Προς το περιεχόμενο

Direct Broadcast - fritz!box


papadi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το Fritz!Box Fon και πουθενά στα μενού του web interface δε θυμάμαι να υπάρχει τέτοια επιλογή. Μήπως έχεις την WLAN έκδοση; (broadcast, γαρ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογή αυτή σχετίζεται γενικά με όλους τους υπολογιστές που σχηματίζουν δίκτυο μέσω του fritz!box και δεν έχει να κάνει μόνο με το wlan. Όντως δεν υπάρχει κάτι με αυτό το όνομα στις ρυθμίσεις. Απλά ίσως κάποιος που γνωρίζει ακριβώς τι σημαίνει direct broadcast να ξέρει αν υπάρχει με κάποια άλλη ονομασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, πήγε το μυαλό μου κατευθείαν σε ασύρματη εκπομπή και αγνόησα εντελώς το διαχωρισμό unicast/multicast/broadcast addressing. Αλλά το Fritz λίγο δύσκολο να υποστηρίζει κάτι τέτοιο, τώρα που ξεσκόνισα πάλι τις ρυθμίσεις δε βρήκα κάτι που να έχει σχέση. Οπότε φαντάζομαι κάνει αυτόματα μόνο το κλασσικό broadcast για DHCP (και ανανέωση του routing table...?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαίνεται ότι κάτι παραπάνω κατέχεις από μένα!

αυτό που θέλω να κάνω είναι το εξής: http://www.depicus.com/wake-on-lan/what-is-wake-on-lan.aspx

Διάβασε εκεί που λέει Wake on Lan over the Internet (or why is it such a pain in the ****).

Έχω καταφέρει να "ξυπνήσω" τον υπολογιστή μου από το τοπικό δίκτυο, δηλαδή από άλλον υπολογιστή που είναι συνδεδεμένος στο fritz!box. Συγκεκριμένα το έκανα με το windows utility που υπάρχει στο ίδιο site. Αυτό που θέλω να κάνω τώρα είναι να τον ξυπνήσω και από υπολογιστή στο internet. Το ένα που πρέπει να κάνω είναι να κάνω forward μια πόρτα στον υπολογιστή που θέλω να ξυπνήσω. Επίσης το άρθρο γράφει ότι πρέπει να ενεργοποιήσω το direct broadcast στον router, το οποίο συνήθως είναι απενεργοποιημένο by default.

Σου λέει τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαίνεται ότι κάτι παραπάνω κατέχεις από μένα!

αυτό που θέλω να κάνω είναι το εξής: http://www.depicus.com/wake-on-lan/what-is-wake-on-lan.aspx

Διάβασε εκεί που λέει Wake on Lan over the Internet (or why is it such a pain in the ****).

Έχω καταφέρει να "ξυπνήσω" τον υπολογιστή μου από το τοπικό δίκτυο, δηλαδή από άλλον υπολογιστή που είναι συνδεδεμένος στο fritz!box. Συγκεκριμένα το έκανα με το windows utility που υπάρχει στο ίδιο site. Αυτό που θέλω να κάνω τώρα είναι να τον ξυπνήσω και από υπολογιστή στο internet. Το ένα που πρέπει να κάνω είναι να κάνω forward μια πόρτα στον υπολογιστή που θέλω να ξυπνήσω. Επίσης το άρθρο γράφει ότι πρέπει να ενεργοποιήσω το direct broadcast στον router, το οποίο συνήθως είναι απενεργοποιημένο by default.

Σου λέει τίποτα;

 

exeis dokimasei na paikseis me to dynamic dns? na setareis tin ypiresia sto fritz box kai na mpeis meso tou dynamic dns?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε papadi, ζόρικα τα πράγματα. Αν το έχεις ήδη δοκιμάσει και δε γίνεται τίποτα, τότε ή δεν υποστηρίζει καθόλου broadcast ή το έχει απενεργοποιημένο.

 

Αν ισχύει το 1ο, λυπάμαι, χάσατε.

Αν ισχύει το 2ο: Όλα τα Fritz τρέχουν Λινουξάκι onboard και υπάρχει πιθανότητα να γίνεται η ρύθμιση μέ πρόσβαση σε κονσόλα μέσω telnet . Πλην όμως, από όσα έχω διαβάσει, η δυνατότητα να συνδεθείς με telnet ενεργοποιείται μόνο στα Fon μοντέλα (συγκεκριμένα, συνδέεις τηλ.συσκευή στο Fritz και καλείς έναν συγκεκριμένο κωδικό). Άρα, τζίφος κι εδώ.

 

Εναλλακτικές:

 

1. Αφού λες ότι κατάφερες το WoL από άλλο PC του LAN σου: Αν τουλάχιστον ένα PC μένει πάντα ανοιχτό, μήπως θα ήταν ήταν πιο εύκολο να του δίνεις απομακρυσμένα μία εντολή για να εκκινεί ένα script/macro που θα τρέχει το Wake On Lan GUI ;

Για να κάνουμε και λίγο χιουμοράκι: Σκέψου μόνο ότι θα έχεις υλοποιήσει μία καινοφανή κατηγορία server! To PC που θα παρέχει υπηρεσίες Wake-On-LAN!!!

 

2. Έχω δοκιμάσει προσωπικά το Wake-On-Ring και δουλεύει απροβλημάτιστα. Τώρα βέβαια θα μου πεις, «Σιγά μη δεσμεύω τηλ.γραμμή μόνο γι'αυτόν το σκοπό» και δε θα έχεις και άδικο. Δεν ξέρω αν με κάποια καλή τηλ.συσκευή, μπορείς να έχεις με επιλέξιμο τρόπο εκτροπή της κλήσης προς το PCI modem, κάτι που θα έλυνε το πρόβλημα.

 

Λυπάμαι που δε μπορώ να προσφέρω κάτι ουσιαστικότερο. Τώρα που έγινε πιο σαφές το πρόβλημα, ίσως κάποιος να το έχει πετύχει και να δώσει λύση. Είναι γνωστό ότι κυκλοφορούν τρελά network «φρικιά» εδώ μέσα :mrgreen:

 

Πολλά σχετικά links από ότι βλέπω υπάρχουν και σε Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Wake-on-LAN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

exeis dokimasei na paikseis me to dynamic dns? na setareis tin ypiresia sto fritz box kai na mpeis meso tou dynamic dns?

Σε ευχαριστώ, αλλά δεν κατάλαβα τι εννοείς; Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο περισσότερο;

 

Φίλε papadi, ζόρικα τα πράγματα. Αν το έχεις ήδη δοκιμάσει και δε γίνεται τίποτα, τότε ή δεν υποστηρίζει καθόλου broadcast ή το έχει απενεργοποιημένο.

 

Αν ισχύει το 1ο, λυπάμαι, χάσατε.

Αν ισχύει το 2ο: Όλα τα Fritz τρέχουν Λινουξάκι onboard και υπάρχει πιθανότητα να γίνεται η ρύθμιση μέ πρόσβαση σε κονσόλα μέσω telnet . Πλην όμως, από όσα έχω διαβάσει, η δυνατότητα να συνδεθείς με telnet ενεργοποιείται μόνο στα Fon μοντέλα (συγκεκριμένα, συνδέεις τηλ.συσκευή στο Fritz και καλείς έναν συγκεκριμένο κωδικό). Άρα, τζίφος κι εδώ.

Μα, έχω FON έκδοση. Και χρησιμοποιώ αυτό το feature π.χ. για να ανοιγοκλείσω το WLAN. Οπότε; Λες να υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;

 

2. Έχω δοκιμάσει προσωπικά το Wake-On-Ring και δουλεύει απροβλημάτιστα. Τώρα βέβαια θα μου πεις, «Σιγά μη δεσμεύω τηλ.γραμμή μόνο γι'αυτόν το σκοπό» και δε θα έχεις και άδικο. Δεν ξέρω αν με κάποια καλή τηλ.συσκευή, μπορείς να έχεις με επιλέξιμο τρόπο εκτροπή της κλήσης προς το PCI modem, κάτι που θα έλυνε το πρόβλημα.

Θα το δοκιμάσω κι αυτό. Έτσι κι αλλιώς έχω γραμμή πάνω στον υπολογιστή για να στέλνω κανένα fax καμιά φορά. Δεν είναι πρόβλημα όμως που θα ανοίγει ο υπολογιστής κάθε φορά που κάποιος παίρνει τυχαία τηλέφωνο στην γραμμή μου; Αυτό εννοείς "σιγά μη δεσμεύω τηλ.γραμμή"; Ότι δηλαδή προτείνεται γραμμή αφιερωμένη μόνο γι αυτό τον σκοπό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, έχω FON έκδοση. Και χρησιμοποιώ αυτό το feature π.χ. για να ανοιγοκλείσω το WLAN. Οπότε; Λες να υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;

 

Σου έχω στείλει ένα σχετικό p.m. Όχι πολύ ενθαρρυντικό, δυστυχώς :(

 

Δεν είναι πρόβλημα όμως που θα ανοίγει ο υπολογιστής κάθε φορά που κάποιος παίρνει τυχαία τηλέφωνο στην γραμμή μου; Αυτό εννοείς "σιγά μη δεσμεύω τηλ.γραμμή";

 

Γι'αυτό έκανα λόγο για την αναγκαιότητα του να εκτρέπεται η κλήση προς το PC μόνο όταν χρειάζεται. Ίσως κάποιες συσκευές/τηλ.κέντρα να υποστηρίζουν κάτι τέτοιο (με την επιλογή ενός επιπλέον ψηφίου/δίεσης/αστερίσκου ίσως;;; ). Εικασίες κάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dynamic dns. no-ip einai kapoies etaireies pou grafesai kai antistoixoun tin ip sou synexeia me kapoio "onoma"

dineis ayta ta stoixeia sto router me apotelesma na mporeis meso internet na sindeesai xoris na ksereis tin ip sou. opos grafeis px http://www.insomia.gr kai mpaineis edo, kati antistoixo kaneis kai gia to router sou.

 

dildadi stin periptosi sou na steileis ena paketo sto xxxxx.no-ip.info na ksipnisei to pc sou mias kai to paketo tha perasei apo to router

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dynamic dns. no-ip einai kapoies etaireies pou grafesai kai antistoixoun tin ip sou synexeia me kapoio "onoma"

dineis ayta ta stoixeia sto router me apotelesma na mporeis meso internet na sindeesai xoris na ksereis tin ip sou. opos grafeis px http://www.insomia.gr kai mpaineis edo, kati antistoixo kaneis kai gia to router sou.

 

dildadi stin periptosi sou na steileis ena paketo sto xxxxx.no-ip.info na ksipnisei to pc sou mias kai to paketo tha perasei apo to router

ααα... και έλεγα ότι κάτι μου θυμίζει. Ναι, χρησιμοποιώ κάτι τέτοιο. Αλλά το πρόβλημα παραμένει. Η εντολή (magic packet) για να ξυπνήσει ο υπολογιστής, όταν είσαι εκτός δικτύου, στέλνεται προς τον router, μια που αυτός έχει το ip. Κάνοντας forward μια πόρτα από τον router προς το pc, μπορεί να σταλεί προς το pc. Δεν δουλεύει όμως. Και διάβασα στο link που δίνω παραπάνω ότι χρειάζεται και ενεργοποίηση της λειτουργίας direct broadcast στον router και δεν μπορώ να βρω κάτι τέτοιο στον δικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έχω στείλει ένα σχετικό p.m. Όχι πολύ ενθαρρυντικό, δυστυχώς :(

Ναι, όντως... από ότι λένε εκεί...δεν υποστηρίζεται από το fritz!box. Και είχα καταλήξει στο ότι αυτή η φανταστική συσκευή υποστηρίζει τα πάντα!

Το πρόβλημα είναι ότι δοκίμασα να κάνω τελείως expose το pc μου, προωθώντας τα πάντα σε αυτό, αλλά πάλι δεν τα κατάφερα! Όχι πως η προώθηση όλων των ports στο pc μου με ενθουσιάζει! Απλά το δοκίμασα κι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Δυστηχώς όχι. Από τότε έχουν βγει 1-2 νέα, αλλά συνεχίζει να μην υποστηρίζεται. Δεν υποστηρίζεται επίσης ούτε από το fritz 7140.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...