Προς το περιεχόμενο

Γαλανόλευκη VS Σβάστικα


Alsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Θυμάμαι τότε που ένας Αμερικανός στρατιώτης μου έσωσε την ζωή. Νομίζω Ryan τον λέγανε.

 

 

ποιός αυτός που πίνει νερό στο όνομα του χίτλερ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρώστε ποια αντίσταση και κουραφέξαλα;Τον πλέυρη διαβάζει ο δημιουργός του ποστ.λοιπόν αν ο Μεταξας γουσταρε και τα ιταλακια θα περνάγανε αβέρτα και ούτε αντίσταση θα γινόταν.Τώρα για το υποτιθέμενο έπος τους δυο τελευταίους μήνες γιατί το μέτωπο σταμάτησε;Μήπως γιατί στις πεδιάδες δεν μπορούσαμε να τους αντιμετώπισουμε;Μήπως γιατί στην Πίνδο δεν ανέβαιναν τα τεθωρακισμένα τους;

 

Αποψη κάτσε στα αυγά σου άσε τους μακαρονάδες να περάσουν ούτε δημεύσεις προίοντων θα χες ούτε πείνες γιατί οι ιταλοί δεν ήταν κάφροι σαν τους ναζί κύριξε τον πόλεμο στον άξονα το 44 προχώρα στη Β.ηπειρο( οι Ιταλοί είχαν τα δικά τους στη χώρα τους δε θα ασχολούνταν με την Αλβανία) απελευθερωσε την και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

 

Οσο για την αντίσταση των Δανών ναι στους ΑγγλοΑμερικάνους.Δεν είανι τυχαίο πως οι πρώτοι εθελοντες στα Βάφεν σσ ήταν Σκανδιναβοί και Ανατολικοί που είχαν μπουχτίσει από τους σοβιετικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αυστρια αν θες να μαθεις εδωσε καμποσες μαχες με τον λιγο στρατο της..

 

9th of April 1940: Germany invades Denmark. After a few hours of fighting Denmark surrenders.

29th of August 1943: The German occupation forces take full control of Denmark. Fighting breaks out several places, and the Danish Navy is scuttled by it's crew.

2nd of October 1943: The Germans attempt to arrest the Danish Jews, but most of them escape to Sweden.

19th of September 1944: The Danish police force is interned by the Germans.

5th of May 1945: The German forces in Denmark surrender.

 

Τι σχέση έχει?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τι θελετε να μας πειτε οτι καναμε μ@λ@κι@ που αντισταθικαμε και επρεπε να τους αφησουμε να μας κανουν τα σκυλακια τους?Ας σοβαρευτουμε λιγο και ας διξουμε τον αναλογο σεβασμο σε αυτους που πολεμησαν για την ελευθερια μας σημερα!

 

Υ.Γ.:Πιστευω δεν ειμαι ο μοναδικος που ειχα παππου που πολεμησε στο 40 να νιωσετε πως ειναι!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ελευθερία μωρέ.Γιατί οι σύμμαχες χώρες των Ναζί δεν είχαν ελευθερία;Απλά θα χες και 10000 Ιταλούς στρατιώτες που ούτε θα βίαζαν ούτε θα κατήσχαν προιόντα;Ρώτα νησιώτες πως περνούσαν επί ιταλικής "κατοχής" και πως άτομα που ζούσαν στα αστικά κέντρα.Και που πολέμησες τι κατάλαβες.Δεν έχασες τη ΒΗπειρο δεν έχασες μετέπειτα την Κύπρο;(Αν γούσταρε ο Αμερικανος σταμάταγε τους Τούρκους πριν καν πατήσουν πόδι στο νησί).Το ξέρεις γιατί όταν τα πρώτα πλοία των αμερικανών κατέφθασαν στον Πειραιά δεν έδιναν τρόφιμα;Γιατί να πολεμούσα; Για τους γερμανούς ή για τους Αγγλους;Δηλαδή οι Δανοί που παραδώθηκαν τώρα είνα:confused: ι σε χειρότερη μοίρα από εμάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ το πας αλλου!Και εγω αν μου ελεγε καποιος σημερα να πολεμησω για καποιον δεν θα το εκανα για εναν απλο λογο!Γιατι να πολεμησω για τα συμφεροντα καποιου βαρδηνογιαννη κοκκαλη κτλπ!Αλλα πρεπει κατα καποιο τροπο να μεταφερθουμε στην κατασταση τοτε!Κανενας πλην λιγων δεν ειχε να φαει, ολα πηγαιναν προς το χειροτερο και να φανταστεις δεν υπηρχε η ενημερωση οπως υπαρχει σημερα! Νομιζεις οτι οι Ελληνες hξεραν τι συνεβαινε στον υπολοιπο κοσμο?Εδω δεν hξεραν τι συνεβαινε στην ιδια τη χωρα τους!Και απο πανω τους ηρθαν και καποιοι "ξενoi" να τους πατησουν!Δεν ξερεις τι προπαγανδα επεσε τοτε!Τεσπα εγω απλως τονισα να μην γελοιωποιηθει η κουβεντα γιατι εχουν πεσει ζωες εκει πανω!Θα μου πεις βεβαια καθε μερα πεθαινουν εκατομυρια ανθρωποι για ενα εκατομυριο λογους!Δεν μπορουμε να κανουμε κατι για ολα αυτα, απλα show same average respect if posible!

Ευχαριστω, αποχωρω γιατι θα με λιθοβολησετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενας πλην λιγων δεν ειχε να φαει, ολα πηγαιναν προς το χειροτερο και να φανταστεις δεν υπηρχε η ενημερωση οπως υπαρχει σημερα!

 

Nαι κανένας δεν είχε να φάει.Λοιπόν για να μαθαίνεις επί Μεταξά φτιάχτηκε ο ηλεκτρικός το ΙΚΑ και αρκετά νοσοσκομεία(εξ ου το Μεταξά στον Πειραιά).Και όλ αυτά se 4 χρόνια.Καθιερώθηκε το 8ωρο και η άδεια των εργαζομένων.Τώρα δεν ξέρω και πολλούς εργαζόμενους να δουλεύουν μόνο 8ωρο.Ισα ίσα ξέρω πολλούς που δεν πληρώνονται τις υπερωρίες τους.Να τι έκανε ο μεταξάς

http://www.metaxas-project.com/

a_%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%

CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CE%BC%CE%B5%CF%84%

CE%B1%CE%BE%CE%B1.html

Οπότε μη μου λες ότι δεν είχαν να φάνε.

 

Σεβόμαστε αυτούς που έπεσαν μαχόμενοι λογικό είναι αφού υπηρέτησαν την πατρίδα αλλά θεωρώ ότι θυσιάστηκαν άδικα.Δεν ήταν πόλεμος της ελλα΄δας αυτός.Ηταν αλλωνών.δες ποιος λαός κυριαρχεί σήμερα και θα καταλάβεις για ποιους πολεμήσαμε.

 

Α αφού ο λαός τότε θίχτηκε με την εισβολή των μακαρονάδων το 74 που ήταν ο περήφανος ελληνικός λαός στην εισβολή των Τούρκων;γιατί δεν πήρε τότε τα όπλα;

Απλή απάντηση διάβασε αν βρεις αποσπασματα των αντρών της ΕΛΔΥΚ με τι ηθικό πηγάινανε στην Κύπρο και με τι ηθικό οι στρατιώτες του 40.Μετά αναρωτήσου γιατί.

 

Ευχαριστω, αποχωρω γιατι θα με λιθοβολησετε!

 

Σιγά ρε κουβέντα κάνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήταν πόλεμος της ελλα΄δας αυτός.Ηταν αλλωνών.δες ποιος λαός κυριαρχεί σήμερα και θα καταλάβεις για ποιους πολεμήσαμε.

 

Ούτε καν. Παίζει να ήταν και ο τελευταίος "καθαρός" πόλεμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε καν. Παίζει να ήταν και ο τελευταίος "καθαρός" πόλεμος.

 

Θα διαφωνήσω γιατί ο πόλεμος αυτός δεν άρχισε τυχαιά.Ξεκίνησε από τη δριμύτατη κατάσταση που είχε περιέλθει η γερμανία μετά το τέλος του Α.Ηθελαν να παρουν το αίμα τους πίσω.Η για να γίνω περισσότερο κατανοητός τι δουλειά είχαν οι Αγλογάλλοι στον Α στην Εγγύς Μέση ανατολή;στην Αραβία έχει πετρέλαιο αλλά στη Δυτική όχθη μόνο πέτρες:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε καν. Παίζει να ήταν και ο τελευταίος "καθαρός" πόλεμος.

 

πάντα έτσι κορο'ι'δεύουμε τον εαυτό μας ...

 

θα κάνουμε και αυτό και μετά τέλος ...

 

άμ δε :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω γιατί ο πόλεμος αυτός δεν άρχισε τυχαιά.Ξεκίνησε από τη δριμύτατη κατάσταση που είχε περιέλθει η γερμανία μετά το τέλος του Α.Ηθελαν να παρουν το αίμα τους πίσω.Η για να γίνω περισσότερο κατανοητός τι δουλειά είχαν οι Αγλογάλλοι στον Α στην Εγγύς Μέση ανατολή;στην Αραβία έχει πετρέλαιο αλλά στη Δυτική όχθη μόνο πέτρες:confused:

 

Γτ ποιός πόλεμος ξεκίνησε τυχαία? Ούτε καν ο πρώτος. Αυτό που εννοώ είναι πως τα συμφέροντα και οι αιτίες του πολέμου ήταν ξεκάθαρες, δν ήταν ούτε 2 μαριονέττες που σφάζονται για το "διαίρει κ βασίλευε" του μπαμπά, ούτε ενδοκρατικές μειονότητες που σαπίζουν την κυβερνητική δομή. Όλες αυτές οι π@π@ριές ξεκίνησαν με την πτώση της Γερμανίας, όταν οι ΗΠΑ πλέον απέκτησαν ενεργή παρουσία στην Ευρώπη και έδωσαν ό,τι είχαν και δεν είχαν σε μεθοδολογίες και σκεπτικά ψυχρού πολέμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...