά θα χάσεις σε φορητότητα πιστεύω...

 

Για να μη παρεξηγηθώ δεν έχω καμιά σχέση με το μαγαζάκι αυτό (απλώς εξυπηρετήθηκα σε αυτό που ήθελα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την εξωτερική μεγαλύτερη μπαταρία θα κερδίσεις σε αυτονομία αλλά θα χάσεις σε φορητότητα πιστεύω...

 

Ανάλογα με το μεγεθος της... Σε κάποιες φάσεις δεν έχω πρόβλημα... Έχεις όμως κάτι υπόψην?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαμίσια μπαταρια Sony NP-FS11 είναι 3.6V και 4.1Wh... Αυτή με τα 125? (NP-FS11) είναι στα 8.2Wh.

Σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω κάποια άλλη που να είναι στα ίδια Volt.. Υπάρχει τρόπος? Αλλιώς κάποια μεγαλύτερη με κάποιο τρόπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file mou egw otan agorasa tin diki mou psifiaki videocamera Sony PC1000 apo pixmania, agorasa kai mia deyteri "compatible" bataria me 1,5 fora perissoteri xoritikotita.

To provlima einai oti an arxisei kai peftei ligo i compatible (px fortismeni alla xwris xrisi gia kapoies meres, i meta apo xrisi kammias wras) arxizei kai kleinei i kamera me message "please use the info-lithium pack". Auto pou ypopsiazomai einai oti paei na "rwtisei" ti ypoloipo fortiou yparxei kai an den parei apantisi vgazei ble othoni(!) kai kleinei tin kamera.

 

Vevaia sti diki sou periptwsi mallon axizei na riskareis tetoia mikroprovlimatakia me mia ftini "compatible" para na ependyseis se original sony i allo sovaro name gia ena montelo videocameras pou se ligo tha antikatastiseis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...