Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις περί ... Ωριλά!


CHRIS_MALL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ok ζητώ την κατανόηση των admins kai mods για την δημιουργία αυτού του topic αλλά έχω μια μεγάλη φοβία απέναντι στους ωτορινολαρυγγολόγους!! Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Παιδιά μπορείτε να μου πείτε αν έχετε πάει και πως γίνεται η εξέταση??

 

Έχω ρινικό πρόβλημα, (υποψιάζομαι αλλεργική ρινίτιδα) αλλά έχω και υπερτροφικές αμυγδαλές ... και μαντέψτε τρέμω το ξυλάκι! Αυτό το ξυλάκι που βάζουν στην γλώσσα! Ευτυχώς πρόσφατα πήγα σε μία παθολόγο και με εξέτασε απλώς ανοίγοντας το στόμα και χωρίς να τοποθετήσει ξυλάκι :mrgreen: μετά την εξήγηση μου φυσικά ότι έχω πρόβλημα! Εντάξει χαζομάρες λέω το ξέρω, αλλά οι παιδικές φοβίες δεν φεύγουν εύκολα!!! :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξεταση ωτορινολαρυγγολόγου.. μαντεψε τι σου κανει....

 

σου τσεκαρει τα αυτια με ενα εργαλειο σαν μπατονετα με ενσωματομενο φακο... [επιπεδο ενοχλησης 2/10]

 

σε "ακροαζεται" με ενα στηθοσκοπιο..σε στηθος και πλατη...το πολυ πολυ να σε παγωσει στην αρχη..

[επιπεδο ενοχλησης 3/10]

 

τσεκαρει τον λαιμο σου με το πασιγνωστο ξυλακι... ορισμενοι δεν το χρησιμοποιουν... αλλα ο λογος που το κανουν ειναι να χαμηλωσουν τη γλωσσα η οποια μαζευεται αυτοματα προς τα πισω οταν κανεις ΑΑΑ...

[επιπεδο ενοχλησης 3-6/10 .. αμα σουρχεται εμετος ευκολα :P]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΩΩΩΩΩχχχχχχχχχ...............

 

1. Μόνο αυτά σου κάνει και βγάζει διάγνωση??

 

Έχω ακούσει και κάτι άλλα πιο τρελά...πχ. οτι σου βάζει αυτό του οδοντογιατρού με το καθρεφτάκι τέρμα στο λαιμό για να δει τους αγωγούς που συνδέονται με τη μύτη ... ισχύουν??

 

2. Δεν την παλεύω με το ξυλάκι... !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα αν συγκεντρωθεις καπου και δεν σκεφτεσαι το ξυλακι

και κατεβασεις την γλωσσα σου οσο πιο κατω γινεται

δεν θα παθεις τιποτα!

το μονο που με πειραζει ειναι αυτο το πραγμα στα αυτια!

αν το βαλει πολυ μεσα

η κουνηθεις πεθαινει απο τον πονο!

απλα προσπαθησε να μην δακρυσεις οτι και να γινει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό πρέπει να λέγεται μάλλον ωρυλογλωσσοξυλοφοβία :) ...μπορείς να θεραπευτείς ξεκινώντας να πιέζεις την γλώσσα σου με μια οδοντογλυφίδα, μετά με δύο οδοντογλυφίδες και να προχωράς σταδιακά σε μεγαλύτερα ξυλάκια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx παιδιά για τη συμπαράσταση!! Αυτό που ανέφερα παραπάνω ισχύει?? Η μόνο αυτές τις εξετάσεις σου κάνει??

 

Πχ. Για τη μύτη δεν εξετάζουν τίποτα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τη μύτη σου βάζει μια λαβίδα με την οποία ανοίγει το ρουθουνι για να δει τι εχεισ μέσα. Αυτές οι εξετάσεις είναι γελοίες πάντως... Που να κάνεισ εγχείρηση διαφράγματος δηλαδή εσύ... Εκεί να δεις πόνος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έκανα εγχείριση διαφράγματος γιατί δεν κατάλαβα τίποτα :) ; Δεν εννοώ ότι είχα ανεκτό πόνο αλλά καθόλου.

Πάντως τα πράγματα είναι όπως ακριβώς αναφέρθηκαν για τον ΩΡΛ. Το μεταλλικό «χωνάκι» που βάζει στ' αυτί παίζει να 'ναι το πιο «επώδυνο» όπως είπε ο joef_gr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην πω για την άλλη την ...σκόπηση...

 

Κολονοσκόπιση; Δεν αμφισβήτισε κανείς πως υπάρχουν πιο επώδυνες εξετάσεις από τις συνηθισμένες που κάνει ένας ΩΡΛ. Για μια «φοβία» του μίλησε νομίζω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...